Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Niedokrwistość u płodu- skąd się bierze?

Niedokrwistość u płodu- skąd się bierze?

02.10.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W trakcie badania USG ginekolodzy oceniają nie tylko wzrastanie płodu i jego anatomię, ale także wykonują pomiary przepływu krwi w różnych naczyniach. Nieprawidłowe przepływy w tętnicy środkowej mózgu mogą sugerować niedokrwistość u płodu. Skąd się bierze i jakie ma konsekwencje?

Niedokrwistość u płodu – rozpoznanie

Niedokrwistość to zbyt niskie stężenie hemoglobiny we krwi w stosunku do danego wieku ciążowego. Niedokrwistość u płodu rozpoznaje się na podstawie pomiarów wykonywanych w trakcie badania USG, a dokładnie przepływu w tętnicy środkowej mózgu. W przypadku występowania niedokrwistości maksymalna prędkość skurczowa (PSV MCA) w tym naczyniu jest podwyższona. Do późniejszych objawów niedokrwistości widocznych w USG zalicza się również obrzęk płodu.

Niedokrwistość u płodu – przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn niedokrwistości u płodu wyróżnia się konflikt serologiczny, głównie w układzie Rh. Może zdarzyć się, że niedokrwistość rozwinie się też z powodu konfliktu w rzadszych układach, na które nie działa immunoprofilaktyka stosowana w ciąży u kobiet Rh-ujemnych. Poza tym, do przyczyn niedokrwistości zalicza się infekcję parwowirusem w ciąży, która jest wyjątkowo groźna dla nienarodzonych dzieci. Dojść do anemii może również w ciążach mnogich, w których rozwinął się zespół TAPS lub TTTS.

Niedokrwistość u płodu – postępowanie

Bardzo istotne jest, aby w przypadku podejrzenia niedokrwistości u płodu, przyszła mama skierowana była do ośrodka referencyjnego. W szpitalach zajmujących się takimi pacjentkami, wykonywana jest dalsza dokładna diagnostyka i poszukiwanie przyczyn niedokrwistości, która wystąpiła u płodu. Poza badaniem przeciwciał w kierunku parwowirusa czy konfliktu serologicznego, wykonywane jest również badanie w kierunku przecieku płodowo- matczynego.

Inwazyjne badanie tzw. kordocenteza pozwala określić dokładny poziom hemoglobiny we krwi płodu, a tym samym stopień niedokrwistości. Za pomocą tej metody wykonywane są również transfuzje dopłodowe, które mają na celu zmniejszenie anemii u dziecka i są uznanym sposobem leczenia niedokrwistości. Dzięki regularnym transfuzjom możliwe jest wydłużenie czasu trwania ciąży i zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań u dziecka.

Niedokrwistość u płodu – konsekwencje

Nieleczona niedokrwistość u płodu prowadzić może do choroby hemolitycznej płodu, rozwinięcia obrzęku uogólnionego, a w konsekwencji grozi obumarciem wewnątrzmacicznym dziecka. Z tego powodu bardzo ważna jest dokładna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego postępowania mającego na celu zapobieżenie powikłaniom niedokrwistości.

Przeczytaj więcej: Powikłania ciąż wielopłodowych

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również