Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

Baby handling

14.01.2023

2 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

Baby handling, czyli Twoja indywidualna instrukcja obsługi niemowlaka. W jaki sposób bezpiecznie „obsługiwać” dziecko? Dowiedz się, dlaczego baby handling jest tak ważny dla rozwoju i komfortu dziecka.

Nieustanny rozwój medycyny przynosi nowe sposoby opieki nad dziećmi. Jedną z takich nowości ostatnich lat jest tzw. baby handling. W poniższym artykule przybliżę wam najlepsze rozwiązania rekomendowane przez współczesną medycynę. Niewykluczone, że za jakiś czas powstaną jeszcze lepsze formuły, ale na razie skupmy się na obecnych wytycznych.

Co to Baby Handling?

Baby handling to metody prawidłowej pielęgnacji niemowląt oparte na metodzie nurofizjologicznej NDT Bobath. Ta metoda bardzo dużą wagę przywiązuje do sposobów noszenia, podnoszenia, odkładania, przewijania, ubierania oraz podawania sobie niemowlęcia.

Baby handling zwiększa komfort życia dziecka, ale i Rodzica. Jeżeli wiesz, jak robić coś prawidłowo, to nie tylko troszczysz się o swojego maluszka, ale przede wszystkim o swój komfort psychiczny. Jednocześnie baby handling zapewnia prawidłowy rozwój dziecka, a także kształtuje odpowiednie wzorce ruchowe i napięcie mięśniowe. Prawidłowa integracja odruchów pierwotnych również jest mocno uzależniona od stosowania baby handlingu.

Fasolka – pozycja do noszenia noworodków

Fasolka to najbardziej popularna metoda noszenia noworodków przez Rodziców. Stosujemy ją w pierwszych tygodniach życia niemowlaka. Jak wygląda ta pozycja? Z jednej strony maluch jest przytulony do naszego brzucha, a z drugiej do przedramienia. Główka dziecka powinna opierać się na naszym dole łokciowym. Ta ręka, która otacza dziecko od zewnątrz nie może podtrzymywać pleców malucha. Drugą rękę umieszczamy pod pupą lub pod nóżkami.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Pozycja na „zimny łokieć”

Jak już wspomniałam wyżej, pozycję fasolki stosujemy tylko w pierwszych tygodniach życia dziecka. Później proponuję pozycję „na zimny łokieć”. Ta pozycja zaspokaja ciekawość świata malucha.  Dziecko bierzemy tyłem do siebie. Łokieć wsuwamy pod paszkę malucha i łapiemy dłonią krocze dziecka. W taki sposób dziecko znajduje się w skośnej pozycji, a więc nie musimy się martwić o zbyt wczesną pionizację. Należy pamiętać, że jest to pozycja asymetryczna, dlatego musimy zmieniać strony – raz nosimy przez prawą, raz przez lewą rękę. W taki sposób stymulujemy także malucha do schematu zgięciowego. Czy wiesz, że prawidłowe noszenie dziecka wpływa na zdobywanie przez niego kolejnych umiejętności takich jak np. niski podpór? Dlatego też nigdy nie noś dziecka kierowanego przodem do siebie – podpierając jego główkę i pupę.

Jednym z przykładów Baby Handlingu jest prawidłowe podawanie niemowlaka

Odłożenie do łóżeczka a Baby Handling

Odkładanie niemowlaka do łóżeczka to także niełatwy temat. Niestety można tu popełnić wiele błędów. Dla niektórych Rodziców pojawiających się w moim gabinecie to najbardziej spędzający sen z powiek temat. Dlatego pokaże wam, jak prawidłowo odłożyć malucha do łóżeczka tak, aby go nie obudzić. Bardzo wiele z was ma z tym problem, dlatego zapraszam do obejrzenia filmu. Przy okazji zwróć uwagę, jak tego nie robić.

Zapamiętaj najważniejsze:

  • Ruchy wykonuj powoli i delikatnie
  • Odkładaj dziecko bokiem do podłoża
  • Zmieniaj pozycję maluszka, aby ładnie kształtowała mu się główka
  • Nie używaj poduszek
  • Wybierz materac twardy i płaski

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również