6 minut czytania
Spis treści
  1. 1. Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste i może być wykorzystywana w leczeniu.
  2. 2. Dziecko nie będzie potrzebować swoich komórek macierzystych z krwi pępowinowej.
  3. 3. Liczba komórek pobieranych z krwi pępowinowej wystarczy do przeszczepienia u małego dziecka, jednak dla większego dziecka będzie ich zbyt mało do skutecznego przeszczepienia.
  4. 4. Na świecie/ zachodzie istnieją publiczne banki krwi pępowinowej a u nas to czysta komercja i musisz za to płacić.
  5. 5. Przy zabiegu pobrania krwi pępowinowej pozbawia się dziecko możliwości by krew tłoczona między maleństwem a łożyskiem w jak największej ilości dostała się do młodego właśnie rodzącego się organizmu
  6. 6. W Polsce nie wykorzystuje się komórek macierzystych w leczeniu. Trzeba wyjeżdżać za granicę- a to nie jest refundowane.

Żyjemy w czaszach, gdy postęp wyprzedza myśl. Liczy się nie tylko wartość informacji, ale szybkość z jaką ją pozyskujemy. Co więcej chcemy ich mieć więcej i więcej aby na końcu w informacyjnym szumie utonąć. Wiele decyzji podejmowanych pod wpływem artykułów i opinii z Internetu jest błędnych, gdyż powiela on po prostu istniejące mity. Wynika to z tego, że większość autorów skupionych jest na szybkości przekazywanych informacji, a nie na ich jakości.

Podobnie jest z deponowaniem krwi pępowinowej w banku rodzinnym, czyli tzw. bankowaniu krwi pępowinowej. Jest wiele opinii i artykułów w Internecie, które prezentują skrajne punkty widzenia. Zatem- jak naprawdę jest z tą krwią pępowinową?

1. Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste i może być wykorzystywana w leczeniu.

PRAWDA: Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, które pełnią rolę swoistych nośników informacji. Pozyskane podczas porodu mogą być wykorzystywane w sytuacji zagrożenia życia. Wykorzystywane są w leczeniu 80. ciężkich chorób onkologicznych i hematologicznych [podobnie jak komórki macierzyste szpiku]. Uwaga, to nie znaczy , że zawsze każdą chorobę wyleczymy komórkami z krwi pępowinowej. One są jak lek, który ma nam pomóc w trudnej sytuacji. Nie zawsze tak będzie, ale leki w razie potrzeby lepiej mieć pod ręką niż ich nie mieć. Tak samo jest z krwią pępowinową w banku.

2. Dziecko nie będzie potrzebować swoich komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

FAŁSZ: Komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą być wykorzystane w leczeniu zarówno dziecka od którego zostały pobrane jak i jego rodzeństwa. W Polsce komórki macierzyste krwi pępowinowej wykorzystywane są nie tylko w leczeniu chorób hematologicznych takich jak białaczka, ale również  autyzmu oraz mózgowego porażenia dziecięcego. Co ważne: najnowsze dane wskazują, że prawdopodobieństwo bycia leczonym komórkami macierzystymi w trakcie całego naszego życia wynosi 1 do 100. To więcej niż w przypadków chorób, na które szczepione są dzieci- pneumokoków, rotawirusów czy meningokoków

3. Liczba komórek pobieranych z krwi pępowinowej wystarczy do przeszczepienia u małego dziecka, jednak dla większego dziecka będzie ich zbyt mało do skutecznego przeszczepienia.

FAŁSZ: Oczywiście im więcej mamy krwi – tym lepiej. Średnie porcje krwi pępowinowej (60-80 ml) wystarczają dla 40-50 kg dzieci. Są jednak porcjedla osób ważących ponad 80 kg, są tez takie które faktycznie są bardzo małe. Jednakże nie można nawet takich małych relatywnie porcji odrzucać, bo w praktyce klinicznej ewentualnemu niedoborowi komórek można zaradzić stosując techniki namnażania komórek lub uzupełniając komórki z innych źródeł – np. ze sznura pępowiny pobieranego razem z krwią pępowinową.

4. Na świecie/ zachodzie istnieją publiczne banki krwi pępowinowej a u nas to czysta komercja i musisz za to płacić.

FAŁSZ: Wszędzie działają zarówno banki publiczne jak i bank rodzinne. Ich zasady działania różnią się tym, że bankując rodzinnie ponosi się koszty bankowania, ale również zyskuje się materiał do leczenia na potrzeby swojej rodziny. Bankując publicznie nie ponosi się kosztów, ale zrzekamy się prawa do pozyskanego materiału [tak jak w honorowym krwiodawstwie]. Co ważne: jeśli oddamy krew na potrzeby publiczne wcale nie mamy pierwszeństwa skorzystania z materiału- działa tu znana z transplantologii zasada „kolejki”- kto zgłosił się wcześniej, ma większe szanse na otrzymanie materiału.

5. Przy zabiegu pobrania krwi pępowinowej pozbawia się dziecko możliwości by krew tłoczona między maleństwem a łożyskiem w jak największej ilości dostała się do młodego właśnie rodzącego się organizmu

FAŁSZ: Zabieg pobrania krwi pępowinowej nie narusza przebiegu porodu. Jest bezpieczny zarówno dla Matki jak i dla Dziecka. Krew pobierana jest w momencie kiedy dziecko oddzielone jest już od pępowiny, a pobiera się to co jest niepotrzebne biologicznie.

6. W Polsce nie wykorzystuje się komórek macierzystych w leczeniu. Trzeba wyjeżdżać za granicę- a to nie jest refundowane.

FAŁSZ: Przeszczepienie komórek macierzystych krwi pępowinowej są stosowane jako standardowa metoda leczenia ponad 80 ciężkich chorób. Trudno mieć tutaj jakiekolwiek wątpliwości. W Polsce do końca 2016 roku wykonano kilkadziesiąt przeszczepień komórek macierzystych krwi pępowinowej, większość u dzieci. Ośrodki, które zajmują się przeszczepianiem komórek macierzystych u dzieci to ośrodki w Lublinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. W krajach rozwiniętych takich jak Stany Zjednoczone czy Japonia ponad połowa przeszczepień komórek macierzystych u dzieci to przeszczepienia komórek macierzystych krwi pępowinowej. Przed polską transplantologią jest jeszcze daleka droga by osiągnąć ten wyniki, jednak nie uda się to w sytuacji gdy nie ma czego przeszczepiać, bo nie bankuje się krwi pępowinowej.

Procedura standardowego przeszczepienia komórek macierzystych jest procedurą refundowaną. Nierefundowane są tylko niestandardowe formy leczenia komórkami tj. leczenie stwardnienia rozsianego, stwardnienia zanikowego bocznego czy zaniku mięśni. Jednak także one wykonywane są już w Polsce.

Jeśli masz wątpliwości co to pozyskania krwi pępowinowej lub ten artykuł nie rozwiał Twoich obaw- najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z położną lub lekarzem prowadzącymi ciąże.

Możesz porozmawiać z bankami (niektóre umożliwiają możliwość konsultacji z lekarzem), bądź krytyczna, sprawdź i dopytuj, przeczytaj umowę a na koniec SAMA podejmij decyzję, bo to Twoje dzieci mogą na niej skorzystać lub nie.

Więcej informacji znajdziesz również na stronie www.krewpepowinowa.pl


Oceń artykuł

5,0

wg. 3 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....