Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

29.03.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Poinformowanie pracodawcy o ciąży jest dla wielu kobiet stresującą rozmową. Wiąże się to często z obawą związaną z reakcją szefa na tę wiadomość. Z tego powodu, kobiety ciężarne zastanawiają się, kiedy jest najlepszy moment, by powiedzieć pracodawcy o ciąży? Sprawdź, jak brzmią przepisy Kodeksu Pracy.

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, kiedy najlepiej powiedzieć pracodawcy o ciąży. Nie ma przepisów określających czas, gdy należy to zrobić. Na pewno wiele zależy od rodzaju wykonywanej przez kobietę ciężarną pracy. W przypadku pracy fizycznej czy zmianowej, która mogłaby mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, należy poinformować szefa jak najszybciej, aby mógł on zmienić stanowisko pracy lub przystosować je dla kobiety w ciąży. Wiele kobiet czeka na koniec I. trymestru, gdy ryzyko poronienia znacząco maleje, chcąc tym samym uniknąć tłumaczenia się z ewentualnej straty ciąży. Jeśli jednak już we wczesnej ciąży pojawiają się uciążliwe objawy takie jak np. uporczywe wymioty, kobiety ciężarne skorzystać mogą ze zwolnienia lekarskiego, a co za tym idzie, powinny poinformować pracodawcę o powodzie ZUS- ZLA.

Przeczytaj więcej: Zwolnienie L4 w ciąży- komu przysługuje?

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kobieta w ciąży a Kodeks Pracy

Kobieta ciężarna, zgodnie z Kodeksem Pracy, podlega szczególnym prawom, które pracodawca powinien uwzględnić po poinformowaniu go o ciąży. Kobieta ciężarna nie może pracować w godzinach nadliczbowych, a także w porze nocnej. Nie można jej również oddelegować poza stałe miejsce pracy. Co ciekawe, pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy na czas wykonywania niezbędnych i zaleconych przez lekarza badań, które nie mogą odbyć się w godzinach poza pracą. Szczegółowe przepisy dotyczą również możliwości zwolnienia kobiety ciężarnej.

Przeczytaj również: Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?

Zwolnienie kobiety w ciąży

Wiele osób sądzi, że kobiety w ciąży nie można zwolnić. Nie jest to jednak prawda. Wiele zależy bowiem od rodzaju podpisanej przez przyszłą mamę umowy. Największa ochrona dotyczy kobiet, które mają podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Mogą one zostać zwolnione tylko w wypadku upadłości lub likwidacji firmy. Jeśli kobieta zatrudniona jest jako zastępstwo innego pracownika, umowa, mimo ciąży, może nie zostać jej przedłużona. Podobnie jest w przypadku umowy na czas określony, jeśli kobieta jest przed 12. tygodniem ciąży. W takiej sytuacji również nie ma obowiązku przedłużania jej do czasu porodu.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 2

(
4
(2)
)

Zainteresują Cię również