5 minut czytania
Spis treści
  1. Faza I – Dopiero się zacznie
  2. Faza II – Przystępujemy do akcji
  3. Faza III – Przyjście na świat

W rzeczywistości sam poród jest procesem indywidualnym, różnorodnie odczuwanym przez kobiety oraz uwarunkowany wieloma czynnikami – istnieje jednak możliwość wyodrębnienia faz i zachowań, które podczas standardowego porodu pojawiają się w niemalże każdym przypadkuTermin porodu podawany przez lekarzy już na początku ciąży jest jedynie przybliżoną datą, która nie musi oznaczać, iż rzeczywiście nastąpi on tego dnia. Obawy przed dotarciem w odpowiednim czasie na porodówkę ma wiele przyszłych mam, w szczególności jeśli jest to ich pierwsze rozwiązanie. Nie ma jednak podstaw do odczuwania strachu bowiem istnieje wiele sygnałów wysyłanych przez nasz organizm sygnalizujących zbliżające się rozwiązanie. Warto zatem posiąść umiejętności w zakresie rozpoznawania najważniejszych z tych objawów by przygotować się na nadchodzące narodziny naszego dziecka.

Faza I – Dopiero się zacznie

Pierwsza faza porodu wielokrotnie pozostaje niezauważona przez przyszłe matki, objawy występujące podczas jej trwania są bowiem bardzo delikatne i często nieodczuwalne. Stadium to charakteryzuje się poprzedzającym je wypadnięciem czopu śluzowego (o objawach porodu pisaliśmy tutaj), może to jednak nastąpić nawet kilka godzin przed faktycznym rozpoczęciem pierwszego etapu zmierzającego do rozwiązania. Inicjatorem porodu jest sam płód, który wysyłając impulsy powoduje pierwsze, bardzo delikatne skurcze macicy. Większość kobiet odbiera ten moment jako standardowe „rozpychanie się” niemowlęcia w brzuchu. Dodatkowo warto wspomnieć, iż podczas pierwszych chwil od rozpoczęcia się tej fazy przyszłe mamy mogą czuć nagłe przypływy energii, ekscytację, lęk bądź też podenerwowanie, które wywołane są wzrostem poziomu adrenaliny. Bardzo ważny jest fakt odejścia wód płodowych – jeśli przybrały one kolor zielony, brązowy bądź są w odcieniach żółci wówczas należy bezwzględnie i szybko udać się do lekarza.

Faza II – Przystępujemy do akcji

Wchodząc w drugi etap porodu kobieta zaczyna odczuwać nie tylko pojawiające się coraz częściej skurcze ale również znaczny wzrost ich intensywności. W początkowej fazie trwają one ok. 20 do 30 sekund i pojawiają się w odstępach 15 do 20 minut. W miarę upływu czasu, gdy macica zaczyna się rozszerzać o 0,5 do 1 cm na godzinę skurcze osiągają czas trwania od 30 do 40 sekund pojawiając się tym samym co 3 lub 4 minuty. Macica docelowo powinna rozszerzyć się do pełnego rozwarcia, które wynosi ok. 10 cm, jednocześnie najtrudniejszy staje się moment, w którym rozwarcie to osiąga wielkość 7 cm, powoduje ono odczuwanie znacznego bólu. Skurcze porodowe wzbierają na intensywności wywołując bolesne odczucia, które po chwili ustępują niczym fala.

Fazie drugiej porodu towarzyszy nie tylko odczuwanie bólu ale również związane z tym objawy takie jak: wzmożona potliwość, dreszcze, przyśpieszony oddech, kołatanie serca, nudności czy wymioty. Dodatkowo kobiety odczuwają również tzw. bóle opasujące oraz silny ucisk na kręgosłup.

Podczas akcji porodowej kobietom towarzyszy zazwyczaj położna, która dogląda rodzącej. Jej porady i zalecenia dotyczące sposobu ułożenia i oddychania są bezcenne i wskazane jest zastosowanie się do nich. Dodatkowo warto również skorzystać z preparatów uśmierzających ból oraz przyśpieszających poród takich jak żel położniczy NATALIS. Jego aplikacją zajmie się wykwalifikowany personel medyczny w początkowej fazie drugiego stadium porodu. Rodzące mogą się również domagać znieczulenia zewnątrzoponowego.

Ten etap porodu powinien już odbywać się w warunkach szpitalnych – do placówki medycznej należy się wybrać w momencie, gdy skurcze pojawiają się do 5 minut chyba, że stan zdrowia rodzącej wskazuje, iż należy uczynić to szybciej.

Faza III – Przyjście na świat

W tej fazie porodu skurcze znacznie się nasilają a ich czas trwania sięga nawet 90 sekund. Jest to moment, w którym szyjka macicy rozszerza się do wspominanych już 8 bądź nawet 10 cm. Na tym etapie skurcze zmieniają swój charakter – stają się skurczami partymi, które mają na celu wydalenie dziecka na świat. Okres parcia co do zasady nie powinien trwać więcej aniżeli 2 godziny. Jest to etap podczas którego dochodzi do długo wyczekiwanej chwili – narodzin dziecka.

Po przyjściu niemowlęcia na świat kobieta rodzi jeszcze łożysko oraz błony płodowe – czynności te trwają maksymalnie do 30 minut.

Narodziny dziecka to moment, w którym kobieta będąc obolałą i wyczerpaną odzyskuje siły i energię ciesząc się jednocześnie nowa rolą – rolą matki. Nad całym przebiegiem porodu powinien czuwać wykwalifikowany personel medyczny, którego rolą jest nie tylko konieczność interwencji w ściśle określonych przypadkach ale również udzielanie wskazówek i wsparcia psychicznego rodzącej.

Przyjście na świat nowego członka rodziny jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdej osoby, która do niej należy.

Przede wszystkim jest to jednak moment w którym główną rolę odgrywa sama kobieta. Ból jaki odczuwa, poświęcenie jakiego dokonuje rodząc siłami natury oraz zaangażowanie jakim musi się wykazać jest swoistym potwierdzeniem miłości, którą obdarza swoje dziecko. Kolejne fazy porodu ukazują jaką odwagą i siłą wykazuje się przyszła mama i stanowią dowód istnienia ogromnej woli walki jaka drzemie w kobietach.

Za artykuł dziękujemy Natalis Polska: https://www.natalispolska.pl/

 


Oceń artykuł

2,0

wg. 18 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....