Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

Druga ciąża – czym różni się od pierwszej?

20.02.2022

3 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

Okres ciąży to dla wielu kobiet wyjątkowy czas. Jeśli to pierwsze dziecko, z utęsknieniem wyczekują pierwszych objawów świadczących o jego obecności. W drugiej ciąży jest zupełnie inaczej. Kobieta zna swój organizm i wie, jakich sygnałów może się spodziewać. Ma również świadomość, które symptomy można uznać za niepokojące, a które są zupełnie naturalne w tym okresie.

Nie tylko przebieg drugiej ciąży jest inny. Od pierwszej różni się zazwyczaj długość porodu. Wcześniej też odczuwa się ruchy malucha. Nieco wcześniej mogą pojawić się także objawy zwiastujące zbliżający się poród jak skurcze przepowiadające. Jaki jest czas porodu pierworódek, a jaki mam rodzących po raz kolejny? Kiedy można zajść w drugą ciążę po cesarce?

Jakie są różnice pomiędzy pierwszą a drugą ciążą?

U kobiety w drugiej ciąży objawy są zupełnie inne, niż w pierwszej. Jest ona świadoma tego, co będzie się działo z jej ciałem podczas tych 9 miesięcy, dlatego do wielu symptomów nie przykłada takiej wagi, jak miało to miejsce w pierwszej ciąży. Choć w sieci krążą informacje, że druga ciąża jest lżejsza, nie ma na to reguły. Przebieg poszczególnych okresów jest uzależniony od wielu czynników, zwłaszcza od stanu zdrowia i kondycji organizmu przyszłej mamy.

Wiadomo natomiast, że odczuwane przez kobietę objawy ciąży nie są już tak uporczywe, jak przy pierwszej ciąży. Szybciej weryfikuje ona też ruchy dziecka, ponieważ wie, jakimi symptomami się manifestują. Pierworódkom trudno odróżnić obecność malucha od pracy jelit. Takie różnice dostrzega tylko ta mama, która wcześniej rodziła.

W drugiej ciąży nieco szybciej pojawiają się skurcze przepowiadające. Kobieta będąca w pierwszej ciąży może się ich wystraszyć. Rodząca po raz drugi nie będzie przykładała do tego większej wagi, ponieważ wie, że nie są one zwiastunem rozpoczynającej się akcji porodowej. Ta zaczyna się bowiem w momencie odejścia wód płodowych lub w chwili nadejścia regularnej akcji skurczowej.

Druga ciąża a badania prenatalne i poród

Przebieg porodu w drugiej ciąży także jest zupełnie inny, niż w pierwszej. Pierwszy jego okres u pierworódki trwa bardzo długo, nawet 11-16 godzin, a jest to jedynie początkowa czynność skurczowa (rozwiązanie dzieli się na 4 fazy o różnym czasie trwania). Przebieg pierwszego etapu porodu znacznie skraca się, gdy kobieta rodzi dziecko po raz kolejny. Zazwyczaj nie trwa dłużej niż 9 godzin. Rodząca nie tylko zna swój organizm, ale wie, jakie symptomy powinny obligować ją do udania się do szpitala. Jest świadoma przebiegu porodu i oferowanej przez szpital opieki tuż po narodzinach dziecka. Kolejne fazy porodu przebiegają sprawniej. Mama wie, co ma robić i słucha zaleceń położnych. 

Ważną czynnością przed porodem są badania prenatalne, które wykonuje się zawsze, gdy istnieje ryzyko wad wrodzonych u płodu. Wzrasta ono, jeżeli kobieta zaszła w drugą ciążę po 35 roku życia, dlatego badania są bardzo ważne. 

Druga ciąża po cesarce

Jeśli rodząca ma wskazania do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia, powinna liczyć się z dłuższym pobytem na oddziale szpitalnym i nieco dłuższą rekonwalescencją po porodzie. Ciężarna zgłasza się na oddział dzień przed zaplanowanym zabiegiem, by można było u niej wykonać badania laboratoryjne. Po narodzinach jest obserwowana w sali pooperacyjnej przez około 2 godziny. Dopiero potem może zostać przeniesiona na salę ogólną i jeśli jej stan na to pozwala, po kilku godzinach może zacząć powoli wstawać. 

Wiele kobiet po cesarskim cięciu pyta, kiedy może zajść w kolejną ciążę. Na pewno nie powinna w przypadku, gdy szew powstały po zabiegu jeszcze nie w pełni się zagoił. Istnieje wtedy ryzyko wystąpienia u matki poważnych problemów ze zdrowiem i nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Decyzję o możliwości posiadania kolejnego dziecka kobieta powinna podjąć po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Według lekarzy najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zajście w ciążę dopiero po 12 miesiącach od przeprowadzenia zabiegu. To czas, w którym regeneruje się organizm, a naruszone powłoki skórne odzyskają swoją elastyczność. Wielu ginekologów zachęca jednak do zachowania bezpieczniejszego okresu – 2 lat, szczególnie jeśli kobieta chciałaby drugie dziecko spróbować rodzić naturalnie. 

Warto przeczytać: Jakie są fazy porodu krok po kroku?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również