3 minuty czytania
Spis treści
  1. Czym jest transfuzja wewnątrzmaciczna?
  2. Na czym polega transfuzja wewnątrzmaciczna?
  3. Kiedy jest wykonywana transfuzja wewnątrzmaciczna?

Czym jest transfuzja wewnątrzmaciczna?

Transfuzja wewnątrzmaciczna należy do zabiegów z dziedziny perinatologii. Jest to zabieg wykonywany przez specjalistów zajmujących się terapią płodu. Polega na przetoczeniu krwi do krwioobiegu dziecka będącego w łonie matki. Jest to często zabieg ratujący życie maluszka. Aby go wykonać potrzebne są konkretne wskazania m.in. podejrzenie niedokrwistości u dziecka. Może mieć ona różne przyczyny np. być efektem konfliktu serologicznego. Dzięki podaniu krwi do krążenia dziecka zmniejsza się ryzyko dalszych powikłań takich jak rozwój obrzęku uogólnionego czy obumarcie wewnątrzmaciczne.

Na czym polega transfuzja wewnątrzmaciczna?

Transfuzja wewnątrzmaciczna polega dosłownie na transfuzji krwi. Różni się jednak od „zwykłego” przetoczenia krwi z uwagi na warunki i skalę, w jakiej jest przeprowadzana. Transfuzja wewnątrzmaciczna polega bowiem na podaniu preparatu krwi bezpośrednio do krążenia płodu, będącego w jamie macicy. Lekarz wykonujący zabieg po odkażeniu pola pod kontrolą USG cienką igłą wkłuwa się do naczynia pępowiny i podaje tam odpowiednią, wcześniej specjalnie przygotowaną krew we właściwej dla zaawansowania anemii objętości.

Parametrem, który jest monitorowany w przypadku występowania niedokrwistości jest przepływ w tętnicy środkowej mózgu (MCA PSV). To dzięki niemu lekarze mogą podejrzewać, że u dziecka rozwija się anemia i konieczna może być transfuzja wewnątrzmaciczna.

Kiedy jest wykonywana transfuzja wewnątrzmaciczna?

Transfuzje wewnątrzmaciczne wykonywane są najczęściej w przypadku podejrzenia niedokrwistości u płodu czy wystąpienia u niego obrzęku uogólnionego. Częstą przyczyną anemii u dziecka w jamie macicy jest konflikt serologiczny. Należy pamiętać, że może on występować nie tylko w zakresie grup Rh, ale też innych układów np. Kell czy Duffy. Inną przyczyną niedokrwistości jest także infekcja parwowirusem B19. Jest to choroba zakaźna, którą można zarazić się m.in. od dzieci w wieku przedszkolnym. Dla dzieci w łonie mamy jest szczególnie groźna i prowadzi do niedokrwistości i obrzęku. Leczeniem w takim przypadku jest właśnie transfuzja wewnątrzmaciczna.

Transfuzja wewnątrzmaciczna może być powtarzana w trakcie ciąży w razie takiej potrzeby. W przypadku podejrzenia niedokrwistości u płodu przyszła mama powinna zgłosić się do ośrodka, który zajmuje się tego rodzaju zabiegami i ma doświadczenie w terapii płodu.

Przeczytaj więcej: Zakażenie parwowirusem B19 w ciąży


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....