Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak przygotować się do porodu – wskazówki do porodu naturalnego i cesarskiego cięcia

Jak przygotować się do porodu – wskazówki do porodu naturalnego i cesarskiego cięcia

05.05.2023

3 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

Jak przygotować się do porodu, aby przebiegało ono bez komplikacji? Najczęściej wybieraną metodą jest uczestniczenie w zajęciach w szkole rodzenia, uczącej nie tylko odpowiednich ćwiczeń mięśni Kegla, ale i technik oddychania.

Bardzo ważne dla ciężarnej jest to jak przygotować się do porodu. Nie ulega wątpliwości, że jedną z najistotniejszych kwestii podczas akcji porodowej jest parcie. Aby wypieranie dziecka z dróg rodnych kobiety było płynne i mniej bolesne, mięśnie dna miednicy – powszechnie nazywane mięśniami Kegla – muszą być silne, elastyczne i odporne na urazy. Okazuje się, że zapobiega to pękaniu krocza podczas porodu.

Przygotowanie ciała do ciąży

Świadomość zadbanego ciała jest ważna dla kobiety rodzącej. Pewności siebie i komfortu odpowiednie przygotowanie ciała do ciąży obejmujące zabiegi pielęgnacyjne, masaże czy aromaterapię. Wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy masażysty to idealny pomysł na pierwszy trymestr. Nie zaleca się jedynie farbowania włosów, tatuowania czy inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Przed samym porodem zaleca się depilację okolic bikini, aby rodząca czuła większy komfort higieniczny.

Przygotowanie do porodu naturalnego

Szkoła rodzenia jest dobrym pomysłem na rozwiązanie nurtującego problemu jak przygotować się do porodu naturalnego. Jest to szczególnie istotne dla pierworódek, które nie mają doświadczenia jak poprawnie przeć i jak oddychać podczas porodu. Oprócz ćwiczeń fizycznych, zajęcia w szkole rodzenia obejmują także teorię: jak rozpoznać, że zaczął się poród, jakie są etapy porodu, jakie znieczulenie wybrać i kiedy, jak dbać o ciało i umysł podczas ciąży i w połogu. Z punktu widzenia psychologii, warto wybrać się tam z partnerem, który nie tylko wesprze matkę swego dziecka w tych stresujących chwilach ale i sam będzie miał możliwość dowiedzenia się czego może doświadczyć będąc przy porodzie. Aby wiedzieć, jak przygotować się porodu, niezbędne będą systematyczne ćwiczenia wykonywane już od drugiego trymestru ciąży. Jednakże nie wszystkie ciężarne decydują się na zapis do placówki uczącej rodzenia. Jak zatem przygotować się do porodu bez szkoły rodzenia? To, że przyszła mama nie uczęszcza do szkoły rodzenia nie znaczy, że nie poradzi sobie podczas porodu. Kilkanaście lat temu nikt nie słyszał o nauce rodzenia, a jednak dzieci bez problemu pojawiały się na świecie. Ważne, żeby dużo czytać i wsłuchiwać się w opinie doświadczonych matek, a także wykonywać ćwiczenia dna miednicy i oddechowe w domowym zaciszu. Jeśli jednak po drodze pojawią się wątpliwości, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Jak przygotować się do cesarki? Kiedy cesarskie cięcie zbliża się wielkimi krokami warto pamiętać o kilku czynnościach przed którymi należy się wstrzymać. Ważne, żeby przed zabiegiem cesarskiego cięcia pojawić się na sali porodowej na czczo – na około 6 godzin przed.  Rodzenie tą metodą nie wiąże się z takimi przygotowaniami jak rodzenie siłą natury.

Każda kobieta ma swoją teorię na temat tego jak przygotować się do narodzin dziecka. W pełni wyposażony pokój dla dziecka, ubranka i kosmetyki to oczywiście podstawa. Jednakże to nie wszystko. Wiele matek obawia się o to czy będą potrafiły zająć się niemowlęciem w jego pierwszych miesiącach życia. Strach i obawa jest naturalną emocją, która towarzyszy świeżo upieczonej matce. W większości przypadków opieka nad dzieckiem wypływa naturalnie, a pieczy nad tym procesem sprawują hormony m.in. oksytocyna, czyli hormon bliskości, wydzielana podczas karmienia piersią. 

Zobacz także: Przeciwwskazania do porodu naturalnego

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również