5 minut czytania
Spis treści
 1. Duphaston – co to za lek i jak działa?
 2. Wskazania do przyjmowania Duphastonu
 3. Stosowanie leku Duphaston a ciąża
 4. Przeciwwskazania do przyjmowania leku Duphaston. Kiedy zachować ostrożność, stosując tą substancję?
 5. Duphaston a interakcje z innymi lekami

 Duphaston nie jest lekiem, który wpływa negatywnie na ciążę. Pomaga ponadto innym pacjentkom, szczególnie chorującym na endometriozę bądź będącym w okresie przekwitania. Choć jego stosowanie zostało opatrzone różnymi obostrzeniami, nie ma powodów do obaw. Lek nie zaburzy ciąży, nie przyczyni się też do jej straty, a wręcz może pomóc. Warto jednak zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego regularnego użytkowania.

Duphaston – co to za lek i jak działa?

Duphaston to lek, którego czynną substancją jest dydrogesteron, czyli syntetyczny hormon będący odpowiednikiem progesteronu. Jego działanie polega na uzupełnianiu niedoborów naturalnego hormonu kobiecego i przywróceniu równowagi hormonalnej. Czas terapii i ilość dawek ustalana jest zawsze przez lekarza, ponieważ Duphaston nie zawsze powinno się  stosować przez cały cykl. W niektórych przypadkach łączy się go z estrogenem, aby zapobiec przerostowi śluzówki macicy.

Przeczytaj także: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?

Wskazania do przyjmowania Duphastonu

Wskazaniem do przyjmowania Duphastonu jest stan, w którym organizm nie wytwarza wystarczających ilości progesteronu. Niedobór tego hormonu objawia się wieloma dolegliwościami, m.in.: 

 • bolesnym miesiączkowaniem, 
 • brakiem miesiączki bądź nieregularnymi cyklami, 
 • pozamenstruacyjnym krwawieniem lub plamieniem,
 • objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego, 
 • objawami przekwitania i bardzo złym samopoczuciem pacjentki, 
 • objawami endometriozy. 

Wskazaniem do zastosowania terapii Duphastonem jest też niepłodność, wywołana bardzo niskim poziomem progesteronu. W takich sytuacjach kobieta nie może zajść lub utrzymać ciąży, czemu zapobiec ma właśnie dydrogesteron.

Dowiedz się także: Ciąża po poronieniu - kiedy można zajść? 

Stosowanie leku Duphaston a ciąża

Do 18 tygodnia ciąży organizm naturalnie powinien produkować zwiększoną ilość progesteronu. Jeśli w tym czasie poziom hormonu jest zbyt niski, koniecznie należy zastosować hormonalną terapię zastępczą. Duphaston wykorzystywany jest więc w przypadku wysokiego ryzyka poronienia lub przebytej utraty ciąży (poronienie nawykowe bądź zagrażające). Wówczas lek ma wspomóc utrzymanie ciąży do czasu wytworzenia się łożyska. Innym wskazaniem do przepisania go podczas ciąży są powtarzające się skurcze macicy, mogące wywołać przedwczesny poród.

Przyjmowanie leku Duphaston w ciąży u niektórych kobiet może wywołać skutki uboczne w postaci bólu głowy, ataków migreny, bolesności i tkliwości piersi, nudności, plamień i niewielkich krwawień. Objawy te zazwyczaj utrzymują się do 3 miesięcy, a następnie ustępują samoistnie. W przypadku nasilenia dolegliwości należy skonsultować je z lekarzem. 

Przeciwwskazania do przyjmowania leku Duphaston. Kiedy zachować ostrożność, stosując tą substancję?

Zdecydowanym przeciwwskazaniem do stosowania Duphastonu jest uczulenie pacjentki na substancję czynną – dydrogesteron. Leku nie powinno się przyjmować także wtedy, gdy u kobiety wykryto bądź istnieje podejrzenie występowania nowotworu uzależnionego od progesteronu, który mógłby niebezpiecznie wzrastać. Duphastonu nie stosuje się też przy krwawieniach o nieustalonej przyczynie.

Stosując lek Duphaston w ramach Hormonalnej Terapii Zastępczej należy zachować szczególną ostrożność, jeśli pacjentka borykała się z chorobami układu krążenia, zmaga się z Duphaston w połączeniu z innymi lekami hormonalnymi może je nieznacznie zwiększać.Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań, które zabraniają stosowanie dydrogesteronu w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo czy przenika on do mleka, co może mieć wpływ na dziecko. Choć ryzyko to jest niewielkie, wszelkie wątpliwości należy omówić z lekarzem.
Lek Duphaston w pierwszych godzinach od przyjęcia dawki może powodować senność lub zawroty głowy, dlatego w tym czasie nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, chyba że pacjentka czuje się dobrze.

Duphaston a interakcje z innymi lekami

Lek Duphaston wchodzi w interakcje z niektórymi środkami farmakologicznymi. Są to m.in. leki: 

 • przeciwdrgawkowe (np. fenytoina, karbamazepina),
 • przeciwwirusowe (np. rytonawir, nelfinawir),
 • przeciwbakteryjne (np. ryfabutyna, newirapina, efawirenz), 
 • zawierające estrogeny, 
 • ziołowe z szałwią, miłorzębem i dziurawcem zwyczajnym w składzie. 

Zażycie powyższych substancji wraz z lekiem Duphaston może prowadzić do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, m.in. krwawienia z dróg rodnych. Osoby przyjmujące na stałe określone grupy leków powinny o tym fakcie poinformować lekarza. 

Przeczytaj także: Czy można brać lek No-Spa w ciąży? Jakie są wskazania?


Zainteresują Cię również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023

W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...

Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...

Monural w ciąży

Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...

Obniżenie brzucha w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...