3 minuty czytania
Spis treści
  1. Katar w ciąży
  2. Jak radzić sobie z zatkanym nosem w ciąży?
  3. Bezpieczne sposoby na przeziębienie w ciąży

Katar w ciąży

Kobiety ciężarne stosunkowo często chorują na różnego rodzaju infekcje oraz przeziębienia. Związane jest to z naturalnie występującym obniżeniem odporności, które zapewnić ma swego rodzaju „tolerancję” na  rozwijający się w jamie macicy płód. Dzięki temu możliwy jest rozwój dziecka i zapewnienie mu dogodnych warunków do wzrastania. Skutkiem ubocznym jest jednak tendencja do częstszych infekcji. Z tego powodu, ciężarne nieco częściej niż osoby w ciąży niebędące mogą zmagać się z objawami towarzyszącymi przeziębieniu, a więc uczuciem zatkanego nosa, kaszlem, ogólnym osłabieniem czy też stanem podgorączkowym. Wszystkie wymienione objawy związane są z wytworzeniem się stanu zapalnego w obrębie górnych dróg oddechowych, który prowadzi m.in. do obrzęku śluzówek, odczuwanego jako katar oraz zatkany nos.

Katar w ciąży może również być jednym z objawów alergii. Przyszła mama powinna być po kontrolą lekarza alergologa, który dostosuje leczenie do czasu ciąży i przepisze odpowiednie leki.

Przeczytaj więcej: Alergia w ciąży

Kurs Srodtekstowy v1 1

Jak radzić sobie z zatkanym nosem w ciąży?

Uczucie zatkanego nosa związane jest ze stanem zapalnym wywołanym przez wirusy. Z uwagi na to, że przeziębienie spowodowane jest przez te patogeny, leczenie sprowadza się do postepowania objawowego. Naturalnym sposobem walki z przekrwieniem błony śluzowej jest stosowanie kropli do nosa mających na celu jej obkurczenie. Wśród nich wymieniane są leki przeciwhistaminowe np. cetyryzyna czy sterydy np. budezonid. Są to jednak leki na receptę, które przepisuje lekarz i określa dokładnie ich dawkowanie. Na własną rękę przyszła mama może zaś stosować krople nawilżające, które pomagają rozrzedzić zalegającą w jamie nosowej wydzielinę. Skuteczne może okazać się także stosowanie wody morskiej, która udrażnia nos i pomaga pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Pomocne jest również wykonywanie inhalacji czy nebulizacji z soli fizjologicznej, a także zadbanie o odpowiednią nawilżenie powietrza w domu lub w mieszkaniu.

Bezpieczne sposoby na przeziębienie w ciąży

Podstawą leczenia przeziębienia w ciąży jest postępowanie objawowe. Najbezpieczniejsze są domowe sposoby, lecz zdarza się, że konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. Leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe zwalczają uciążliwe dolegliwości związane z przeziębieniem. Warto pamiętać jednak, że ciąża jest okresem, w którym zażywanie niektórych leków jest przeciwwskazane ze względu na potencjalnie niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Najbezpieczniejszym lekiem, który może być stosowany przez cały okres ciąży pozostaje paracetamol, który nie tylko zwalcza objawy przeziębienia, ale także nie wymaga modyfikacji dawki w trakcie trwania ciąży. Przed zastosowaniem innych leków konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza ginekologa, który w oparciu o posiadana wiedzę udzieli informacji, czy dany lek może być bezpiecznie stosowany w okresie ciąży.

Przeczytaj również: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....