4 minuty czytania
Spis treści
 1. Czym jest wywoływanie porodu?
 2. Wywoływanie porodu – kiedy jest konieczne?
 3. Metody wywoływania porodu w Anglii
 4. Czy wywoływanie porodu jest bezpieczne?

W większości przypadków poród rozpoczyna się samoistnie między 37 a 42 tygodniem ciąży. Jego oznakami są regularna czynność skurczowa macicy oraz odejście wód płodowych. Zdarza się jednak, że mimo przekroczenia 42 tygodnia ciąża nie kończy się, co stanowi poważne zagrożenie dla płodu. Wówczas konieczne jest sztuczne wywołanie porodu.

Czym jest wywoływanie porodu?

Wywoływanie porodu lub indukcja porodu polega na wywołaniu czynności skurczowej macicy przy użyciu sztucznych metod, dzięki czemu możliwe jest urodzenie dziecka siłami natury. Procedura ta jest przeprowadzana tylko wtedy, kiedy istnieją ścisłe wskazania medyczne. Decyzję o tym zawsze podejmuje lekarz.

Wywoływanie porodu w Anglii przeprowadza się u 30% kobiet. Pod koniec ciąży położna zawsze porusza ten temat z ciężarną, przedstawia korzyści, przebieg i skutki. Decyzja o tym, czy przyszła mama zgadza się na wywoływanie porodu, jest zapisywana do planu porodu.

Wywoływanie porodu – kiedy jest konieczne?

Wywoływanie porodu w Anglii jest przeprowadzane w przypadku, kiedy poród nie rozpoczął się w ciągu 12 dni od przewidywanego terminu. Wówczas personel medyczny podejmuje decyzję o sztucznym wywołaniu czynności skurczowej macicy. Wcześniej kobieta spotyka się z położną i jest zachęcana, aby wypróbować naturalne sposoby na wywołanie porodu.

Nie tylko ciąża przenoszona wymaga interwencji lekarskiej. Inne wskazania do wywołania porodu to:

 • konflikt serologiczny,
 • stan przedrzucawkowy,
 • niewydolność łożyska,
 • wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu,
 • cukrzyca,
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego.

Wywołanie porodu ma także pewne przeciwwskazania. Procedura nie może być przeprowadzona w przypadku:

 • nieprawidłowego ułożenia płodu,
 • za małych wymiarów miednicy kobiety w stosunku do rozmiaru dziecka,
 • chorób zakaźnych narządów płciowych (np. opryszczki).

W takich przypadkach wykonuje się cesarskie cięcie.

Metody wywoływania porodu w Anglii

Wywoływanie porodu w Anglii poprzedzone jest badaniem kardiotokograficznym (KTG), podczas którego oceniane jest tętno płodu i czynność skurczowa macicy. Następnie położna wykonuje masaż szyjki macicy, który działa stymulująco i może wywołać skurcze. Jednak metoda ta nie zawsze przynosi pożądane skutki, dlatego korzysta się czasem z innych sposobów.

Metody wywoływania porodu w Anglii to:

 • żel lub czopek z prostaglandyną (hormonem, który odpowiada za dojrzewanie szyjki macicy); środek umieszcza się w pochwie na 24 godziny; 
 • dożylne podanie oksytocyny (hormonu pobudzającego czynność skurczową macicy);
 • cewnik balonikowy umieszczany w szyjce macicy; ciśnienie, które wytwarza, stymuluje organizm do produkcji hormonów porodowych;
 • przebicie pęcherza płodowego – położna przy pomocy niewielkiego haczyka przebija pęcherz płodowy, co skutkuje uwolnieniem prostaglandyn i rozpoczęciem akcji porodowej.

Ostatnia metoda przeprowadzana jest pod warunkiem stwierdzenia rozwarcia szyjki macicy na 2–3 centymetry i prawidłowego ustawienia główki dziecka. Jeżeli sztuczne wywoływanie porodu nie przyniesie efektu, wykonuje się cesarskie cięcie.

Warto przeczytać: Jakie są objawy porodu?

Czy wywoływanie porodu jest bezpieczne?

Wywoływanie porodu przeprowadza się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy istnieją wskazania medyczne. Cała procedura jest kontrolowana przez lekarza ginekologa i położną w celu zapewnienia bezpieczeństwa ciężarnej i dziecku. Mimo to u części kobiet mogą zdarzyć się powikłania: atonia macicy, krwotok poporodowy, zmęczenie mięśnia macicy, pęknięcie macicy lub zakażenie wewnątrzmaciczne.

Zobacz też: Jak można przyśpieszyć poród?

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required