Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?

Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?

04.04.2023

7 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka na pojawienie się ciążowego brzuszka. Zazwyczaj zaczyna być on widoczny na przełomie I i II trymestru, jednak termin ten zależy indywidualnie od organizmu ciężarnej. Wielkość i kształt brzucha w ciąży zależą od predyspozycji każdej kobiety. Duży wpływ na tempo jego wzrostu ma budowa ciała, położenie macicy oraz przyrost wagi. Naturalnie będzie on większy w przypadku ciąży mnogiej. Kiedy brzuch staje się widoczny? O czym świadczy kształt brzucha w ciąży? Czy to prawda, że z kształtu brzucha można dowiedzieć się, czy kobieta urodzi dziewczynkę, czy chłopca?

Kształt brzucha ciążowego – fakty i mity

W trakcie ciąży brzuch zmienia swój kształt nawet kilka razy. Wokół kształtu brzucha narosło wiele mitów, które jeszcze nie tak dawno temu przez wielu uznawane były za fakty. Nawet współcześnie możemy spotkać się z zabobonami i opiniami starszych pań na temat ciąży, w tym oczywiście takimi dotyczącymi kształtu brzucha w ciąży. Jakie są najpopularniejsze mity związane z kształtem brzucha w ciąży?

Wiele kobiet uważało, a nawet nadal uważa, że kształt brzucha w ciąży świadczy o płci dziecka. Czy rzeczywiście można w ten sposób rozpoznać płeć dziecka? Nieco spiczasty i dziwny kształt brzucha ma oznaczać chłopca, natomiast bardziej zaokrąglony i rozchodzący się na boki ma świadczyć o dziewczynce. Jest to jednak jedynie barwna opowieść, ponieważ brzuch ciążowy w żaden sposób nie ma związku z tym jaka jest płeć dziecka.

Obecny stan medycyny kategorycznie wyklucza wszelkie konotacje związane z tym, że kształt brzucha kobiety oznacza konkretną płeć dziecka. Co więcej, często duży brzuch ciążowy nie musi wcale oznaczać dużego dziecka . Wszystko zależy bowiem od sylwetki kobiety i genetyki.

Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?

Kształt brzucha w ciąży zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim znaczący jest miesiąc ciąży. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a ułożenie dziecka jest właściwe dla danego tygodnia ciąży, brzuszek będzie powoli kształtował się w półokrąg. To najbardziej powszechny kształt brzucha, choć równie często zdarzają się przypadki, że ciążowy brzuch przebiera bardziej spiczaste linie. Pod koniec ciąży zmienia się i zaczyna lekko opadać. To dlatego, że dziecko powoli przygotowuje się do wyjścia, a jego główka kieruje się w stronę szyjki macicy.

Wygląd brzucha w ciąży zależy również od predyspozycji genetycznych. Jeśli Twoja mama miała zaokrąglony brzuch, prawdopodobnie Ty również odziedziczysz ten kształt brzucha. Co więcej, wpływ na rozmiar i kształt brzucha w ciąży mają silne mięśnie brzucha. Jeśli kobieta trenuje, najprawdopodobniej będzie miała bardziej spiczasty brzuszek, ponieważ mięśnie będą utrzymywały macicę przez długi czas wysoko.

Co ciekawe kształt brzucha w ciąży zmienia się także ze względu na położenie płodu. Na początku ciąży, gdy dziecko jest jeszcze małe, nie ma to takiego znaczenia, jednak w ostatnich tygodniach ciąży po kształcie brzucha można poznać, gdzie akurat znajduje się główka i w jakiej pozycji leży dziecko.

W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

Moment, kiedy zaczyna być widoczny brzuch w ciąży, ekscytuje wiele przyszłych mam. Jest to czas, kiedy można pochwalić się przed otoczeniem faktem, że niedługo na świecie pojawi się dziecko. Powiększający się brzuszek to także oznaka tego, że dziecko rośnie i już coraz mniej czasu dzieli Rodziców od poznania swojego potomka. Mimo że większość kobiet chciałaby jak najszybciej doświadczyć większego brzucha w ciąży, to jednak nie ma sztywnej reguły dotyczącej tego, w którym miesiącu widać ciążę.

Najczęściej brzuch w ciąży zaczyna być widoczny na przełomie I i II trymestru, kiedy intensywny wzrost płodu powiększa macicę. Pierwsze oznaki mogą być widoczne już po 13.-14. tygodniu ciąży. Zwykle jest to niewielkie wybrzuszenie, jednak łatwo można zorientować się, że jest ono spowodowane ciążą. Zdarzają się jednak kobiety, którym udaje się ukryć ciążowy brzuszek nawet do 6. miesiąca, a także panie, u których obserwuje się go już w I trymestrze (najczęściej są to wieloródki i kobiety spodziewające się więcej niż jednego dziecka).

Jednak najczęściej to właśnie 4 miesiąc ciąży jest momentem, kiedy przyszła mama zaczyna potrzebować nieco szerszych bluzek i spodni. Od tego czasu brzuch zaczyna systematycznie się powiększać, właściwie aż do końca ciąży. U niektórych kobiet obwód brzucha w trzecim trymestrze ciąży wynosi nawet 100 cm.

Warto przeczytać: Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha w ciąży?

Jak szybko rośnie brzuch w ciąży?

To, jak szybko rośnie brzuch w ciąży, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest budowa ciała przyszłej mamy. Zwykle u kobiet niskich, bardzo szczupłych i drobnych tempo wzrostu brzucha wydaje się większe, niż u pań z nadwagą lub otyłością. Dzieje się tak, ponieważ w drugiej grupie ciężarnych powiększająca się macica ma więcej miejsca, przez co ciążowy brzuszek nie zostaje tak szybko wypchnięty.

Brzuch w ciąży rośnie szybciej u kobiet, które znacznie przybierają na wadze. Więcej dodatkowych kilogramów w krótszym czasie, oznacza bardziej widoczny brzuszek. Wiele zależy też od jego mięśni – bardziej wytrenowane przyszłe mamy mogą odnieść wrażenie, że ich brzuch rośnie wolniej, niż u mniej wysportowanych koleżanek. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie przytrzymują powiększającą się macicę.

Wpływ na to, jak rośnie brzuch w ciąży, mają także:

  • położenie macicy,
  • liczba płodów (ciąża mnoga oznacza zwykle większy brzuch),
  • liczba przebytych ciąż,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • wady postawy.

Brzuch w II trymestrze ciąży rośnie zdecydowanie szybciej, niż na jej początkowym etapie. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży kształtują się organy dziecka, natomiast w kolejnych miesiącach następuje jego intensywny wzrost.

Przeczytaj także: Brzuch w 17 tygodniu ciąży – jak wygląda?

Czy w drugiej ciąży szybciej widać brzuch?

Kobiety, które spodziewają się kolejnego dziecka, zastanawiają się, czy w drugiej ciąży szybciej widać brzuch. Najczęściej tak – wyraźne zaokrąglenie brzucha można zaobserwować już pod koniec I trymestru. Warto jednak pamiętać, że nie jest to regułą. Wielkość brzucha w ciąży w dużej mierze zależy od wspomnianych wcześniej czynników.

Czy dziwny kształt brzucha w ciąży to powód do niepokoju?

Wielkość brzucha w ciąży jest indywidualną kwestią. Zdarzają się brzuszki bardzo duże, okrągłe, szpiczaste, a także małe. Nie ma podstaw do niepokoju, jeżeli podczas rutynowych badań lekarz nie stwierdza żadnych odchyleń od normy, czyli zaburzonego wzrostu płodu, małego przyrostu wagi lub nieprawidłowego położenia dna macicy. Kształt brzucha w ciąży w żaden sposób nie ma związku ze zdrowiem i prawidłowym rozwojem dziecka.

Dziwny kształt brzucha pod koniec ciąży może sugerować jednak nieprawidłowe ułożenie dziecka, które powinno przygotowywać się do porodu i stopniowo obracać się główką w dół. W tej kwestii najlepiej sprawdzą się specjalistyczne badania wykonane przez lekarza, takie jak USG lub badanie ręczne.

Przeczytaj także: 26 tydzień ciąży – ruchy dziecka w dole brzucha

Czy duży brzuch świadczy o mnogiej ciąży?

Kształt brzucha w ciąży nie świadczy o ciąży mnogiej lub pojedynczej. Choć w drugiej połowie ciąży kobiety, które spodziewają się bliźniaków lub trojaczków mają znacznie większy brzuch, niż w przypadku ciąży pojedynczej. Jednak znaczenie ma tutaj wielkość brzucha, a nie jego kształt. Nic dziwnego, że pod koniec ciąży mamy, które mają urodzić więcej niż jedno dziecko, mają większy brzuch.

Jakie znaczenie ma kształt pępka w ciąży?

Kształt pępka w ciąży, tak samo jak kształt brzucha zależy od wielu czynników, w tym od tego jak ten pępek wyglądał przed ciążą. Może się on także zmieniać zależnie od wieku ciąży – zazwyczaj w momencie gdy ciąża staje się bardziej widoczna. Czy jednak kształt pępka ma jakieś znaczenie? Nie, sam kształt to za mało, aby można było wysnuć jakiekolwiek wnioski dotyczące zdrowia przyszłej mamy lub dziecka. Znaczący może okazać się dopiero ostry ból pępka lub pojawienie się przepukliny, czyli widocznego wybrzuszenia w okolicy pępka. Takie dolegliwości mogą oznaczać między innymi zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego najlepiej zasięgnąć porady lekarza prowadzącego ciążę.

Warto jednak pamiętać, że u wielu kobiet pępek w ciąży może pozostać wklęsły lub stać się bardziej wypukły. Normą jest także delikatny ból, lub raczej wrażliwość tej okolicy spowodowana rozciągnięciem skóry. Powodem do niepokoju nie jest również ciemna wstęga ryzująca drogę od pępka do spojenia łonowego – to normalne zjawisko spowodowane hormonami. Pasek sam zniknie po ciąży.

FAQ:

  • Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?

Kształt brzucha w ciąży zależy od wielu czynników, takich jak:

  • sylwetka kobiety,
  • miesiąc ciąży,
  • ułożenie dziecka,
  • rodzaj ciąży,
  • siła mięśni brzucha.

Warto pamiętać, że kształt brzucha w ciąży jest indywidualną kwestią każdej kobiety i często nie ma związku ze stanem zdrowia mamy i dziecka.

  • W którym miesiącu zaczyna być widać brzuch ciążowy?

Ciążowy brzuch można zauważyć już na początku drugiego trymestru. Choć wiele zależy od figury kobiety. Drobne i szczupłe panie szybciej zauważą pierwsze ciążowe zmiany, natomiast przyszłe mamy o pełniejszych kształtach będą musiały chwilę zaczekać, aby nacieszyć się widokiem wyraźnie zarysowanej ciąży.

  • Czy dziwny kształt brzucha w ciąży to powód do niepokoju?

W wielu przypadkach dziwny kształt ciążowego brzucha jest zupełnie normalny. Brzuch ciążowy zależy od wielu czynników, dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić jaki kształt jest „dziwny”. Regularne badania oraz konsultacje lekarskie wykluczą ewentualne nieprawidłowości.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również