Dzięki transplantacji komórek krwiotwórczych kilkoro diabetyków za granicą już od trzech lat nie musi przyjmować insuliny. Podobną terapię stosuje się już w Poslce. Najnowsze badanie objęło osoby z cukrzycą typu 1 ( tzw. cukrzyca dziecięca). Co prawda cierpi na nią "tylko" co dziesiąty diabetyk- resztę stanowią chorzy na cukrzycę typu 2. O ile jednak tej drugiej odmianie można zapobiec, prowadząc zdrowy styl życia, o tyle w przypadku pierwszej nie ma takiej możliwości.

W projekcie dr Richarda K. Burta z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago wzięło udział 23 chorych. Były to osoby świeżo zdiagnozowane, w wieku od 13 do 31n lat. Wszystkie przeszły transplantację komórek krwiotwórczych. Rezultat?
U większości z nich udało się doprowadzić do cofnięcia się cukrzycy. W monitorowanym okresie badani nie musieli przyjmować insuliny przez średnio 19 miesięcy. Byli wśród nich rekordziści, u których okres ten wyniósł kilka lat.

O osiągniięciu informuje pismo "JAMA". O poprzednich badaniach dr Burta- prowadzonychh w mniejszej skali "Rz" doniosła dwa lata temu. 
- Najnowsze wyniki są bardzo obiecujące. Pierwszy raz słyszę, by okres obserwacji bez nawrotu cukrzycy był tak długi- komentuje prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant ds. diabetologii. Jak dodaje, to nowatorska metoda leczenia, w zwiazku z czym obarczona dużym ryzykiem powikłań. Polega na zniszczeniu szpiku pacjenta, a tym samym wadliwego działania układu odpornościowego, który niszczy komórki beta trzustki wytwarzające insulinę. Kolejnym krokiem jest wszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych pobranych uprzednio od chorego. Prowadzi to do poprawy funkcjonowania komórek beta. U kilku pacjentów dr Burta pojawiły się skutki uboczne tj. zapalenie płuc czy zaburzenia układu dokrewnego. Powikłań było niewiele.

Na temat efektów leczenia u swoich pacjentów mówi z kolei prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant ds. hematologii. Od maja ubiegłego roku przeprowadził transplantację komórek krwiotwórczych u pięciu chorych na cukrzycę. Część znajduje się w fazie odstawiania insuliny. Jak długo zachowa się terapeutyczny efekt? 
- Nie wiem- odpowiada prof. Jędrzejczak. 
- To leczenie eksperymentalne.

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych sp. z o.o. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required