Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ciąża bliźniacza – przebieg, symptomy, komplikacje

Ciąża bliźniacza – przebieg, symptomy, komplikacje

05.05.2023

3 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

Ciąża bliźniacza oznacza nie tylko zdublowane szczęście, ale i dwa razy więcej obowiązków i trosk. Noszenie pod sercem bliźniaków niesie nieco więcej zagrożeń niż ciąża pojedyncza. Okazuje się, że ze względu na większą dostępność terapii hormonalnej, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mnogą z roku na rok jest coraz większe i obecnie wynosi 1/85 przypadków.

Ciąża bliźniacza to ciąża zwiększonego ryzyka, ponieważ na każdym etapie ciąży kontroluje się nie jedno, a dwa bijące serca, mózgi czy płuca. Nie ma żadnego przepisu na to, jak zajść w ciążę bliźniaczą. Nie zależy to bynajmniej do diety czy konkretnych czynności, jakie należy wykonać, aby móc spodziewać się bliźniaków. W większości przypadków ciąża mnoga ma podłoże genetyczne lub związana jest z długotrwałym leczeniem hormonalnym.

Rodzaje i objawy ogólne ciąży bliźniaczej

Kobieta w ciąży bliźniaczej ma nadmiernie duży brzuch oraz może odczuwać ruchy w różnych częściach brzucha. Wyróżnia się dwa rodzaje ciąż mnogich. Pierwsze z nich, bliźniaki jednojajowe są identyczne pod względem genetyki – powstają na skutek zapłodnienia jednej komórki jajowej. Sprawia to, że bliźnięta jednojajowe są tej samej płci. Wyróżnia się bliźniaki jedno – i dwukosmówkowe z zależności od tego, czy mają oddzielne czy wspólne kosmówki (błony płodowe). Bliźnięta dwujajowe powstają przez połączenie dwóch komórek jajowych z dwoma plemnikami. W tym przypadku płeć to loteria. Szansa na bliźniaki wzrasta, kiedy w rodzinie występowały już podobne ciąże. Czas porodu w ciąży bliźniaczej zależy od jej rodzaju. W jednokosmówkowej jednoowodniowej jest to zazwyczaj 34 tydzień, a w jednokosmówkowej dwuowodniowej po 36. Jest to dobry czas, ponieważ oboje dzieci mają już prawidłowo rozwinięte płuca i są dostosowane do życia poza łonem matki. Nie da się jednak ukryć, że taki poród wiąże się z większym ryzykiem i potencjalnymi komplikacjami. 

USG w ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza w pierwszych trzech tygodniach może powodwać mdłości i wymioty z uwagi na wyższy poziom beta-hcg. Po ukończeniu dwunastego tygodnia ciąży przyszła mama może potwierdzić swoje przypuszczenia o ciąży bliźniaczej na rutynowych badaniach USG. USG przy bliźniakach rozpoznaje nie tylko ilość pęcherzyków płodowych, ale i przybliżony wiek płodów, a także ewentualne wady wrodzone.

Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu

Ciąża bliźniacza jednojajowa oraz dwujajowa daje silne objawy już około 4 tygodnia ciąży. Niestety przyszła mama musi liczyć się z bardziej nasilonymi nudnościami, wymiotami i bólami niż kobieta oczekująca jednego potomka. Brzuch w ciąży bliźniaczej jest nawet dwukrotnie większy dlatego, też ostatni trymestr ciąży jest wyjątkowo niekomfortowy. Ma to związek z żylakami nóg oraz dokuczliwymi bólami kręgosłupa, do czego przyczynia się ciężar dwojga dzieci. Wiele matek w ciążach bliźniaczych narzeka na problemy z zasypianiem, ponieważ trudno im znaleźć wygodną pozycję do snu. Inne trudności związane są ze schylaniem się oraz ubieraniem. Objawami ciąży bliźniaczej są także problemy natury jelitowej. Zwykle je się częściej, ale mniejsze porcje. Dzieci zajmują bardzo dużo miejsca, nawet tam, gdzie znajduje się żołądek, co doprowadza do jego ucisku. W końcowej fazie ciąży zdarzają się problemy z oddychaniem, ponieważ obecność maluchów podnosi przeponę, co przyczynia się do spłyconego oddechu.

 Przeczytaj również: Jak przygotować się do porodu?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również