4 minuty czytania
Spis treści
  1. Noworodek – pierwsze dni życia po porodzie w Anglii
  2. Opieka nad noworodkiem w Anglii
  3. Dziecko urodzone w Anglii – obywatelstwo

Noworodek to określenie na dziecko od momentu urodzenia do ukończenia przez nie 1. miesiąca życia. Jest to czas, w którym jego organizm przystosowuje się do nowych warunków życia i intensywnie się rozwija. Z tego powodu wymaga troskliwej opieki nie tylko rodziców, ale także doświadczonej położnej.

Noworodek – pierwsze dni życia po porodzie w Anglii

Poród w Anglii przebiega według planu porodu, czyli dokumentu opracowanego przez ciężarną i położną, w którym przyszła mama określa, jakie procedury mogą być wobec niej zastosowane. Specjalne miejsce zajmuje w nim opieka nad noworodkiem w pierwszych dobach życia. Do najważniejszych kwestii należą: kontakt „skóra do skóry”, karmienie piersią, pobranie krwi pępowinowej oraz szczepienia ochronne.

Jeżeli przyszła mama wyraziła taką chęć, tuż po porodzie noworodek jest kładziony na jej brzuch w celu tzw. kontaktu „skóra do skóry”, który jest niezwykle ważny dla małego dziecka. Personel medyczny zapisuję datę i godzinę narodzin i dokonuje wstępnej oceny zdrowia malucha wg skali Apgar. Po krótkim odpoczynku lekarze dokonują kolejnych badań, podczas których obecna jest mama noworodka. Każdemu dziecku zakładana jest książeczka zdrowia tzw. red book. Zapisywane są w niej wszystkie informacje dotyczące zdrowia.

Po porodzie następuje także pierwsze karmienie piersią. Jeżeli kobieta ma trudności z przystawieniem noworodka do piersi, pomocy udziela jej położna lub doradca laktacyjny (w tym względzie poród w Anglii niczym nie różni się od porodu w Polsce). Gdy mama i maluch czują się dobrze, mogą opuścić szpital.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Opieka nad noworodkiem w Anglii

Kobiety, które zdecydowały się na urodzenie dziecka w Anglii, przez całą ciążę pozostawały pod opieką położnej podczas indywidualnych wizyt w przychodni oraz w szkole rodzenia. Podobnie jest po porodzie – położna nadal czuwa nad zdrowiem mamy oraz noworodka. Pierwszy raz odwiedza dziecko w domowych warunkach już w drugiej dobie, a następnie w 5 i 10 dniu po opuszczeniu szpitala. Podczas wizyty noworodek jest ważony i mierzony. Położna sprawdza także jego ogólny stan zdrowia oraz odpowiada na wszystkie pytania i wątpliwości jego mamy (pozostaje także pod telefonem o każdej porze dnia i nocy).

Pod koniec pierwszego miesiąca życia noworodek powinien mieć wykonany bilans zdrowia. W tym celu mama udaje się z nim do najbliższej przychodni (Baby Clinic). Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia dziecka oraz jego rozwój. Badania są całkowicie bezbolesne.

W 10 dobie życia opiekę nad dzieckiem przejmuje Health Visitor. Jest to osoba, która czuwa nad zdrowiem dziecka do 5 roku życia. Pomaga ona rodzinie, a w razie potrzeby może skierować malucha na konsultację do dentysty, fizjoterapeuty, dietetyka lub psychologa.

Czytaj także: Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja noworodka? Porady

Dziecko urodzone w Anglii – obywatelstwo

Urodzenie dziecka w Anglii wiąże się z załatwieniem kilku formalności. Przede wszystkim rodzice muszą zarejestrować nowego członka rodziny w ciągu 42 dni od porodu w urzędzie właściwym do miejsca zamieszkania. Jednak najwięcej pytań budzi sprawa obywatelstwa dziecka urodzonego w Anglii.

Niestety samo urodzenie dziecka w Anglii nie wystarczy, aby otrzymało ono brytyjskie obywatelstwo. Dzieje się tak tylko w przypadku, kiedy jeden z rodziców ma narodowość brytyjską lub posiada stałą rezydenturę. W innym wypadku należy złożyć stosowny wniosek, jednak aby to zrobić, trzeba spełnić rygorystyczne warunki.

 

Zobacz też: Cesarka w UK – wskazania do cesarskiego cięcia w Anglii

 


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Jak szybko zajść w ciążę

Wiele par decydujących się na dziecko pragnie jak najszybciej zajść w ciążę. Większość z nich...

Probiotyki w ciąży

Probiotyki coraz powszechniej stosowane są w przypadku kobiet ciężarnych. Preparaty te są wskazane...

Leczenie niepłodności komórkami macierzystymi

Niepłodność jest problemem, który dotyczy około 15% par na świecie. Z tego też względu specjaliści...

Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę dotyczy nawet co 5 pary. Warto znać możliwe ich przyczyny , a także w...