5 minut czytania
Spis treści
  1. Kobieta w czasie ciąży nie powinna korzystać z zabiegów depilacji laserowej.
    [PRAWDA]
  2. Kobieta ciężarna nie powinna malować paznokci.
    [MIT]
  3. Kobieta w ciąży nie może farbować włosów.
    [MIT]

W rzeczywistości sam poród jest procesem indywidualnym, różnorodnie odczuwanym przez kobiety oraz uwarunkowany wieloma czynnikami – istnieje jednak możliwość wyodrębnienia faz i zachowań, które podczas standardowego porodu pojawiają się w niemalże każdym przypadkuTermin porodu podawany przez lekarzy już na początku ciąży jest jedynie przybliżoną datą, która nie musi oznaczać, iż rzeczywiście nastąpi on tego dnia. Obawy przed dotarciem w odpowiednim czasie na porodówkę ma wiele przyszłych mam, w szczególności jeśli jest to ich pierwsze rozwiązanie. Nie ma jednak podstaw do odczuwania strachu bowiem istnieje wiele sygnałów wysyłanych przez nasz organizm sygnalizujących zbliżające się rozwiązanie. Warto zatem posiąść umiejętności w zakresie rozpoznawania najważniejszych z tych objawów by przygotować się na nadchodzące narodziny naszego dziecka.

Kobieta w czasie ciąży nie powinna korzystać z zabiegów depilacji laserowej.
[PRAWDA]

Nie ma dostępnych badań naukowych dotyczących bezpieczeństwa kosmetycznych zabiegów laserowych wśród kobiet w ciąży. Dlatego nie zaleca się przeprowadzania w tym czasie trwałego usuwania owłosienia, czyli depilacji laserowej. Wynika to z potencjalnej możliwości działania fali elektrycznej lasera na płyn owodniowy, będący w tym przypadku przewodnikiem prądu. Nie wiemy jak zabieg wpłynie na rozwijający się płód i macicę, zwłaszcza gdy nie jest przeprowadzany przez profesjonalny personel medyczny. Zaleca się więc używanie w trakcie ciąży innych sposobów pozbywania się owłosienia takich jak depilacja woskiem, korzystanie z maszynki elektrycznej lub jednorazowej.

Uwaga: Nie oznacza to jednak, że zabiegi laserowe stosowane w celach medycznych u kobiet w ciąży są także niewskazane. Lasery używane do pozbywania się kłykcin płciowych lub rozkruszania kamieni w drogach moczowych zostały przebadane naukowo i są bezpieczne dla ciężarnych.

Kobieta ciężarna nie powinna malować paznokci.
[MIT]

Oczywiście kobieta w ciąży może malować paznokcie i dbać o nie tak jak wcześniej. Każda kobieta ma prawo do tego by czuć się piękną i zadbaną zwłaszcza w tym szczególnym okresie.

Jest jednak jedno ‘ale’ w tej kwestii... Warto zawsze sprawdzić skład produktów stosowanych do malowania lub zmywania paznokci. Kobieta w ciąży powinna wystrzegać się takich substancji jak: formaldehyd, toluen lub TpHP. Należą one do związków toksycznych dla płodu i choć ciężko udowodnić by stosowane zewnętrznie przenikały do dziecka to lepiej ich unikać.

Jeśli chodzi o popularne współcześnie lakiery hybrydowe i używane wraz z nimi lampy UV, największe kontrowersje budzi stosowany podczas ich zdejmowania aceton. Jednakże badania naukowe wskazują, że jeśli czas działania acetonu na paznokcie jest możliwie najkrótszy to jest on nieszkodliwy dla płodu.

Trzeba pamiętać, że będąc w ciąży znacznie łatwiej o infekcje, należy więc unikać głębokiego wycinania skórek wokół płytki, a także mieć na uwadze, że reakcje uczuleniowe na produkty do malowania paznokci mogą występować częściej.

Ważną kwestią jest także możliwość posiadania pomalowanych paznokci podczas porodu. W większości szpitali wymagane są niepomalowane, czyste paznokcie. Jest to niezbędne dla lekarza i aparatury, który mierzy natlenowanie krwi. Jednak, jeśli chodzi o paznokcie u stóp to tutaj możecie pozwolić sobie na pełną fantazję - wszelkie możliwe kolory i wzorki są dozwolone.

Kobieta w ciąży nie może farbować włosów.
[MIT]

Mimo panującej powszechnie opinii dotyczącej szkodliwości farbowania włosów np. w 1 trymestrze ciąży, nie ma dostępnych badań naukowych potwierdzających to przekonanie.

Żadne z tych badań nie opisuje również jakiegokolwiek negatywnego wpływu farbowania włosów na rozwijający się płód. Z pewnością lepiej unikać preparatów zawierających duże stężenia substancji toksycznych takich jak amoniak, jednakże współcześnie takie farby są bardzo rzadko stosowane. Poza potencjalnym szkodliwym działaniem amoniaku na płód, ma on dość charakterystyczny zapach, który może być szczególnie nieprzyjemny dla kobiet w ciąży, kiedy to zmysł węchu jest szczególnie wyczulony.

To tylko kilka z powielanych cały czas mitów dotyczących dbania o siebie w czasie ciąży. W kolejnych artykułach postaramy się obalić kolejne z nich. Najważniejsze, żebyście pamiętały, że nie musicie rezygnować z dbania o swoją urodę w tym szczególnym czasie, a po prostu należy zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów i skład używanych

Świętuj z nami 18 urodziny
Skorzystaj z rabatu

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Metody łagodzenia bólu porodowego

Ból jest od wieków nieodzowną częścią każdego porodu. Jest to powodem strachu u dużej ilości...

Niedokrwistość w ciąży

Niedokrwistość w ciąży, powszechnie nazywana anemią, jest stosunkowo częstym schorzeniem...

Mity dotyczące zabezpieczania krwi pępowinowej

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 roku Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required