4 minuty czytania
Spis treści
  1. Rodzaje chorób w ciąży
  2. Choroby odzwierzęce w ciąży
  3. Różyczka i CMV w ciąży

Choroba w ciąży to dodatkowe obciążenie dla przyszłej matki. Niebezpieczeństwo niosą za sobą powszechnie infekcje wirusowe i bakteryjne, ale i choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca, otyłość lub o podłożu immunologicznym. Szczególne ryzyko wiążą się z toksoplazmozą, różyczka czy też bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Rodzaje chorób w ciąży

W trakcie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu przemian hormonalnych i metabolicznych. Choroby autoimmunologiczne a ciąża wzajemnie się nie wykluczają. Kobiety cierpiące na zaburzenia układu immunologicznego nie powinny mieć problemu z zajściem w ciążę. Jednakże, ciężarne ze zdiagnozowaną np. chorobą Hashimoto muszą być pod stałą obserwacją ginekologa i endokrynologa. Choroby zakaźne w ciąży takie jak chlamydia przekazywane drogą płciową, mogą wywoływać silne infekcje w obszarze miednicy. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych bakterii wewnątrzkomórkowych mogących przyczynić się do wystąpienia ciąży pozamacicznej, a nawet poronienia. Wniknięcie chlamydii w organizm kobiety ciężarnej wpływa na stymulację układu odpornościowego, który rozpoznaje płód jako obcy i odrzuca je, stąd też poronienia.

Choroby płodu w ciąży mają najczęściej podłoże genetyczne, co oznacza, że przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Chyba najbardziej znanymi chorobami genetycznymi jest zespół Downa (związany z trisomią jednej z 23 par chromosomów) oraz zespół Edwardsa (trisomia 18 pary chromosomów), przy czym ta druga zazwyczaj kończy się zgonem do 5 roku życia pozapłodowego.

Choroby ciążowe, które występują z dużą częstotliwością to cholestazy ciążowe. Mogą rozwinąć się w ostatnim trymestrze ciąży. Jeżeli jest odpowiednio leczona, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest niewielkie. Nieleczona cholestaza ciążowa może być przyczyną krwotoku w trakcie akcji porodowej oraz zagrażać życiu rodzącego się dziecka.

Choroby odzwierzęce w ciąży

Choroby odzwierzęce w ciąży kojarzą się głównie z toksoplazmozą. Chorobę tę wywołują pasożyty bytujące w surowym mięśnie, niemytych owocach i warzywach oraz kocich odchodach. Toksoplazmoza zalicza się do chorób niebezpiecznych, w których ciąży objawy albo przechodzą łagodnie, albo w ogóle się nie ujawniają. Infekcja, która wystąpiła po raz pierwszy w pierwszym trymestrze ciąży, daje największe ryzyko opóźnień rozwoju płodu na skutek zaburzeń fizjologicznego procesu powstawania mózgu. 

Różyczka i CMV w ciąży

Choroby kobiet w ciąży przenoszone są również przez wirusy. Do tych groźnych chorób w ciąży zalicza się różyczkę. Kojarzy się ona głównie z okresem przedszkolnym, a jej symptomami są powiększenie węzłów chłonnych oraz mała wysypka. Istnieją szczepienia przeciwko różyczce podawane dziewczynkom w wieku dojrzewania. Rzadko, która kobieta nie przeszła tej choroby w dzieciństwie. Ciężarna, która nie przechodziła różyczki ani nie była szczepiona, musi zaszczepić się jak najszybciej. Zakażenie wirusem różyczki w pierwszym trymestrze ciąży powoduje poważne wady wrodzone związane z wadami serca, kośćca, chorobami naczyń, głuchotą oraz niedorozwojem psychicznym.

Kolejnym, groźnym wirusem w ciąży jest wirus cytomegalii (CMV) należący do wirusów opryszczki. Droga zakażenia opryszczką to mocz, krew lub ślina osoby chorej. Według statystyk najwięcej zakażeń ma miejsce w okresie wczesnego dzieciństwa. Kiedy przyszła mama zarazi się CMV, przeważnie rodzi zdrowe dziecko, u którego z czasem pojawiają się problemy ze słuchem, nauką czytania czy zdolnościami psychoruchowymi. Zapobieganie opiera się na przestrzeganiu zasad higieny: myciu rąk oraz produktów spożywczych.

Pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej można dokonywać tylko raz w życiu podczas porodu. Jednakże w przypadku poważnych chorób płodu lub matki decyzję o tym zabiegu musi podjąć lekarz prowadzący. 

Zobacz także: Kaszel w ciąży – czy jest groźny dla dziecka?

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required