3 minuty czytania
Spis treści
  1. Co to jest Zinnat?
  2. Czy Zinnat można bezpiecznie stosować w ciąży?
  3. O czym należy pamiętać podczas antybiotykoterapii?

Co to jest Zinnat?

Zinnat to nazwa handlowa produktu leczniczego zawierającego w swoim składzie antybiotyk – cefuroksym. Związek ten zaliczany jest do cefalosporyn II. generacji. Są to antybiotyki beta-laktamowe, które zabijają bakterie poprzez hamowanie syntezy ich ściany komórkowej. Cefuroksym aktywny jest zarówno wobec bakterii gram- dodatnich, takich jak np. paciorkowce, a także gram-ujemnych do których zalicza się m.in. Escherichia coli.  Zinnat nie jest natomiast skuteczny wobec bakterii atypowych, takich jak np. mykoplazmy, gdyż nie posiadają one ściany komórkowej.

Cefuroksym ma stosunkowo szerokie spektrum działania. Z tego względu stosowany jest m.in. w przypadku:

  • Infekcji dróg oddechowych
  • Infekcji dróg moczowych
  • Zakażeń ucha środkowego
  • Zakażeń skóry i tkanek miękkich

Kurs Srodtekstowy v1 1

Czy Zinnat można bezpiecznie stosować w ciąży?

Zinnat, a dokładniej cefuroksym, zaliczony został do kategorii B jeżeli chodzi o bezpieczeństwo stosowania go w trakcie trwania ciąży. Oznacza to, iż nie zostały przeprowadzone badania kontrolne na ludziach, jednak testy na zwierzętach nie wykazały potencjalnie szkodliwego wpływu na rozwijający się płód. Z uwagi na fakt, że doświadczenia medyczne na kobietach w ciąży są zakazane, kategoria B stanowi możliwie najbezpieczniejszą kategorię leków. Z tego względu, Zinnat używany jest w przypadku kobiet ciężarnych w momencie, kiedy istnieją wskazania do antybiotykoterapii, a zastosowanie leku z grupy cefalosporyn może przynieść potencjalne korzyści kliniczne.

O czym należy pamiętać podczas antybiotykoterapii?

Antybiotyki to grupa leków, która stosowana być powinna tylko w określonych sytuacjach klinicznych. Jej zastosowanie związane jest z różnego rodzaju potencjalnymi powikłaniami oraz osłabieniem organizmu. Z tego względu warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad stosowania Zinnatu oraz innych antybiotyków w ciąży

  • Przy stosowaniu antybiotyku zawsze równocześnie należy stosować probiotyk doustny i dopochwowy, który zadba o odbudowanie flory bakteryjnej jelita oraz pochwy.
  • Antybiotyk zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno odstawiać antybiotyku wcześniej z uwagi na poprawę stanu zdrowia gdyż grozi to wykształceniem się szczepów bakterii opornych na dany antybiotyk.
  • Nigdy nie należy stosować antybiotyku na własną rękę bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Należy pamiętać, że wysoka gorączka czy nieleczona infekcja dróg moczowych mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla przebiegu ciąży. Nie powinno się więc rezygnować z bezpiecznych antybiotyków jeśli istnieją wskazania do ich zastosowania.

Przeczytaj również: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?


Oceń artykuł

3,0

wg. 6 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....