3 minuty czytania
Spis treści
  1. Ćwiczenia w połogu- czy są bezpieczne?
  2. Jak ćwiczyć w połogu?
  3. Kiedy można rozpocząć ćwiczenia?

Ćwiczenia w połogu- czy są bezpieczne?

Intensywne ćwiczenia w okresie połogu są przeciwwskazane przez specjalistów z dziedziny ginekologii i położnictwa. Związane jest to z faktem, iż jest to czas regeneracji organizmu kobiety po ciąży i porodzie. To również okres dynamicznych zmian, które mają na celu powrót do funkcjonowania ciała sprzed ciąży. Co więcej, w trakcie trwania połogu dochodzi również do gojenia się rany po ewentualnym cięciu cesarskim lub pęknięciu krocza. Intensywne ćwiczenia fizyczne mogłyby doprowadzić tym samym do powikłań takich jak rozejście się rany, nieprawidłowe jej gojenie czy też wystąpienie różnego rodzaju zakażeń.

Jak ćwiczyć w połogu?

Połóg to wyjątkowy czas, który jest niezbędny, aby organizm kobiety wrócił do stanu sprzed 9 miesięcy. Z tego powodu wymaga wiele cierpliwości i akceptacji. Każde ciało regeneruje się w swoim tempie, więc nie powinno się nic narzucać. Zgodnie z zaleceniami, przez czas połogu zrezygnować powinno się z ćwiczeń fizycznych i wrócić do nich za zgodą lekarza prowadzącego po upływie 6-8 tygodni od porodu. Połóg to jednak czas, gdy jak najbardziej wskazana jest codzienna aktywność, szczególnie pod postacią spacerów. Połóg i ciąża to okres zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo- zatorowej. Nie zaleca się więc nadmiernego leżenia i braku ruchu. Oczywiście z noworodkiem w domu ciężko mówić o nadmiernej ilości czasu spędzonego na odpoczynku, ale pamiętać należy o aktywności nie tylko w mieszkaniu, ale też na świeżym powietrzu. Szybsze marsze oraz ćwiczenia oddechowe i rozluźniające są polecane przez fizjoterapeutów. Zdecydowanie odradza się zaś ćwiczenia dotykające mięśnie brzucha. Najlepiej jest skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który pokaże bezpieczne ćwiczenia w połogu dostosowane do potrzeb i możliwości konkretnej kobiety.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kiedy można rozpocząć ćwiczenia?

Uprawianie sportu, rozumiane jako np. uczęszczanie na siłownię czy ćwiczenia mięśni brzucha, możliwe jest dopiero po czasie połogu i uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego. W przypadku porodu metodą cięcia cesarskiego powrót do wysiłku fizycznego możliwy jest później niż w przypadku porodu drogami natury. Podobnie jest z wizytami na basenie, z których zrezygnować należy w czasie połogu. Aktywność fizyczną należy zaś rozpocząć jak najszybciej po porodzie. Jest to niezwykle istotne ze względu na wspomniane wcześniej ryzyko zakrzepowo- zatorowe. Możliwości związane z ruchem zależą od drogi porodu. Po cięciu cesarskim dłużej kobieta przebywa bez ruchu niż po porodzie siłami natury, gdy w większości przypadków już po 2 godzinach może samodzielnie zajmować się dzieckiem i wstawać z łózka.

Przeczytaj również: Ćwiczenia w ciąży- bezpieczna aktywność fizyczna


Oceń artykuł

3,0

wg. 6 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....