Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Kolka jelitowa w ciąży

Kolka jelitowa w ciąży

22.01.2024

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dolegliwości bólowe brzucha zawsze budzą niepokój wśród kobiet ciężarnych. Mogą mieć one bowiem różnego rodzaju przyczyny. Wśród nich są jednak także łagodne schorzenia, takie jak kolka jelitowa. Jak się objawia i jak wygląda postępowanie w przypadku kolki jelitowej w ciąży?

Czym jest kolka jelitowa? 

Kolka jelitowa to potoczne określenie nagłych dolegliwości bólowych w okolicy śródbrzusza i nadbrzusza najczęściej spowodowanych skurczem mięśni jelit czy nadmiarem gazów w jelitach. Bardzo często określenie kolki używane jest dla grupy niemowląt, u których objawia się ona bólem brzuszka, wymiotami czy podkurczaniem nóżek. Kolka jelitowa u dorosłych jest najczęściej przejściowym stanem i nie wiąże się z poważnymi powikłaniami. Ważne jest jednak, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny bólu brzucha.

Jakie są objawy kolki jelitowej w ciąży?

Do objawów kolki jelitowej w ciąży należy najczęściej nagły kurczowy ból brzucha. Towarzyszyć mogą mu wymioty czy nudności, a także poczucie wzdęcia brzucha. Mogą też wystąpić zaparcia.

Objawy kolki jelitowej są bardzo niejednoznaczne. Mogą być one związane z szeregiem różnych schorzeń np. zapaleniem wyrostka robaczkowego, kolką nerkową czy zespołem HELLP. Z tego powodu, jeśli przyszła mama zmaga się z silnym bólem brzucha powinna niezwłocznie udać się na izbę przyjęć celem poszerzenia diagnostyki dolegliwości.

Przeczytaj więcej: Ból brzucha w ciąży

Jak leczyć kolkę jelitową w ciąży? 

W przypadku dolegliwości bólowych jamy brzusznej najważniejsze jest wykluczenie najpoważniejszych przyczyn objawów. Jeśli zostaną one wykluczone można założyć, że ból brzucha związany jest z kolką jelitową. W takiej sytuacji wielu osobom pomaga położenie się w odpowiedniej pozycji, wypróżnienie czy ugięcie nóg. Ulgę przynieść może także ciepła (ale nie gorąca) kąpiel. Przyszłe mamy mogą w razie dolegliwości bólowych zażyć No-SPĘ lub Paracetamol.

Aby uniknąć podobnych objawów warto dbać o dobrze zbilansowaną dietę, zawierającą błonnik, a także zminimalizować liczbę posiłków wzdymających. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również