4 minuty czytania
Spis treści
  1. Dziecko gotowe do przyjścia na świat – obniżenie się brzucha
  2. Plamienia i wydzielina z pochwy
  3. Oczyszczenie organizmu – biegunka
  4. Ułatwienie wyjścia – wydalenie czopu śluzowego
  5. Nieregularne skurcze
  6. „To już” – odejście wód płodowych

Nie ma jednak podstaw do odczuwania strachu bowiem istnieje wiele sygnałów wysyłanych przez nasz organizm sygnalizujących zbliżające się rozwiązanie. Warto zatem posiąść umiejętności w zakresie rozpoznawania najważniejszych z tych objawów by przygotować się na nadchodzące narodziny naszego dziecka.

Dziecko gotowe do przyjścia na świat – obniżenie się brzucha

Nawet do dwóch tygodni przed porodem zaobserwować można symptom w postaci obniżenia się brzucha. Należy on do bardziej znanych i wyczekiwanych przez przyszłe mamy objawów. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda z Pań musi odnotować taką sytuację, istnieje wiele przypadków, w których poród nie został poprzedzony taką wskazówką. Obniżenie się brzucha jest wynikiem zmiany ułożenia się dziecka – główką w stronę ujścia macicy. Taka pozycja pozwala niemowlęciu w łatwy sposób wydostać się na świat podczas porodu naturalnego, jednocześnie po odnotowaniu wystąpienia tego objawu można również zaobserwować częstsze oddawanie moczu przez kobietę czego przyczyną jest naciskanie na pęcherz przez ułożone w ten sposób dziecko.

Plamienia i wydzielina z pochwy

Kilka dni przez ostateczną datą rozwiązania kobieta może zaobserwować częstsze plamienia. Wydzielina z pochwy staje się wówczas nie tylko gęstsza ale może również przybrać różową bądź lekko czerwonawą barwę, jest to wynikiem pękania naczynek krwionośnych podczas rozwierania oraz skracania się szyjki macicy i nie stanowi podstaw do obaw.

Oczyszczenie organizmu – biegunka

Organizm kobiety najczęściej w dobę przed porodem zaczyna wytwarzać hormony zwane prostaglandynami, mają one wpływ na wywołanie biegunki. Częste wypróżnienia mają na celu oczyszczenie jelit tak, by nic nie zakłócało procesu wypierania dziecka. Jest to jeden z mniej przyjemnych objawów, który zaobserwować można w krótkim czasie do przejścia w fazę porodu.

Ułatwienie wyjścia – wydalenie czopu śluzowego

Podczas trwania ciąży czop śluzowy tworzy warstwę ochronną wnętrza macicy. Zapobiega on przedostawaniu się do niej m.in. wirusów czy bakterii. W sytuacji, gdy organizm kobiety przygotowuje się do porodu, czop śluzowy zostaje wydalony. Nie jest to jednak podstawa do stwierdzenia, iż nastąpi on w ciągu kilku godzin – taka sytuacja może mieć bowiem miejsce nawet do dwóch tygodni przed ostatecznym rozwiązaniem.

Nieregularne skurcze

Nawet do kilku tygodni przed porodem występować mogą skurcze, które wraz z upływem czasu stają się częstsze i wzbierają na mocy. Taki rodzaj niedogodności przedporodowych nazywany jest skurczami przepowiadającymi. Są one krótkie i nieregularne, często uzależnione od rodzaju pełnionej aktywności. Nie ma jednak możliwości, iż kobieta pomyli je z właściwymi skurczami występującymi bezpośrednio przed rozwiązaniem, bowiem mają one zupełnie inny rodzaj nasilenia bólu oraz częstotliwość.

„To już” – odejście wód płodowych

Odejście wód płodowych następuje w momencie pęknięcia pęcherza płodowego. Ich odpływ może mieć zarówno powolny jak i gwałtowny charakter. Ważna jest ocena koloru wód – w sytuacji gdy będą one miały zielonkawy odcień wówczas należy natychmiast poinformować o tym fakcie lekarza. Docelowo poród rozpoczyna się do 24 godzin od odejścia wód płodowych jednak już w momencie wystąpienia tego objawu nadchodzącego rozwiązania warto udać się do szpitala.

Poród jest momentem, na który z niecierpliwością wyczekuje każda przyszła mama. Warto zatem obserwować własne ciało by dostrzec czasem nawet niewielkie zmiany, które stanowią oznaki zbliżającego się rozwiązania. Dzięki takiej wiedzy lepiej przygotujemy się na nadejście naszego dziecka, zyskamy również czas, który można wykorzystać chociażby na wdrożenie czynności zmierzających do ułatwienia samego rozwiązania. Zastosowanie wyrobów medycznych takich jak żel NATALIS przyśpieszy sam poród wpływając dodatkowo na ochronę dróg rodnych kobiety oraz samego niemowlęcia. Obserwacja i wyciąganie stosownych wniosków pomoże kobiecie lepiej przygotować się psychicznie na sam poród, który dla większości Pań jest momentem nie tylko wyczekiwanym ale również bardzo stresującym.

Za artykuł dziękujemy Natalis Polska: https://www.natalispolska.pl/

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required