3 minuty czytania
Spis treści
  1. Kot w domu podczas ciąży
  2. Ciąża a zwierzęta w domu
  3. Zwierzęta w domu a noworodek

Kot w domu podczas ciąży

Najwięcej kontrowersji w przypadku domowych zwierząt i kobiet ciężarnych budzą koty, a dokładniej, ryzyko toskoplazmozy wiązane z tym zwierzęciem. Jest to jednak od wielu lat powtarzany mit. Zarażenie się toksoplazmozą ma miejsce na skutek kontaktu z odchodami kota lub zanieczyszczonymi surowymi warzywami czy owocami. Z tego też powodu zaleca się, aby przyszłe mamy zawsze dokładnie myły surowe warzywa i owoce, nie korzystały z tej samej deski do krojenia mięsa i warzyw oraz czyściły kuwetę kota w rękawiczkach. Mogą też przenieść ten obowiązek na innych domowników na okres tych 9 miesięcy. Toksoplazmoza w ciąży, a szczególnie jej przechorowanie w I. trymestrze, grozi powikłaniami u dziecka, które prowadzić mogą do niepełnosprawności umysłowej, uszkodzenia narządu wzroku lub niedosłuchem.

Przeczytaj więcej: Toksoplazmoza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka. Jaki wpływ ta choroba ma na płód?

Kurs Srodtekstowy v1 1

Ciąża a zwierzęta w domu

W czasie oczekiwania na narodziny dziecka, warto poddać zwierzę dokładnej kontroli weterynaryjnej, w tym sprawdzić aktualność szczepienia na wściekliznę. Przyszli rodzice powinni również oswoić zwierzaka z noworodkiem poprzez zapraszanie do domu przyjaciół posiadających dzieci. Jeśli pies czy kot śpi w łóżku z domownikami, powinno się nauczyć go spać osobno, na wypadek, gdyby nie akceptował dziecka i musiał spać poza łóżkiem. Wiele osób praktykuje przyniesienie do domu po porodzie ubranka noworodka, aby zwierzę poznało jego zapach, a dziecko po powrocie do domu ze szpitala nie było dla niego obcym.

Zwierzęta w domu a noworodek

Lekarze pediatrzy zwracają uwagę na zalety posiadania zwierząt domowych. Uważa się, że dzieci, które wychowują się z psami są rzadziej alergikami oraz rzadziej zmagają się z astmą oskrzelową. Większa jest również ich odporność na różnego rodzaju drobnoustroje. Niemniej ważny jest wpływ zwierząt na rozwój intelektualny i psychiczny dziecka. Od pierwszych dni buduje się więź dziecka ze zwierzęciem. Panuje także przekonanie, że dzieci posiadające zwierzęta w domu są bardziej odpowiedzialne i wrażliwe. Należy jednak uważać na rasy szczególnie psów, które są agresywne lub źle reagują na dzieci. Mogą one zachowywać się szczególnie groźnie, gdy w domu pojawia się nowy domownik, a one nie są do tego przygotowanie czy przyzwyczajone.


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....