Sączące się wody płodowe
Kinga Żebrowska
Odpływanie płynu owodniowego uznawane jest za jeden z objawów porodu. Jeśli jednak dojdzie do sączenia się wód płodowych wcześniej może to prowadzić do małowodzia lub nawet bezwodzia, mającego poważne konsekwencje dla dziecka. Sprawdź, jak rozpoznać sączące się wody płodowe.

11 lipiec 2022

- Sączące się wody płodowe- jak rozpoznać?
- Sączące się wody płodowe- przyczyny
- Sączące się wody płodowe- powikłania
- Sączące się wody płodowe- ciąża niedonoszona
Płyn owodniowy niezbędny jest do prawidłowego rozwoju dziecka przez całą ciążę. Jego brak lub zbyt mała ilość doprowadzić może do powikłań takich jak np. deformacje, ale też bezpośrednio zagrażać życiu dziecka. Dlatego też w każdym przypadku, gdy przyszła mama podejrzewa u siebie sączenie się wód płodowych powinna zostać zbadana przez lekarza ginekologa.Sączące się wody płodowe- jak rozpoznać?
Sączące się wody płodowe- jak rozpoznać?
Wiele kobiet martwi się, czy wydzielina, którą zauważają na bieliźnie to wody płodowe czy fizjologiczna wydzielina z pochwy czy też popuszczany mocz. Warto wiedzieć, że sączący się płyn owodniowy jest najczęściej jasny i praktycznie przejrzysty. Nie powinien mieć też charakterystycznego zapachu, jaki ma np. mocz. Sączenie się wód płodowych rozpoznać można za pomocą specjalnego testu dostępnego m.in. w aptekach lub podczas badania USG, w którym ilość płynu owodniowego w przypadku jego odpływania będzie zmniejszona. Lekarz ginekolog może również stwierdzić sączenie się wód płodowych po założeniu wziernika.
Przeczytaj również: Zielone wody płodowe- co oznaczają?
Sączące się wody płodowe- przyczyny
Za sączenie się wód płodowych, szczególnie przed rozpoczęciem czynności skurczowej (tzw. PROM), odpowiada najprawdopodobniej tocząca się infekcja wewnątrzmaciczna. Z tego powodu u kobiety ciężarnej, której sączą się wody płodowe pobierany jest posiew z kanału szyjki macicy. Częściej też dochodzi do sączenia się wód płodowych, szczególnie przed terminem porodu, w przypadku ciąż wielopłodowych oraz wcześniej stwierdzonego wielowodzia
Sączące się wody płodowe- powikłania
Jednym z powikłań sączących się długo wód płodowych może być infekcja wewnątrzmaciczna, która powstaje na skutek zakażenia płynu owodniowego bakteriami z dróg rodnych kobiety. Powikłaniem sączących się wód płodowych jest też zmniejszanie się ilości płynu owodniowego, co może skutkować bezwodziem. Jest to zaś stan zagrożenia zdrowia i życia dziecka, który wymaga natychmiastowej reakcji ze strony personelu medycznego. Jeśli więc kobieta ciężarna podejrzewa u siebie sączenie wód płodowych, powinna niezwłocznie udać się na izbę przyjęć.
Sączące się wody płodowe- ciąża niedonoszona
Postępowanie w przypadku sączących się wód płodowych przed terminem porodu różni się od tego w ciąży donoszonej. Jeśli płyn owodniowy odpływa przed 34 tygodniem konieczna jest steroidoterapia. Poza tym, stosuje się również antybiotykoterapię, aby zmniejszyć ryzyko powikłań u dziecka. Jeśli kobieta nie prezentuje objawów infekcji, a zapisy KTG oraz badanie USG jest prawidłowe, wdraża się najczęściej postępowanie zachowawcze. Jeśli jednak, dobrostan płodu jest zagrożony konieczne jest przedwczesne rozwiązanie ciąży.
Zobacz więcej: Odejście wód płodowych
Zainteresują Cię również:
Leukocyty w ciąży
W ostatnim czasie liczba wykonywanych cięć cesarskich znacząco wzrosła. To zaś przyczynia się do...
Bliźnięta dwujajowe
W opinii publicznej często pojawiające się określenie związane z ciążą mnogą to bliźnięta jedno- i...
Jakie choroby wykrywa test PAPP-A? Kiedy należy go wykonać?
Test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które ma za zadanie...
17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos
W siedemnastym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać głos...