Strefa
kobiet w ciąży
Kiedy widać płeć dziecka?
Kinga Żebrowska
Wielu przyszłych rodziców nie może doczekać się, kiedy poznają płeć swojego dziecka. Niektórzy zaś proszą ginekologa o nieprzekazywanie tej informacji, ponieważ wolą, aby pozostało to niespodzianką. Co ciekawe, zdarza się, że mimo zidentyfikowanej płci podczas badania USG, przy porodzie okazuje się ona odmienna. Jak można rozpoznać płeć dziecka w czasie ciąży i z czego wynikają pomyłki?

10 marzec 2023

- W którym tygodniu widać płeć dziecka w USG?
- Płeć dziecka- badanie wolnego płodowego DNA
- Pomyłki w rozpoznawaniu płci dziecka
- Płeć dziecka- „The nub theory”
- Czy można zaplanować płeć dziecka?
Płeć dziecka ustalona jest po zapłodnieniu. Dziecko otrzymuje jeden chromosom płciowy od mamy, a drugi od taty. Kobieta ma kariotyp XX, a mężczyzna XY. Oznacza to, że zawsze od mamy dziecko otrzyma chromosom X i to od taty „zależy” jakiej ostatecznie płci będzie dziecko. Jeśli ojciec przekaże również chromosom X- będzie dziewczynką, a jeśli Y- chłopcem. Co ciekawe, przez pierwszych 9 tygodni ciąży rozwój narządów płciowych nie różni się między poszczególnymi płciami. Dopiero w późniejszym czasie wykształca się prącie i jądra lub łechtaczka oraz wargi sromowe.
W którym tygodniu widać płeć dziecka w USG?
Doświadczeni specjaliści, gdy dziecko jest prawidłowo ułożone, są w stanie zidentyfikować jego płeć podczas badania USG w 12. tygodniu ciąży. Aby było to możliwe, konieczne jest wykonanie projekcji w płaszczyźnie strzałkowej (dzielącej dziecko na dwie symetryczne połowy). Zazwyczaj płeć potwierdza się między 18. a 22. tygodniem podczas tzw. USG połówkowego. 100% pewność co do płci dziecka daje badanie kariotypu możliwe np. po wykonaniu amniopunkcji.
Zobacz także: 27 tydzień ciąży - który to miesiąc i jak wygląda dziecko na USG?
Płeć dziecka- badanie wolnego płodowego DNA
W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA. Wykonywane jest ono po pobraniu krwi żylnej kobiety ciężarnej i służy w głównej mierze wykryciu ewentualnych aberracji chromosomowych u dziecka. Istnieje jednak możliwość, aby w wynikach testu, rodzice, jeśli wyrażą taką chęć, otrzymali również informację dotyczącą płci dziecka. Skuteczność badanie ocenia się na ok. 99%. Wykonywany molekularny test genetyczny wykrywa obecność chromosomu Y, czyli tego, który definiuje płeć męską u dziecka.
Pomyłki w rozpoznawaniu płci dziecka
Zdarzają się sytuacje, że mimo znajomości płci dziecka w czasie ciąży, podczas porodu okazuje się, że jest ona inna niż przewidywano na podstawie badań USG. Do przyczyn pomyłek w rozpoznawaniu płci dziecka zalicza się m.in. położenie dziecka utrudniające wizualizację narządów płciowych czy też umiejscowienie się pępowiny między nogami dziecka. Poza tym wiele zależy również od umiejętności lekarza oraz sprzętu jakim dysponuje w swoim gabinecie. Najlepiej jest wybierać ginekologów posiadających certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation), który potwierdza umiejętności lekarza w zakresie ultrasonografii. Czynnikiem, który także może wpływać na błędne rozpoznanie płci w USG jest otyłość u kobiety ciężarnej.
Płeć dziecka- „The nub theory”
„The nub theory” polega na ocenianiu płci jeszcze przed 12. tygodniem ciąży na podstawie kąta nachylenia guzka płciowego w stosunku do rdzenia kręgowego. Jeśli kąt jest większy niż 30 stopni, prawdopodobne jest, że dziecko jest płci męskiej. Zdania specjalistów na temat tej teorii są jednak podzielone.
Czy można zaplanować płeć dziecka?
Wiele osób powiela mit dotyczący planowania płci dziecka. Należy jednak pamiętać, że ani pozycja podczas współżycia, ani stosunek w konkretne dni cyklu nie mają udokumentowanego związku z płcią dziecka. Szansa na posiadanie syna lub córki jest taka sama i wynosi zawsze 50%. Nie ma też dowodów naukowych na to, aby ewentualne zachcianki kobiety ciężarnej były związane z konkretną płcią.
Przeczytaj też: Waga dziecka w 32 tygodniu ciąży
Zainteresują Cię również:
Bankowanie krwi pępowinowej
Sprawdź ile kosztuje?
Zyskaj szansę leczenia 80 chorób Twojego dziecka
Odkryj potencjał krwi pępowinowej
Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…
Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową
Bezpłatny kurs online
Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....