Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

Jak wygląda opieka nad noworodkiem w Wielkiej Brytanii?

05.01.2023

3 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

Nie tylko opieka nad ciężarną i poród w Anglii różnią się od standardów obowiązujących w Polsce. Nieco inaczej wygląda także postępowanie z noworodkiem. W pierwszym miesiącu życia przechodzi on różne badania, których celem jest wczesne wykrycie nieprawidłowości oraz zapobieganie im. Odbywają się także wizyty położnej w domu.

Noworodek to określenie na dziecko od momentu urodzenia do ukończenia przez nie 1. miesiąca życia. Jest to czas, w którym jego organizm przystosowuje się do nowych warunków życia i intensywnie się rozwija. Z tego powodu wymaga troskliwej opieki nie tylko Rodziców, ale także doświadczonej położnej.

Noworodek – pierwsze dni życia po porodzie w Anglii

Poród w Anglii przebiega według planu porodu, czyli dokumentu opracowanego przez ciężarną i położną, w którym przyszła mama określa, jakie procedury mogą być wobec niej zastosowane. Specjalne miejsce zajmuje w nim opieka nad noworodkiem w pierwszych dobach życia. Do najważniejszych kwestii należą: kontakt „skóra do skóry”, karmienie piersią, pobranie krwi pępowinowej oraz szczepienia ochronne.

Jeżeli przyszła mama wyraziła taką chęć, tuż po porodzie noworodek jest kładziony na jej brzuch w celu tzw. kontaktu „skóra do skóry”, który jest niezwykle ważny dla małego dziecka. Personel medyczny zapisuję datę i godzinę narodzin i dokonuje wstępnej oceny zdrowia malucha wg skali Apgar. Po krótkim odpoczynku lekarze dokonują kolejnych badań, podczas których obecna jest mama noworodka. Każdemu dziecku zakładana jest książeczka zdrowia tzw. red book. Zapisywane są w niej wszystkie informacje dotyczące zdrowia.

Po porodzie następuje także pierwsze karmienie piersią. Jeżeli kobieta ma trudności z przystawieniem noworodka do piersi, pomocy udziela jej położna lub doradca laktacyjny (w tym względzie poród w Anglii niczym nie różni się od porodu w Polsce). Gdy mama i maluch czują się dobrze, mogą opuścić szpital.

Opieka nad noworodkiem w Anglii

Kobiety, które zdecydowały się na urodzenie dziecka w Anglii, przez całą ciążę pozostawały pod opieką położnej podczas indywidualnych wizyt w przychodni oraz w szkole rodzenia. Podobnie jest po porodzie – położna nadal czuwa nad zdrowiem mamy oraz noworodka. Pierwszy raz odwiedza dziecko w domowych warunkach już w drugiej dobie, a następnie w 5 i 10 dniu po opuszczeniu szpitala. Podczas wizyty noworodek jest ważony i mierzony. Położna sprawdza także jego ogólny stan zdrowia oraz odpowiada na wszystkie pytania i wątpliwości jego mamy (pozostaje także pod telefonem o każdej porze dnia i nocy).

Pod koniec pierwszego miesiąca życia noworodek powinien mieć wykonany bilans zdrowia. W tym celu mama udaje się z nim do najbliższej przychodni (Baby Clinic). Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia dziecka oraz jego rozwój. Badania są całkowicie bezbolesne.

W 10 dobie życia opiekę nad dzieckiem przejmuje Health Visitor. Jest to osoba, która czuwa nad zdrowiem dziecka do 5 roku życia. Pomaga ona rodzinie, a w razie potrzeby może skierować malucha na konsultację do dentysty, fizjoterapeuty, dietetyka lub psychologa.

Czytaj także: Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja noworodka? Porady

Dziecko urodzone w Anglii – obywatelstwo

Urodzenie dziecka w Anglii wiąże się z załatwieniem kilku formalności. Przede wszystkim Rodzice muszą zarejestrować nowego członka rodziny w ciągu 42 dni od porodu w urzędzie właściwym do miejsca zamieszkania. Jednak najwięcej pytań budzi sprawa obywatelstwa dziecka urodzonego w Anglii.

Niestety samo urodzenie dziecka w Anglii nie wystarczy, aby otrzymało ono brytyjskie obywatelstwo. Dzieje się tak tylko w przypadku, kiedy jeden z Rodziców ma narodowość brytyjską lub posiada stałą rezydenturę. W innym wypadku należy złożyć stosowny wniosek, jednak aby to zrobić, trzeba spełnić rygorystyczne warunki.

 

Zobacz też: Cesarka w UK – wskazania do cesarskiego cięcia w Anglii

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również