Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ciąża geriatryczna

Ciąża geriatryczna

11.04.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Współczesne kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku. Wpływ na to ma wiele różnego rodzaju czynników, bardzo często jest to w pełni świadoma decyzja pary. Po 35. roku życia, z racji rosnącego ryzyka możliwych powikłań ciąży, kobiety ciężarne powinny być objęte szczególną opieką ze strony lekarzy ginekologów. Jak przygotować się do ciąży geriatrycznej i jakie badania warto w jej trakcie wykonać?

Ciąża geriatryczna- co to?

Ciąża geriatryczna nie jest terminem naukowym używanym przez lekarzy. Jest to pojęcie, które zyskało swoją popularność, w momencie gdy coraz więcej znanych kobiet zaczęło zachodzić w ciążę po 35-40 roku życia. Sama geriatria jest to zaś dziedzina medycyny, która skupia swoją uwagę na osobach w podeszłym wieku (powyżej 70 roku życia). „Ciąża geriatryczna” jest to więc termin, którego nie należy odbierać dosłownie, lecz traktować jak swego rodzaju przenośnię. Wiele osób nazywa tak ciążę w przypadku kobiet mających powyżej 35 lat. W ginekologii i położnictwie jest to moment, gdy ryzyko możliwych powikłań ciąży oraz pojawienia się wad wrodzonych u dziecka wzrasta, dlatego ciąża taka wymaga częstszych kontroli i uważnej opieki ginekologa. Lepiej jednak zamiast pojęcia ciąża geriatryczna używać stwierdzeń takich jak późne macierzyństwo czy ciąża w dojrzałym wieku.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Jak przygotować się do ciąży geriatrycznej?

Przygotowanie do ciąży bez względu na wiek kobiety powinno opierać się na zdrowym stylu życia- aktywności fizycznej i dobrze zbilansowanej diecie. Kobiety powinny dbać również o odpowiednią ilość snu. Z uwagi na fakt, że im kobieta starsza tym ryzyko chorób cywilizacyjnych jest większe, warto, aby ewentualne schorzenia np. cukrzyca czy nadciśnienie były kontrolowane przez lekarza specjalistę.  Warto także udać się do stomatologa oraz wykonać badanie piersi i cytologię. Często również lekarze przed zajściem w ciążę zlecają kobiecie badania krwi, w tym m.in. TSH czy poziom cukru. W przypadku wartości odbiegających od normy, można wyrównać je jeszcze przed ciążą. Niezwykle ważna jest także suplementacja kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, a także istotnie zmniejsza ryzyko powstania wad cewy nerwowej, które rośnie wraz z wiekiem kobiety.

Przeczytaj więcej:  Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża geriatryczna- ryzyko powikłań

Wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko ewentualnych powikłań podczas ciąży. Wśród nich wymienia się m.in.: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy cholestazę ciężarnych. W grupie kobiet będących w ciąży po 35. roku życia rośnie też ryzyko porodu przedwczesnego.

Należy również pamiętać, że im kobieta starsza, tym może mieć większy problem z zajściem w ciążę. Z tego powodu, lekarze radzą, aby w przypadku niepowodzenia w staraniu się o dziecko, zgłosić się do specjalisty po 6 miesiącach prób, a nie po 12, jak jest zalecane w przypadku kobiet przed 35. rokiem życia.

Ciąża geriatryczna a wady wrodzone dziecka

Im kobieta jest starsza, tym większe jest ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Przykładowo, ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa u kobiety 20-letniej  wynosi 1 na 1231 ciąż, a u kobiety po 40. roku życia- 1 na 100. Wzrasta też ryzyko urodzenia dziecka z innymi aberracjami chromosomowymi np. zespołem Patau czy Edwardsa.

Ciąża geriatryczna- badania

Wszystkie kobiety ciężarne po 35. roku życia objęte są dokładną diagnostyką w trakcie trwania ciąży, która finansowana jest przez NFZ. Diagnostyka ta zawiera badania USG genetyczne oraz połówkowe, a także badania biochemiczne (test PAPP-A). Dzięki dokładnym badaniom nieinwazyjnym możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i wykonanie następnie badań inwazyjnych np. amniopunkcji, które potwierdzą lub wykluczą podejrzenia lekarzy. Kobietom po 35. roku życia zaleca się także wykonanie nieinwazyjnego badania wolnego płodowego DNA.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również