6 minut czytania
Spis treści
  1. Co oznacza biegunka przed porodem?
  2. Ile wcześniej pojawia się biegunka przed porodem?
  3. Jakie znaczenie ma oczyszczanie przed porodem?
  4. Rozwolnienie przed porodem a stres
  5. Czy u każdej kobiety pojawia się biegunka przed porodem?
  6. Jakie jeszcze sygnały świadczą o zbliżającym się porodzie?
  7. Biegunka przed porodem a infekcja
  8. Profilaktyka przy biegunce przed porodem

Biegunka jest objawem ze strony układu pokarmowego. Charakteryzuje się zwiększoną ilością stolca, zmianą jego konsystencji lub wzrostem częstotliwości wypróżnień. Osoba dotknięta tą przypadłością zwykle musi korzystać z toalety więcej niż 3 razy na dobę. Zwykle nie wymaga leczenia, należy jednak zabezpieczyć się przed odwodnieniem. Przyczyn jest wiele. Najczęściej są one związane z zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym. Co ciekawe, u wielu kobiet pojawia się biegunka przed porodem. Jest to stan całkowicie normalny.

Co oznacza biegunka przed porodem?

Biegunka przed porodem jest objawem, którego wiele osób nie kojarzy ze zbliżającymi się narodzinami dziecka. Tymczasem okazuje się, że doświadcza jej sporo przyszłych mam. Jest to zjawisko fizjologiczne związane z działaniem hormonów ciążowych.

Biegunka przed porodem związana jest ze wzrostem poziomu prostaglandyn. Hormony te są potrzebne, aby rozpoczęła się czynność skurczowa macicy. Jednak substancje te mają wpływ na cały organizm, a nie tylko na narządy rodne. Powodują wzmożone wydzielanie wody, przyspieszają transport składników między komórkami układu pokarmowego oraz pobudzają skurcze mięśni gładkich. Tym samym jelita szybciej się opróżniają.

Ile wcześniej pojawia się biegunka przed porodem?

Ważną kwestią jest to, na ile przed porodem pojawia się biegunka. Objaw ten można zaobserwować już w ostatnich tygodniach ciąży. Zwykle pojawia się po tym, gdy dojdzie do obniżenia dna macicy. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że biegunka pojawia się dopiero na kilka godzin przed porodem. Rozwolnienie nie jest więc wskazaniem, aby wyruszać na salę porodową. Przyszła mama powinna bacznie obserwować swój organizm.

Wiele kobiet zastanawia się też, jak długo może trwać biegunka przed porodem. Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Objaw ten zwykle nie utrzymuje się długo. Może być jednak obecny jeszcze na sali porodowej. Bez względu na czas trwania należy podjąć działania, które zapobiegają pojawieniu się zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Są one bardzo groźne dla ciężarnej i jej dziecka.

Jakie znaczenie ma oczyszczanie przed porodem?

Oczyszczenie organizmu przed porodem ma bardzo duże znaczenie. Jest to sposób na usunięcie toksycznych substancji, ale nie tylko. W jej trakcie dochodzi do usunięcia złogów kałowych, które zalegają w jelitach. Dzięki temu dziecko może przejść bez przeszkód przez kanał rodny.

Gdy w jelitach obecne są złogi kałowe lub dolny odcinek jelita grubego wypełnia stolec, dziecko może mieć problem z przeciśnięciem się przez drogi rodne. Maluch i tak ma tam bardzo mało miejsca. Organizm kobiety instynktownie stara się temu przeciwdziałać, czego objawem jest właśnie biegunka przed porodem.

SRODTEKSTOWY ILE TO KOSZTUJE v2

Rozwolnienie przed porodem a stres

Biegunka przed porodem może być również wynikiem stresu. Pod wpływem silnej reakcji emocjonalnej dochodzi do aktywowania pewnych obszarów układu nerwowego. Wzrasta też wydzielanie adrenaliny. Hormon ten działa na błonę śluzową przewodu pokarmowego. W żołądku wzrasta ilość soków trawiennych. Pojawiają się też skurcze jelit, które wzmagają perystaltykę.

Biegunka przed porodem spowodowana stresem nie jest rzadkim zjawiskiem. Już na długi czas przed rozwiązaniem pojawiają się negatywne uczucia związane z wydaniem dziecka na świat. Kobiety boją się komplikacji i bólu. Tuż przed samym porodem pojawia się ogólny niepokój, serce zaczyna bić szybciej, obecne są też uderzenia gorąca. W takiej sytuacji organizm może zareagować biegunką i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Czy u każdej kobiety pojawia się biegunka przed porodem?

Warto pamiętać, że biegunka przed porodem nie musi pojawić się u każdej ciężarnej. Jej brak nie powinien stanowić podstaw do niepokoju. Każdy organizm reaguje inaczej. Jednak jest to objaw możliwy i występujący często. Warto więc wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się rozwolnienia związanego z porodem.

Jakie jeszcze sygnały świadczą o zbliżającym się porodzie?

Biegunka przed porodem nie jest jedyną oznaką, że zbliża się rozwiązanie. Ciężarnej mogą dokuczać też inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Często pojawiają się wymioty. Ich celem również jest oczyszczenie organizmu przed porodem. Mogą być też reakcją na stres. Ponadto przyszła mama może odczuwać wzdęcia i parcie na odbytnicę. Gdy zbliżają się narodziny dziecka, kobieta zwykle nie ma apetytu. Na kilka dni przed traci też nieco na wadze (około 1 kg).

Jednak jedynym pewnym objawem tego, że rozpoczął się poród, jest czynność skurczowa macicy. Skurcze są cykliczne. Początkowo pojawiają się co 10–30 minut. Później dochodzi do tego, że występują co 2 minuty, a każdy z nich jest bolesny i długi (może trwać nawet 90 sekund). Skurcze są potrzebne, aby rozwarła się szyjka macicy.

Biegunka przed porodem a infekcja

Może się zdarzyć, że biegunka występująca w ostatnich tygodniach ciąży nie jest związana ze zbliżającym się porodem. Objaw ten jest związany z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego – zwłaszcza infekcją wirusową lub bakteryjną. Rozwolnienie jest również wynikiem nadwrażliwości pokarmowej. Kobieta powinna obserwować swój organizm pod kątem występowania innych oznak zbliżającego się porodu lub dolegliwości chorobowych i na tej podstawie podjąć odpowiednie kroki.

Profilaktyka przy biegunce przed porodem

Przy biegunce przed porodem bardzo ważna jest profilaktyka zaburzeń wodno-elektrolitowych. Przyszła mama powinna pić zwiększone ilości wody. Ważne, by pić małymi łykami – zwłaszcza gdy obecne są też nudności i wymioty. Wspomóc można się gotowymi preparatami nawadniającymi, które są dostępne w aptece bez recepty.

Nie trzeba rezygnować z jedzenia przy biegunce. Należy jednak zwrócić uwagę na spożywane pokarmy. Dania powinny być lekkostrawne. Konieczne jest wyeliminowanie produktów, które mają dużo błonnika. Dobrze sprawdzają się kleik ryżowy, pieczone jabłko, gotowana marchew, pieczywo pszenne. Po ustąpieniu objawów dietę należy rozszerzać stopniowo. Nie jest zalecane stosowanie żadnych leków na biegunkę.


Oceń artykuł

5,0

wg. 3 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....