3 minuty czytania
Spis treści
  1. Endometrioza a szansa na ciążę
  2. Jak zajść w ciążę przy endometriozie?
  3. Czy endometrioza zagraża ciąży?

Endometrioza jest chorobą, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy w innych narządach – w szyjce macicy, pochwie, pęcherzu moczowym lub w jamie otrzewnej (najwięcej przypadków). Jej przyczyny nie zostały do końca poznane. Jedna z teorii zakłada, że za chorobę odpowiada tzw. menstruacja wsteczna. Polega ona na wydostawaniu się błony śluzowej macicy przez jajowód. Endometrioza rozwija się powoli i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Najczęstsze dolegliwości, które się pojawiają to: bolesne miesiączki, ból podczas współżycia, zaburzenia cyklu. Wiele kobiet zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy nie mogą zajść w ciążę.

Endometrioza a szansa na ciążę

Dla wielu kobiet, które usłyszały diagnozę, istotna jest kwestia „endometrioza a ciąża”. Niestety choroba jest jedną z przyczyn obniżenia płodności. Trudności w staraniach o dziecko są spowodowane przez kilka mechanizmów:

  • obniżenie jakości komórki jajowej,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej (hormony produkowane przez jajniki),
  • trudności w zagnieżdżeniu się komórki jajowej w macicy,
  • zrosty, guzki i torbiele.

Mimo to ciąża przy endometriozie jest jak najbardziej możliwa. Jej uzyskanie nie jest łatwe i często wymaga od par podjęcia terapii w klinice leczenia niepłodności. Im szybciej zostanie ona podjęta, tym większa szansa na dziecko. 

Jak zajść w ciążę przy endometriozie?

Ważną kwestią jest, jak przy endometriozie zajść w ciążę. Kobieta, u której została zdiagnozowana choroba lub pojawiły się trudności w staraniach o dziecko, powinna wraz z partnerem udać się do kliniki leczenia niepłodności. Tam przeprowadzana jest dokładna diagnostyka (badania obejmują także mężczyznę). Na podstawie uzyskanych wyników lekarz dobiera optymalną formę terapii. Możliwości jest kilka. Do każdej pary podchodzi się indywidualnie.

Ciąża przy endometriozie może zostać uzyskana przy pomocy technik wspomaganego rozrodu. Parom proponowane jest in vitro – zapłodnienie pozaustrojowe. W przypadku, gdy komórki rozrodcze są złej jakości, lekarz może zaproponować skorzystanie z banku nasienia lub adopcję komórek jajowych. Tego typu leczenie jest płatne. Jednakże kilka miast w Polsce refunduje zabiegi w ramach specjalnych programów.

U części kobiet podejmuje się działania, które mają na celu uzyskanie przy endometriozie naturalnej ciąży. Początkowo zaleca się stosowanie leków, których celem jest złagodzenie objawów, a następnie podjęcie się stymulacji jajeczkowania. Ważne jest, aby w tym czasie kobieta dbała o siebie i przygotowywała swój organizm poprzez zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, zrezygnowanie z nałogów i naukę technik radzenia sobie ze stresem.

Czy endometrioza zagraża ciąży?

Kobiety, którym udało się zajść w ciążę przy endometriozie w sposób naturalny lub przy pomocy in vitro, powinny zdawać sobie sprawę, że znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań. Najczęściej są to: ciąża pozamaciczna, poronienie, krwawienie lub poród przedwczesny. Z tego powodu przyszła mama musi zostać pod ścisłą opieką lekarza ginekologa i systematycznie monitorować przebieg ciąży.

U wielu kobiet obserwuje się złagodzenie endometriozy w ciąży. Jest to spowodowane wzrostem stężenia progesteronu i ustaniem krwawienia miesięcznego. Trzeba jednak pamiętać, że choroba nie znika całkowicie. Po porodzie objawy endometriozy ponownie się nasilają.

Skorzystaj z promocji
Monitor oddechu za 1 zł

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Formalności po narodzinach dziecka – co i kiedy załatwić, czego dopilnować w pracy?

Formalności po urodzeniu dziecka to sprawy urzędowe, które należy uregulować w przeciągu kilku,...

Baby shower – na czym polega i kiedy zorganizować taką imprezę?

Baby shower to rodzaj imprezy z okazji rychłych narodzin dziecka. Organizacja baby shower zwykle...

Na czym polegają badania genetyczne? Rodzaje testów genetycznych dla dzieci

Jednym z najnowocześniejszych badań genetycznych jest PlumCare Doradca DNA. Pozwala ono na wczesne...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.