4 minuty czytania
Spis treści
  1. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej – czy warto je przechowywać?
  2. Komu może pomóc krew pępowinowa?
  3. Cena bankowania krwi pępowinowej w UK
  4. Darmowy bank krwi pępowinowej
  5. Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej w UK?

Komórki macierzyste to specjalny rodzaj komórek w organizmie człowieka. Mają one dużą zdolność do namnażania się i przekształcenia się, dlatego można nimi zastąpić tkankę, która uległa uszkodzeniu. Ich źródłem jest m.in. krew pępowinowa. W UK jej pobieraniem i przechowywaniem zajmuje się Polski Bank Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej – czy warto je przechowywać?

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, czy warto przechowywać komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Od wielu lat trwają badania, których zadaniem jest potwierdzenie ich skuteczności w leczeniu. Naukowcom z całego świata udało się ustalić, że przeszczepienie komórek macierzystych można wykorzystać w terapii ponad 80 chorób onkologicznych i hematologicznych. Na liście widnieją schorzenia uważane za nieuleczalne. Szacuje się, że prawdopodobieństwo wystąpienia konieczności wykorzystania ich w przyszłości wynosi 1:100.

Pobranie i przechowywanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej zwiększa możliwości terapeutyczne w przypadku zachorowania dziecka na ciężką chorobę. Materiał może być przechowywany nawet przez kilkanaście lat, a czas, który upłynął od ich zamrożenia, nie wpływa na właściwości. Warto też wiedzieć, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej są skuteczniejsze od szpiku kostnego.

Do minusów przechowywania komórek macierzystych należy konieczność poniesienia wszystkich kosztów z tym związanych. Nie ma możliwości uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia na ten cel. Trzeba mieć także na uwadze fakt, że krew pępowinowa nie jest lekarstwem na wszystko.

Srodtekstowy v3

Komu może pomóc krew pępowinowa?

Komu może pomóc krew pępowinowa? Przede wszystkim materiał jest wykorzystywany do leczenia dziecka, przy którego porodzie został pobrany. Jednak ze względu na zgodność genetyczną z komórek macierzystych mogą skorzystać też członkowie najbliższej rodziny. Istnieje także możliwość leczenia osób niespokrewnionych. Taką opcję daje darmowy bank krwi pępowinowej.

Cena bankowania krwi pępowinowej w UK

Cena przechowywania krwi pępowinowej w UK zależy od rodzaju pakietu, na jaki zdecydują się rodzice dziecka. Banki komórek macierzystych oferują zabezpieczenie nie tylko krwi pępowinowej, ale także sznura pępowiny i łożyska. Roczny koszt w najtańszej opcji to ok. 50£, a najdroższej 50£. Do tego trzeba doliczyć opłatę za pobranie krwi pępowinowej w UK. 

Darmowy bank krwi pępowinowej

Darmowy bank krwi pępowinowej (lub publiczne bankowanie krwi pępowinowej) to opcja dla rodziców, którzy chcą dobrowolnie przekazać komórki macierzyste swojego dziecka na cele społeczne. Wówczas taki materiał jest przeznaczony na leczenie pacjentów niespokrewnionych, którzy są ciężko chorzy, a wszystkie koszty pokrywa bank komórek macierzystych.

Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej w UK?

Krew pępowinowa w UK jest pozyskiwana podczas porodu naturalnego lub przy zabiegu cesarskiego cięcia. Chwilę po odpępnieniu dziecka przeszkolona położna wprowadza igłę w odcięty fragment sznura pępowiny i pobiera materiał do specjalnego worka. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla noworodka i jego mamy.

Następnym etapem jest badanie krwi pępowinowej po porodzie. Jeżeli nie stwierdzi się żadnych nieprawidłowości, z materiału izoluje się komórki macierzyste. Umieszcza się je w specjalnym pojemniku, który zamraża się ciekłym azotem i tak przechowuje do momentu, aż będzie konieczne ich użycie.

Warto przeczytać: Jakie są zalety i wady ciąży w UK?


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....