Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

Ciąża na urlopie macierzyńskim

09.05.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Urlop macierzyński jest obowiązkowy dla wszystkich mam po urodzeniu dziecka. Można jednak przekazać część tego urlopu na rzecz ojca. Dlaczego warto zrezygnować z urlopu macierzyńskiego, jeśli w jego trakcie kobieta zajdzie w kolejną ciążę?

Urlop macierzyński- ogólne zasady

Zgodnie z obowiązującymi przepisami urlop macierzyński przysługuje osobom ubezpieczonym i jest obowiązkowy dla wszystkich mam w wymiarze co najmniej 14 tygodni. Czas ten wydłuża się, jeśli na świat przyszło więcej niż jedno dziecko. W przypadku urodzenia jednego dziecka urlop macierzyński trwać może 20 tygodni. 6 tygodni mama może natomiast przekazać na rzecz ojca w postaci tzw. urlopu tacierzyńskiego.

Urlop macierzyński jest urlopem płatnym. Mama otrzymuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku przez 6 miesięcy i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a następnie 60% lub przez 12 miesięcy 80%. Poza tym, przebywając na urlopie macierzyńskim czy też tacierzyńskim nie można zostać zwolnionym przez pracodawcę, chyba że ogłosi upadłość.

Zobacz również: Urlop tacierzyński- ile trwa?

Urlop macierzyński czy zwolnienie lekarskie?

Wiele kobiet zachodzi w kolejną ciążę, gdy przebywa na urlopie macierzyńskim. Kwoty wypłacane w przypadku urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego a na zwolnieniu lekarskim różnią się od siebie. Z racji faktu, że w czasie urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymywałaby przykładowo 60% lub 80% podstawy wymiaru zasiłku, a w trakcie zwolnienia lekarskiego 100%, najlepiej w przypadku zajścia w kolejną ciążę zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i jeśli istnieją ku temu wskazania, przejść na zwolnienie lekarskie. Można to zrobić dopiero po wykorzystaniu przez przyszłą mamę 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Ciąża na urlopie macierzyńskim- formalności

Jeśli kobieta zachodzi w kolejną ciążę i chce zrezygnować z urlopu musi złożyć oświadczenie o rezygnacji co najmniej na 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Gdy obecne są przeciwwskazania zdrowotne do powrotu, może ona okazać pracodawcy zwolnienie lekarskie. Dodatkowo, istnieje możliwość przekazania pozostałej części urlopu ojcu dziecka.

Urlop rodzicielski a ciąża

Urlop rodzicielski trwa do 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka. Przez pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego Rodzice otrzymują 100% podstawy wymiaru zasiłku, a przez kolejne 60%. Z korzystania z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować w każdym momencie i wrócić do pracy lub też przejść na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży (i współistniejących przeciwwskazań do powrotu do pracy). Dla wielu osób jest to bardziej opłacalne, ponieważ podczas zwolnienia lekarskiego otrzymują zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 2 / 5. Liczba głosów: 1

(
2
(1)
)

Zainteresują Cię również