Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Czy można przyjmować w ciąży „wapno” na alergię lub przeziębienie? Wskazania i przeciwwskazania

Czy można przyjmować w ciąży „wapno” na alergię lub przeziębienie? Wskazania i przeciwwskazania

05.01.2023

3 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

„Wapno” w ciąży może być stosowane bez obaw w przypadku stwierdzenia niedoboru tego pierwiastka. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu przyszłej mamy oraz rozwoju płodu. Część osób uważa także, że preparat ten pomaga złagodzić objawy alergii lub przeziębienia.

„Wapno” to potoczne określenie na suplementy diety zawierające wapń (calcium) – pierwiastek potrzebny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jest to nazwa błędna, ponieważ wapno (a dokładniej tlenek wapnia lub wapno palone) jest surowcem wykorzystywanym w budownictwie. Niemniej jednak przyjęła się ona i funkcjonuje powszechnie. 

Wapno w ciąży

Wapń jest jednym z najważniejszych składników mineralnych dla organizmu człowieka. Wchodzi on przede wszystkim w skład kości, zębów oraz ścian komórkowych. Bierze udział w krzepnięciu krwi, przewodzeniu impulsów nerwowych oraz skurczu mięśni gładkich i szkieletowych.

Wapno w ciąży ma istotne znaczenie dla rozwoju płodu, głównie podczas procesu kształtowania się układu kostnego oraz zawiązków zębów. Kobieta ciężarna musi dziennie dostarczać 1400 mg wapnia. Jego głównym źródłem powinno być pożywienie. Do jadłospisu warto włączyć: mleko, kefir, jogurty naturalne, sery, nasiona (sezam, mak, chia), migdały, fasolę, soję, tofu i zielone rośliny.

W przypadku niedoboru wapnia u ciężarnej lekarz może zadecydować o włączeniu suplementacji tego pierwiastka. Preparat ma formę tabletek musujących, które należy rozpuścić w wodzie i wypić. Przed użyciem trzeba przeczytać ulotkę, ponieważ nie wszystkie dostępne na rynku środki są dozwolone dla ciężarnych. Wapno w ciąży należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Wapno w ciąży na uczulenie i wysypkę

Wapno w ciąży na uczulenie jest jednym z najpopularniejszych sposobów złagodzenia wysypki, świądu lub zaczerwienienia na skórze po kontakcie z alergenem. Wiele kobiet czuje poprawę już po kilku minutach od zażycia preparatu. Co ciekawe, nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby, że wapń jest skutecznym lekiem na alergię.

Zwolennicy stosowania wapna na alergię w ciąży opierają się na teorii, która głosi, że pierwiastek ten ma właściwości uszczelniające śródbłonek naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza objawy reakcji alergicznej. Jeżeli przyszła mama odczuwa poprawę, może go stosować.

Należy jednak pamiętać, że wapno w ciąży na alergię może być stosowane tylko jako środek wspomagający. W przypadku nawracających objawów uczulenia trzeba skonsultować się z alergologiem, wykonać odpowiednie badania i wdrożyć właściwe leczenie przeciwalergiczne.

Wapno w ciąży na przeziębienie

Popularne jest również w ciąży wapno na przeziębienie. Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie o jego skuteczności, ponieważ nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność preparatów z wapniem w łagodzeniu któregokolwiek objawu tej przypadłości.

Wypełnij proszę formularz i pobierz bezpłatny E-book:

Przeziębienie i grypa w ciąży – domowe sposoby leczenia

Gdy kobieta przyjmie w ciąży wapno na przeziębienie, prawdopodobnie nic się nie stanie. Mimo to nie należy przyjmować żadnego leku ani suplementu diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nadmiar wapnia w organizmie może spowodować negatywne skutki (podobnie jak jego niedobór).

Wapno w ciąży – skutki uboczne nadmiaru i niedoboru

Wapno w ciąży powinno być przyjmowane wyłącznie wtedy, kiedy zostanie potwierdzony jego niedobór. Jeżeli przyszła mama odżywia się zdrowo, a jej dieta jest różnorodna i zbilansowana, nie ma obaw, że dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek nie zostanie zaspokojone.

Objawy niedoboru wapnia to:

  • skurcze mięśni,
  • drętwienie kończyn,
  • bóle mięśni,
  • łamliwość kości,
  • problemy z uzębieniem,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Nadmiar wapnia w ciąży może natomiast spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, zaparcia, biegunki i brak apetytu), przyczynić się do powstania kamieni nerkowych oraz wpływać negatywnie na łożysko.

 

Zobacz też: Stres w ciąży – jaki ma wpływ na płód i jak sobie z nim radzić?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również