Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?
Kinga Żebrowska
Często pierwszym potwierdzeniem ciąży są powszechnie dostępne w aptekach testy ciążowe. To, kiedy wykonany zostanie test ciążowy ma jednak duży wpływ na wiarygodność jego wyniku. Z tego też powodu nie można zrobić go za szybko, aby nie otrzymać fałszywie ujemnego rezultatu. Sprawdź, kiedy zrobić test ciążowy z apteki, a kiedy można najwcześniej wykonać test z krwi, aby jego wynik był wiarygodny.

18 kwiecień 2022

- Kiedy zrobić test ciążowy z apteki?
- Kiedy wykonać test ciążowy z krwi?
- Test ciążowy a ciąża pozamaciczna
- Implantacja zarodka- kiedy test ciążowy?
Kiedy zrobić test ciążowy z apteki?
Dostępne w każdej aptece testy ciążowe wykrywają podjednostkę beta hormonu- gonadotropiny kosmówkowej (beta- hCG) w moczu. Hormon ten produkowany jest w czasie ciąży przez komórki syncytiotrofoblastu już od jej 2. tygodnia. W moczu beta- HCG pojawia się później niż w krwi kobiety, dlatego uznaje się, że najlepiej wykonać apteczny test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po owulacji. Test zrobiony wcześniej może dać fałszywie ujemny wynik. Jeśli jednak pokaże on 2 kreski, to w około 7. tygodniu warto potwierdzić prawidłowo umiejscowioną ciążę w gabinecie lekarza ginekologa. Gdy stężenie podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej we krwi wynosi około 1000 mlu/ml widoczny powinien być już pęcherzyk ciążowy. Gdy zaś beta- HCG przekracza 10 tysięcy lekarz najczęściej jest w stanie uwidocznić w USG czynność serca dziecka.
Kiedy wykonać test ciążowy z krwi?
Testy ciążowe z krwi mogą być wykonane wcześniej niż apteczne, ponieważ już około 8- 10 dnia po zapłodnieniu, jeszcze przed datą spodziewanej miesiączki. W przeciwieństwie do testów aptecznych, test ciążowy z krwi pokazuje dokładne stężenie beta- HCG w organizmie kobiety. Na tej podstawie ustalić można, czy przyrost stężenia jest prawidłowy. W przypadku nietypowego wzrostu lub spadku poziomu hormonu, może to sugerować rozpoznanie ciąży ektopowej lub poronienia. Wynik badania powinien jednak być interpretowany przez lekarza.
Przeczytaj więcej: Test ciążowy z krwi- kiedy wykonać?
Test ciążowy a ciąża pozamaciczna
Czasami, mimo pozytywnego wyniku testu ciążowego zdarza się, że ciąża nie rozwija się prawidłowo. Dzieje się tak, gdy dojdzie do implantacji zarodka (zagnieżdżenia) poza jamą macicy. W tej sytuacji test ciążowy pokazuje dwie kreski, a mimo to dalszy rozwój prawidłowej ciąży jest niemożliwy. W takiej sytuacji konieczne jest farmakologiczne wywołanie poronienia, a w niektórych przypadkach leczenie operacyjne. Dlatego też, obecność ciąży umiejscowionej w jamie macicy zawsze powinna zostać potwierdzona przez lekarza ginekologa.
Implantacja zarodka- kiedy test ciążowy?
Do implantacji zarodka dochodzi około 6-7 dnia po zapłodnieniu. Trwa ona jednak kilka dni. Uważa się, że całkowite zagnieżdżenie blastocysty ma miejsce między 11. a 12 dniem. Po implantacji stężenie gonadotropiny kosmówkowej gwałtownie wzrasta. Z tego powodu właśnie, już w tym momencie można wykonać test ciążowy w przypadku starań o dziecko. W pierwszych tygodniach ciąży stężenie beta- hCG we krwi kobiety podwaja się co około 48 godzin. Dzięki wynikom z krwi oszacować można wiek ciąży. Termin porodu jednak określany jest wyłącznie na podstawie daty ostatniej miesiączki i modyfikowany ewentualnie po pomiarze długości ciemieniowo- siedzeniowej na USG I. trymestru.
Przeczytaj również: Obowiązkowe USG w ciąży
Zainteresują Cię również:
Test obciążenia glukozą w ciąży. Badanie, wyniki, normy
Glukoza w ciąży badana jest przynajmniej dwukrotnie. Test obciążenia glukozą w ciąży służy...
Luteina w ciąży
Progesteron jest hormonem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży. Jeśli dojdzie do...
Palenie w ciąży
Papierosy zawierają kilkadziesiąt szkodliwych i rakotwórczych substancji. Nałóg ten prowadzi do...
Menopauza a ciąża
Im kobieta jest starsza tym większe problemy może mieć z zajściem w ciążę. Wraz z wiekiem rezerwa...