Na Węgrzech po raz pierwszy wykonano przeszczepienie komórek macierzystych przechowywanych  w rodzinnym banku krwi pępowinowej Krio Institute należącym do Grupy FamiCord, której właścicielem jest Polski Bank Komórek Macierzystych.

Niespełna dwuletniej dziewczynce przeszczepiono komórki macierzyste z krwi pępowinowej młodszego brata. Po dwóch miesiącach od operacji lekarze są pełni optymizmu i wiary w wyzdrowienie dziewczynki.
W grudniu 2009 roku u dziewczynki zdiagnozowano białaczkę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy leczenie było kilkakrotnie przerywane ze względu na poważne infekcje i w rezultacie nie przyniosło oczekiwanych wyników. Dopiero pobranie krwi pępowinowej podczas porodu jej brata dało nadzieję na powrót do zdrowia. Krew została spreparowana i zamrożona w minus 190 stopniach Celsjusza w najstarszym i największym węgierskim banku krwi – Krio Institute, należącym do stworzonej przez Polski Bank Komórek Macierzystych  grupy FamiCord .Komórki macierzyste okazały się odpowiednie do regeneracji szpiku kostnego. Transplantacja odbyła się 29 września 2010 w Miszkolcu w Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Transplantacji Szpiku Kostnego. Operację wykonano po uprzednim całkowitym zniszczeniu chorego szpiku kostnego. Przeszczepione komórki macierzyste wytworzyły zdrowe komórki i dały nadzieję na odbudowanie układu krwiotwórczego i odpornościowego. Pierwsze zdrowe komórki zostały zauważone w krwi dziewczynki dwa tygodnie po operacji. Lekarze twierdzą, że ich obecność jest dowodem na zdrowienie dziewczynki. Dwumiesięczny czas od operacji daje nadzieję na całkowity i długotrwały powrót do zdrowia.
Na Węgrzech komórkami macierzystymi leczy się różnego rodzaju białaczki. Jak dotąd przeprowadzono wiele udanych transplantacji, ale po raz pierwszy wykorzystano komórki macierzyste zbankowane w węgierskim rodzinnym banku krwi pępowinowej  – Krio Institute.
Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych sp. z o.o. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required