4 minuty czytania
Spis treści
  1. Noworodek – pierwsze dni życia po porodzie w Anglii
  2. Opieka nad noworodkiem w Anglii
  3. Dziecko urodzone w Anglii – obywatelstwo

Noworodek to określenie na dziecko od momentu urodzenia do ukończenia przez nie 1. miesiąca życia. Jest to czas, w którym jego organizm przystosowuje się do nowych warunków życia i intensywnie się rozwija. Z tego powodu wymaga troskliwej opieki nie tylko rodziców, ale także doświadczonej położnej.

Noworodek – pierwsze dni życia po porodzie w Anglii

Poród w Anglii przebiega według planu porodu, czyli dokumentu opracowanego przez ciężarną i położną, w którym przyszła mama określa, jakie procedury mogą być wobec niej zastosowane. Specjalne miejsce zajmuje w nim opieka nad noworodkiem w pierwszych dobach życia. Do najważniejszych kwestii należą: kontakt „skóra do skóry”, karmienie piersią, pobranie krwi pępowinowej oraz szczepienia ochronne.

Jeżeli przyszła mama wyraziła taką chęć, tuż po porodzie noworodek jest kładziony na jej brzuch w celu tzw. kontaktu „skóra do skóry”, który jest niezwykle ważny dla małego dziecka. Personel medyczny zapisuję datę i godzinę narodzin i dokonuje wstępnej oceny zdrowia malucha wg skali Apgar. Po krótkim odpoczynku lekarze dokonują kolejnych badań, podczas których obecna jest mama noworodka. Każdemu dziecku zakładana jest książeczka zdrowia tzw. red book. Zapisywane są w niej wszystkie informacje dotyczące zdrowia.

Po porodzie następuje także pierwsze karmienie piersią. Jeżeli kobieta ma trudności z przystawieniem noworodka do piersi, pomocy udziela jej położna lub doradca laktacyjny (w tym względzie poród w Anglii niczym nie różni się od porodu w Polsce). Gdy mama i maluch czują się dobrze, mogą opuścić szpital.

Opieka nad noworodkiem w Anglii

Kobiety, które zdecydowały się na urodzenie dziecka w Anglii, przez całą ciążę pozostawały pod opieką położnej podczas indywidualnych wizyt w przychodni oraz w szkole rodzenia. Podobnie jest po porodzie – położna nadal czuwa nad zdrowiem mamy oraz noworodka. Pierwszy raz odwiedza dziecko w domowych warunkach już w drugiej dobie, a następnie w 5 i 10 dniu po opuszczeniu szpitala. Podczas wizyty noworodek jest ważony i mierzony. Położna sprawdza także jego ogólny stan zdrowia oraz odpowiada na wszystkie pytania i wątpliwości jego mamy (pozostaje także pod telefonem o każdej porze dnia i nocy).

Pod koniec pierwszego miesiąca życia noworodek powinien mieć wykonany bilans zdrowia. W tym celu mama udaje się z nim do najbliższej przychodni (Baby Clinic). Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia dziecka oraz jego rozwój. Badania są całkowicie bezbolesne.

W 10 dobie życia opiekę nad dzieckiem przejmuje Health Visitor. Jest to osoba, która czuwa nad zdrowiem dziecka do 5 roku życia. Pomaga ona rodzinie, a w razie potrzeby może skierować malucha na konsultację do dentysty, fizjoterapeuty, dietetyka lub psychologa.

Dziecko urodzone w Anglii – obywatelstwo

Urodzenie dziecka w Anglii wiąże się z załatwieniem kilku formalności. Przede wszystkim rodzice muszą zarejestrować nowego członka rodziny w ciągu 42 dni od porodu w urzędzie właściwym do miejsca zamieszkania. Jednak najwięcej pytań budzi sprawa obywatelstwa dziecka urodzonego w Anglii.

Niestety samo urodzenie dziecka w Anglii nie wystarczy, aby otrzymało ono brytyjskie obywatelstwo. Dzieje się tak tylko w przypadku, kiedy jeden z rodziców ma narodowość brytyjską lub posiada stałą rezydenturę. W innym wypadku należy złożyć stosowny wniosek, jednak aby to zrobić, trzeba spełnić rygorystyczne warunki.

Zobacz też: Cesarka w UK – wskazania do cesarskiego cięcia w Anglii

 

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required