3 minuty czytania
Spis treści
  1. Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
  2. Kobieta w ciąży a Kodeks Pracy
  3. Zwolnienie kobiety w ciąży

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, kiedy najlepiej powiedzieć pracodawcy o ciąży. Nie ma przepisów określających czas, gdy należy to zrobić. Na pewno wiele zależy od rodzaju wykonywanej przez kobietę ciężarną pracy. W przypadku pracy fizycznej czy zmianowej, która mogłaby mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, należy poinformować szefa jak najszybciej, aby mógł on zmienić stanowisko pracy lub przystosować je dla kobiety w ciąży. Wiele kobiet czeka na koniec I. trymestru, gdy ryzyko poronienia znacząco maleje, chcąc tym samym uniknąć tłumaczenia się z ewentualnej straty ciąży. Jeśli jednak już we wczesnej ciąży pojawiają się uciążliwe objawy takie jak np. uporczywe wymioty, kobiety ciężarne skorzystać mogą ze zwolnienia lekarskiego, a co za tym idzie, powinny poinformować pracodawcę o powodzie ZUS- ZLA.

Przeczytaj więcej: Zwolnienie L4 w ciąży- komu przysługuje?

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kobieta w ciąży a Kodeks Pracy

Kobieta ciężarna, zgodnie z Kodeksem Pracy, podlega szczególnym prawom, które pracodawca powinien uwzględnić po poinformowaniu go o ciąży. Kobieta ciężarna nie może pracować w godzinach nadliczbowych, a także w porze nocnej. Nie można jej również oddelegować poza stałe miejsce pracy. Co ciekawe, pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy na czas wykonywania niezbędnych i zaleconych przez lekarza badań, które nie mogą odbyć się w godzinach poza pracą. Szczegółowe przepisy dotyczą również możliwości zwolnienia kobiety ciężarnej.

Przeczytaj również: Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?

Zwolnienie kobiety w ciąży

Wiele osób sądzi, że kobiety w ciąży nie można zwolnić. Nie jest to jednak prawda. Wiele zależy bowiem od rodzaju podpisanej przez przyszłą mamę umowy. Największa ochrona dotyczy kobiet, które mają podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Mogą one zostać zwolnione tylko w wypadku upadłości lub likwidacji firmy. Jeśli kobieta zatrudniona jest jako zastępstwo innego pracownika, umowa, mimo ciąży, może nie zostać jej przedłużona. Podobnie jest w przypadku umowy na czas określony, jeśli kobieta jest przed 12. tygodniem ciąży. W takiej sytuacji również nie ma obowiązku przedłużania jej do czasu porodu.

Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....