3 minuty czytania
Spis treści
  1. Leukocyty w moczy w ciąży – skąd się biorą?
  2. Leukocyty w moczu w ciąży – co oznaczają?
  3. Leukocyty w moczu- objawy
  4. Leukocyty w moczu w ciąży – leczenie

Leukocyty to inaczej krwinki białe, które wchodzą w skład układu odpornościowego. Ich główną rolą jest zwalczanie potencjalnych zagrożeń dla organizmu człowieka do których zaliczamy m.in. bakterie, wirusy czy też pasożyty. Wśród leukocytów możemy wyróżnić takie populacje komórek jak np. limfocyty, makrofagi, neutrofile czy też eozynofile. Każda z nich pełni inną, odmienną funkcję. Co oznacza obecność leukocytów w moczu?

 

Leukocyty w moczy w ciąży – skąd się biorą?

Leukocyty w moczu w ciąży pojawiają się w momencie powstania stanu zapalnego w drogach moczowych kobiety. Jest to najczęściej związane z pojawieniem się bakterii w moczu, a więc z częstym powikłaniem w ciąży, jakim jest zakażenie układu moczowego. Nie zawsze jednak obecność leukocytów spowodowana jest przez pojawienie się bakterii. Inną sytuacją, w przebiegu której mogą pojawić się leukocyty w moczu w ciąży jest np. obecność kamieni w drogach moczowych kobiety ciężarnej.

Leukocyty w moczu w ciąży – co oznaczają?

Leukocyty w moczu wykrywane w trakcie trwania ciąży świadczą o stanie zapalnym w drogach moczowych przyszłej mamy. Najczęstszą przyczyną jest bakteryjne zakażenie dróg moczowych. Co więcej, ciąża, ze względu na zachodzące w organizmie zmiany takie jak np. powiększająca się macica powodująca zastój moczu, jest stanem predysponującym do występowania zakażeń układu moczowego, a także kamicy.

Leukocyty w moczu- objawy

W przypadku występowania leukocytów w moczu najczęściej kobieta ciężarna zauważa objawy takie jak: ból podczas oddawania moczu, konieczność częstszych wizyt w toalecie, a w niektórych sytuacjach następuje również zmiana barwy moczu na ciemnoczerwoną wynikająca z równoczesnego pojawienia się krwinek czerwonych. Niekiedy jednak obecność leukocytów, a także bakterii w moczu w ciąży nie wiąże się z obecnością żadnych wymienionych objawów. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. bezobjawową bakteriurią (bezobjawowym bakteriomoczem).

Kurs Srodtekstowy v1 1

Leukocyty w moczu w ciąży – leczenie

Wykrycie leukocytów w moczu w ciąży, którym towarzyszą bakterie, stanowi bezwzględne wskazanie do wdrożenia antybiotykoterapii. W większości przypadków dobierana jest ona według antybiogramu, a więc testu, na jaki antybiotyk wrażliwa jest wyhodowana bakteria. Niekiedy jednak konieczne jest zastosowanie empirycznej antybiotykoterapii, czyli takiej, która ma za zadanie unieszkodliwić bakterie najczęściej wywołujące dane zakażenie bez ich dokładnej identyfikacji. O wdrożeniu leczenia za każdym razem decyduje lekarz ginekolog.

Należy jednak mieć na uwadze, że leukocyty w moczu mogą pojawić się również w sytuacjach niezwiązanych z zakażeniem układu moczowego. Ważne jest zatem, aby lekarz, w oparciu o objawy i wyniki badań stwierdził, czy za pojawienie się leukocytów w moczu nie jest odpowiedzialna przykładowo kamica.


Oceń artykuł

5,0

wg. 3 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....