Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Choroba w ciąży - najpowszechniejsze schorzenia ciężarnych

Choroba w ciąży – najpowszechniejsze schorzenia ciężarnych

27.02.2023

3 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

Choroba w ciąży zawsze niesie za sobą bardzo duże ryzyko dla płodu. Nawet zwyczajne choroby zakaźne w ciąży spowodowane przez bakterie lub wirusy zwiększają ryzyko poronienia. Każde, nawet drobne podejrzenie o chorobie w ciąży musi być bezzwłocznie zgłoszone do lekarza prowadzącego ciążę.

Choroba w ciąży to dodatkowe obciążenie dla przyszłej matki. Niebezpieczeństwo niosą za sobą powszechnie infekcje wirusowe i bakteryjne, ale i choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca, otyłość lub o podłożu immunologicznym. Szczególne ryzyko wiążą się z toksoplazmozą, różyczka czy też bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Rodzaje chorób w ciąży

W trakcie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu przemian hormonalnych i metabolicznych. Choroby autoimmunologiczne a ciąża wzajemnie się nie wykluczają. Kobiety cierpiące na zaburzenia układu immunologicznego nie powinny mieć problemu z zajściem w ciążę. Jednakże, ciężarne ze zdiagnozowaną np. chorobą Hashimoto muszą być pod stałą obserwacją ginekologa i endokrynologa. Choroby zakaźne w ciąży takie jak chlamydia przekazywane drogą płciową, mogą wywoływać silne infekcje w obszarze miednicy. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych bakterii wewnątrzkomórkowych mogących przyczynić się do wystąpienia ciąży pozamacicznej, a nawet poronienia. Wniknięcie chlamydii w organizm kobiety ciężarnej wpływa na stymulację układu odpornościowego, który rozpoznaje płód jako obcy i odrzuca je, stąd też poronienia.

Choroby płodu w ciąży mają najczęściej podłoże genetyczne, co oznacza, że przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Chyba najbardziej znanymi chorobami genetycznymi jest zespół Downa (związany z trisomią jednej z 23 par chromosomów) oraz zespół Edwardsa (trisomia 18 pary chromosomów), przy czym ta druga zazwyczaj kończy się zgonem do 5 roku życia pozapłodowego.

Choroby ciążowe, które występują z dużą częstotliwością to cholestazy ciążowe. Mogą rozwinąć się w ostatnim trymestrze ciąży. Jeżeli jest odpowiednio leczona, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest niewielkie. Nieleczona cholestaza ciążowa może być przyczyną krwotoku w trakcie akcji porodowej oraz zagrażać życiu rodzącego się dziecka.

Choroby odzwierzęce w ciąży

Choroby odzwierzęce w ciąży kojarzą się głównie z toksoplazmozą. Chorobę tę wywołują pasożyty bytujące w surowym mięśnie, niemytych owocach i warzywach oraz kocich odchodach. Toksoplazmoza zalicza się do chorób niebezpiecznych, w których ciąży objawy albo przechodzą łagodnie, albo w ogóle się nie ujawniają. Infekcja, która wystąpiła po raz pierwszy w pierwszym trymestrze ciąży, daje największe ryzyko opóźnień rozwoju płodu na skutek zaburzeń fizjologicznego procesu powstawania mózgu. 

Różyczka i CMV w ciąży

Choroby kobiet w ciąży przenoszone są również przez wirusy. Do tych groźnych chorób w ciąży zalicza się różyczkę. Kojarzy się ona głównie z okresem przedszkolnym, a jej symptomami są powiększenie węzłów chłonnych oraz mała wysypka. Istnieją szczepienia przeciwko różyczce podawane dziewczynkom w wieku dojrzewania. Rzadko, która kobieta nie przeszła tej choroby w dzieciństwie. Ciężarna, która nie przechodziła różyczki ani nie była szczepiona, musi zaszczepić się jak najszybciej. Zakażenie wirusem różyczki w pierwszym trymestrze ciąży powoduje poważne wady wrodzone związane z wadami serca, kośćca, chorobami naczyń, głuchotą oraz niedorozwojem psychicznym.

Kolejnym, groźnym wirusem w ciąży jest wirus cytomegalii (CMV) należący do wirusów opryszczki. Droga zakażenia opryszczką to mocz, krew lub ślina osoby chorej. Według statystyk najwięcej zakażeń ma miejsce w okresie wczesnego dzieciństwa. Kiedy przyszła mama zarazi się CMV, przeważnie rodzi zdrowe dziecko, u którego z czasem pojawiają się problemy ze słuchem, nauką czytania czy zdolnościami psychoruchowymi. Zapobieganie opiera się na przestrzeganiu zasad higieny: myciu rąk oraz produktów spożywczych.

Pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej można dokonywać tylko raz w życiu podczas porodu. Jednakże w przypadku poważnych chorób płodu lub matki decyzję o tym zabiegu musi podjąć lekarz prowadzący. 

Zobacz także: Kaszel w ciąży – czy jest groźny dla dziecka?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 2.5 / 5. Liczba głosów: 2

(
2.5
(2)
)

Zainteresują Cię również