Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Poród w wodzie - chwilowy trend czy nowoczesne rozwiązanie?

Poród w wodzie – chwilowy trend czy nowoczesne rozwiązanie?

05.04.2023

3 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

Poród należy do najbardziej stresujących, bolesnych, ale i też najpiękniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na rodzenie w wodzie, wychwalając zalety tego rozwiązania. Immersja w wodzie podczas porodu znacznie zmniejsza ból rodzącej i sprawia, że przebiega on szybciej.

Poród w wodzie to w Polsce całkiem nowe zjawisko. Pierwszy tego rodzaju przypadek odnotowano w 1996 roku, jednakże z roku na rok coraz więcej placówek dysponuje taką usługą. Immersja wodna wychwalana jest przez zadowolone matki z powodu dużego komfortu jakie odczuwały w najważniejszej chwili swojego życia. Obecnie w Polsce istnieje już kilkanaście renomowanych placówek, gdzie matki mogą rodzić w środowisku wodnym.

Jak wygląda poród w wodzie?

Rodzenie w wodzie odbywa się w warunkach optymalnych dla kobiety. Woda ma około 36-37 stopni Celsjusza, czyli tyle ile fizjologicznie wynosi temperatura ludzkiego ciała. Głębokość na jaką zanurza się przyszła mama to około 60 cm. Temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu z basenem oscyluje w granicach 25 stopni. Dzięki temu rodząca odczuwa duży komfort, ponieważ znajduje się w cieplutkiej wodzie. Przez cały czas trwania akcji porodowej lekarze monitorują akcję serca płodu za pomocą kardiotokografii (KTG). Całkowity czas trwania 1 fazy porodu nie może być dłuższy niż 30 minut. Tuż przed samym rozwiązaniem ciężarna musi na chwilę wyjść z basenu. Zmiana temperatury z wyżej na niższą powoduje parcie, co sprawia, że dziecko szybciej przychodzi na świat. Łożysko wydalane już jest poza basenem. Warto jednak mieć na uwadze, że do takiego porodu nie można przystąpić „z marszu”. Wymaga przygotowanie w szkole rodzenia i indywidualnych ustaleń z lekarzem prowadzącym. Oczywiście taki poród w wodzie ma wady i zalety.

Zalety porodu w wodzie

Wiele kobiet szykujących się na powitanie maluszka zadaje sobie pytanie: czy poród w wodzie mniej boli? Zdecydowanie tak. Ciepła woda, w której zanurzona jest kobieta wpływa relaksująco na układ nerwowo-mięśniowy. Dodatkowo, delikatny szum wody naturalnie uspokaja. Całość sprawia, że poród odczuwany jest jako mniej bolesny. Matki, które rodziły w ten sposób opisywały poród jako spokojniejszy. Skurcze porodowe są znacznie mniej przerażające niż podczas naturalnego porodu. Inną zaletą jest mniejsza ilość środków, które podaje się kobiecie. Ciało ludzkie w wodzie odczuwa swój ciężar inaczej, dlatego ciężarna ma znacznie więcej możliwości przybrania dogodnej dla siebie pozycji rodzącej. Nie jest ograniczana przez twarde łóżko. Okazuje się, że podczas porodu w wodzie ginekolodzy znacznie rzadziej rozcinają krocze pacjentek, gdyż woda doskonale rozluźnia mięśniówkę. Rodzenie w basenie ma też niebagatelny wpływ na noworodka. Przeżywa on znacznie mniejszy szok porodowy, gdyż przedostaje się ze środowiska wodnego do wodnego. Jego pierwszy wdech nie jest tak łapczywy i agresywny, lecz bardziej płynny i łagodny. Spekuluje się, że to właśnie dlatego dzieci urodzone we wodzie są mniej płaczliwe i spokojniejsze.

Wady porodu w wodzie

Niestety do największych wad rodzenia w basenie z wodą zalicza się dostępność. Nie każda kobieta może skorzystać z takiego rodzaju rozwiązania ciąży. Każda nieprawidłowość we wczesnych i późnych fazach ciąży, jak zaburzenia tętna maluszka, złe ułożenie płodu czy problemy kardiologiczne matki, są przeciwwskazaniami. Na decyzję lekarza negatywnie wpływa też duża waga dziecka oraz jego wady wrodzone. Również kobiety będące w ciąży bliźniaczej nie zaznają możliwość skorzystania z tej formy porodu. Wszystkie te czynniki mają bowiem wpływ na zwiększone ryzyko krwawienia czy przyspieszenie akcji serca oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również