Przedstawiamy serię wywiadów „MATCHA TALKS o komórkach macierzystych za i przeciw” przeprowadzonych przez Julię Izmałkową z ekspertami i rodzicami chorych dzieci.

Komórki macierzyste jest to temat wywołujący wiele emocji u przyszłych rodziców. Dlatego Julia w swoich wywiadach porusza ważne kwestie, zadaje trudne pytania swoim rozmówcom, aby lepiej zrozumieć temat bankowania krwi pępowinowej, jak również wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu. Porusza temat opieki nad chorym dzieckiem, pytań i wątpliwości jakie mają kobiety przed porodem. Zgłębia argumenty za i przeciw bankowaniu krwi pępowinowej, o których odpowiada hematolog. Zapraszamy do oglądania wywiadów naszym kanale YouTube lub odsłuchania ich w formie podcastów przez swoją ulubioną platformę:

IKONY ONET AUDIO 2
IKONY SPOTIFY
IKONY google
IKONY APPLE PODCAST

SEPARATOR 1

Kim jest Julia Izmałkowa?

Julia Izmałkowa to nie tylko psycholog, ale także ceniony badacz oraz międzynarodowy prelegent. Jest założycielką agencji badawczej o nazwie IZMAŁKOWA, a także autorką dwóch inspirujących książek: "Parents First" oraz "Matcha Talks".

Jej pasja do psychologii rodzicielstwa przekłada się na stworzenie platformy społecznościowej, którą można znaleźć pod adresem www.psychomama.pl. Jest to miejsce, które łączy blog ekspercki z aktywną społecznością na Instagramie: https://www.instagram.com/psychomama_julia/.

Julia angażuje się w różnorodne, istotne tematy związane z dobrostanem całej rodziny. Warto zaznaczyć, że szczególnie bliskie jej są wartości związane zarówno ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym. Jej działania w obszarze psychologii rodzicielstwa wpisują się w misję poprawy życia rodzin poprzez wiedzę i wsparcie.

SEPARATOR 1

Odcinek 1: Podnoszenie jakości życia chorych dzieci, dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.


Data:

9 październik 2023

Wywiad z Anną Tymińską, matką Wojtka, chłopca cierpiącego na rzadką i nieuleczalną chorobę - leukodystrofię globoidalną Krabbego. Wywiad pokazuje pozytywne zmiany, jakie zaobserwowano u Wojtka po zastosowaniu terapii komórkami macierzystymi ze sznura pępowinowego. Dzięki tej terapii, Wojtek zaczął przełykać, stał się mniej spastyczny, a nawet mógł pójść do przedszkola. Anna Tymińska dzieli się swoją osobistą historią, opowiadając o ogromnej transformacji, jaką przeżyła w swoim życiu od momentu usłyszenia diagnozy u swojego syna. Wywiad skupia się również na codziennych wyzwaniach, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice dzieci cierpiących na nieuleczalne choroby.

Odcinek 2: Zastosowanie komórek macierzystych w chorobach hematoonkologicznych.


Data:

16 październik 2023

Wywiad z wybitnym specjalistą, prof. dr hab. n. med. Wojciechem Młynarskim, kierownikiem Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W wywiadzie profesor Młynarski wyjaśnia ogromny potencjał leczniczy komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu młodych pacjentów cierpiących na choroby hematoonkologiczne. Julia rozmawia z profesorem również o obecnych standardach leczenia onkologicznego w Polsce i o znaczeniu wsparcia rodziców w procesie leczenia swoich dzieci.

Odcinek 3: Efekty zastosowania komórek macierzystych w mózgowym porażeniu dziecięcym.


Data:

23 październik 2023

Wyjątkowy wywiad z Beatą Krajewską-Mróz i Jarosławem Mrozem, rodzicami małej Ady, która zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym. W rozmowie z Julią rodzice opowiadają, że pierwszym sygnałem, który wywołał ich obawy, był brak chwytu prawą ręką ich córki. Z determinacją i miłością podjęli trudną decyzję o przeszczepie komórek macierzystych z krwi pępowinowej Ady, której dokonano, gdy dziewczynka miała zaledwie 2 lata. Dzięki tej terapii Adzie udało się osiągnąć niesamowity postęp – zaczęła samodzielnie chwytać i podnosić przedmioty prawą ręką. W naszym wywiadzie Beata i Jarosław dzielą się swoją historią i opisują trudną drogę, jaką musieli przejść zanim ich dziecko zostało zdiagnozowane. Podkreślają również, że wiedza nie zawsze jest dostarczana przez lekarzy, i rodzice często muszą szukać informacji na własną rękę, by znaleźć najlepsze rozwiązania dla swojego dziecka.

Odcinek 4: Dlaczego bankowanie krwi pępowinowej jest jednym z kluczowych aspektów


Data:

30 październik 2023

Wywiad z Agnieszką Gąsior-Guziak, doświadczoną położną, która dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pani Agnieszka rozwiewa wątpliwości i wyjaśnia, dlaczego bankowanie krwi pępowinowej jest jednym z kluczowych aspektów, które przyszli rodzice powinni przemyśleć i zrozumieć. W trakcie rozmowy, pani Agnieszka opowiada o rozterkach i obawach, z jakimi często borykają się młode mamy przed porodem, a także analizuje źródła tych lęków. Ponadto, podkreśla znaczenie roli położnej we wspieraniu ciężarnych kobiet. To bardzo interesujący wywiad, który niesie ze sobą cenne wskazówki dla przyszłych rodziców, przede wszystkim kobiet w ciąży.

Odcinek 5: Bankować krew pępowinową czy nie? Który wybór jest słuszny?


Data:

6 listopad 2023

Wywiad z lekarzem Tomaszem Baranem, wiceprezesem Polskiego Banku Komórek Macierzystych. W tym wywiadzie uzyskamy odpowiedź na pytanie, dlaczego zarówno rodzice, którzy decydują się na bankowanie krwi pępowinowej, jak i ci, którzy tego nie robią, podejmują słuszną decyzję. Pan Tomasz Baran omawia możliwości zastosowań komórek macierzystych, ukazując jednocześnie ich ograniczenia i wyjaśnia, dlaczego nie są – i nigdy nie będą – lekarstwem na wszystkie choroby. Przekazuje też ważną myśl o świadomości i prawie wyboru, podkreślając, że decyzja o bankowaniu krwi pępowinowej to kwestia osobista, która powinna być podjęta na podstawie rzetelnej wiedzy i rozważeniu wszystkich za i przeciw.