Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Plan porodu w UK – schemat przygotowania

Plan porodu w UK – schemat przygotowania

07.08.2022

3 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

Plan porodu w UK zawiera w sobie spis zarówno wszystkich zabiegów, jak i rzeczy, które towarzyszyć mają ciężarnej w trakcie porodu. Dobre przygotowanie birth planu przyczyni się do zmniejszenia stresu na sali porodowej.

 Plan porodu w UK to jeden z najważniejszych dokumentów, które sporządza przyszła mama i jej położna. Birth plan w UK ma formę listy, która zawiera szczegółowy plan porodu, uwzględniając życzenia rodzącej co do jego przebiegu. Ważne, żeby taki spis powstał po konsultacjach z położoną, która ma nadzór nad ciążą – szczególnie podczas pierwszego porodu.

Srodtekstowy v3

Co zawiera plan porodu w UK?

Plan porodu w UK można sporządzić w oparciu o tzw. template, czyli gotowe wytyczne, które bezpłatnie można pobrać z oficjalnej strony brytyjskiej NHS services. Jeśli kobieta w ciąży chce mieć pewność, że dobrze przygotuje się do napisania planu porodu w UK, przykłady może także znaleźć w internecie na forach dla mam. Oto, co powinno się znaleźć w treści planu porodu:

  1. Osoba towarzysząca – ważne, aby przed porodem poinformować personel szpitala o tym, która z bliskich osób lub członków rodziny będzie obecna w tej wyjątkowej dla rodzącej kobiety chwili. Czasami przyszłe mamy wyrażają zgodę na obecność swojego partnera przy parciu, ale zdecydowanie odmawiają jego udziału w ostatniej fazie porodu. Właśnie taka informacja musi również znaleźć się w formularzu.
  2. Ułożenie w trakcie akcji porodowej – mając na uwadze doświadczenia ze szkoły rodzenia, ciężarna kobieta musi określić, jakie pozycje woli przyjmować w trakcie porodu. Jeśli po odejściu wód, a przed maksymalnym rozwarciem pragnie dużo się ruszać (spokojne spacery lub kontrolowane lekkie podskoki na piłce) powinna opisać to w swoim planie.
  3. Rodzaj znieczulenia – to jeden z najważniejszych punktów w całym dokumencie. Niektóre z pań decydują się zrezygnować z podania środka znieczulającego. Inne z kolei mogą dokładnie sprecyzować, jaki rodzaj anestetyku ma zostać im podany (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem). W Wielkiej Brytanii standardowo używa się: entonoxu (gaz rozweselający), techniki TENS (lekkiej elektrostymulacji blokującej ból), morfiny (działa do 4 godzin, jednakże może zaburzyć oddychanie u dziecka) albo epidural (znieczulenie w formie zastrzyku dordzennego). Ciężarna może zdecydować się również na poród w wodzie.
  4. Sposób monitorowania akcji serca dziecka – tradycyjnie stetoskopem czy za pomocą nowoczesnego rozwiązania w postaci kardiotokografu (KTG).
  5. Rodzaj narzędzia, jakim może posłużyć się położnik w momencie wystąpienia komplikacji: ssawki, kleszcze itp.
  6. Informacja o tym, kto ma dokonać przecięcia pępowiny.
  7. Informacja o tym, czy ciężarna chce, aby po porodzie podano maluchowi zastrzyk z witaminą K, która ma zapobiec krzepnięciu krwi.
  8. Informacja o tym, czy po porodzie pielęgniarka ma umyć dziecko przed podaniem go matce.
  9. Informacja o tym, czy świeżo upieczona matka chce nakarmić dziecko piersią czy butelką.
  10. Decyzja o tym, w jaki sposób kobieta chce urodzić łożysko: siłami natury czy otrzymać od położnej specjalny zastrzyk, który usprawni całą procedurę.
  11. Decyzja o tym, czy matka chciałaby usłyszeć z ust położnika, jakiej płci jest dziecko. Wcześniejsze badania USG lubią czasem płatać figle i nie zawsze płeć dziecka jest pewna na 100%.
  12. Decyzja o tym, czy matka i maluch chcą po porodzie zostać chwilę sami bez asysty pielęgniarek i położnych.
  13. Decyzja o tym, czy wyraża się zgodę na obecność na sali porodowej studentów medycyny.
  14. Decyzja o tym, czy ciężarna wyraża zgodę na sztuczne wywołanie porodu poprzez zastrzyki z oksytocyny.
  15. Decyzja o tym, czy w razie konieczności urodzenia dziecka poprzez cesarskie cięcie, można dokonać rodzącej nacięcia krocza.

Plan porodu w Wielkiej Brytanii powstaje również po to, aby pomóc w przygotowaniu personelu medycznego szpitala na nieprzewidziane sytuacje. Podczas porodu może zdarzyć się wiele rzeczy, dlatego ciężarna kobieta wraz z przypisaną jej położną powinny dokładnie ustalić procedury postępowania. Należy pamiętać o tym, że każdy poród jest inny i nie zawsze wygląda on książkowo. 

Przeczytaj też: Poród w Anglii a pobranie krwi pępowinowej

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również