Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obowiązkowe badania w I. trymestrze

Obowiązkowe badania w I. trymestrze

30.10.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Obowiązkowe badania w I. trymestrze ciąży definiuje dokument wydawany przez Ministra Zdrowia dotyczący opieki okołoporodowej. Każda przyszła mama powinna wykonać pakiet obowiązkowych badań w ciąży. Sprawdź, jakie z nich konieczne są na początku jej trwania.

Obowiązkowe badania krwi w I. trymestrze

Do badań obowiązkowych w I. trymetrze należą między innymi badania krwi. Wśród nich wymienione są m.in. grupa krwi oraz glikemia na czczo. W przypadku obecności czynników ryzyka cukrzycy ciążowej, w I. trymestrze wykonuje się także badanie OGTT. Poza tym, konieczne jest wykonanie badań takich jak: morfologia krwi, TSH i obecność przeciwciał odpornościowych. Na początku ciąży do badań obowiązkowych należy oznaczenie przeciwciał w kierunku różyczki i toksoplazmozy, a także badanie w kierunku kiły, HIV i HCV.

Obowiązkowe USG w I. trymestrze

Zgodnie z obowiązującym Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej, każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonane minimum 4 badania USG w ciąży. Jednym z nich jest badanie USG I. trymestru, czyli tzw. USG genetyczne. Często wykonywane jest ono w połączeniu z testem PAPP-A jako test złożony. Dzięki USG I. trymestru szacowane jest ryzyko wad wrodzonych takich jak zespół Downa czy ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Poza tym, oceniana jest m.in. anatomia płodu.

Inne obowiązkowe badania w I. trymestrze

W trakcie I. trymestru ciąży, poza USG genetycznym i badaniami krwi powinno się wykonać również inne badania w tym np. badanie ogólne moczu. Podobnie jak w przypadku morfologii, badanie to zaleca się wykonywać w ciąży co 4 tygodnie. Zgodnie z rekomendacjami, lekarz ginekolog powinien na początku ciąży zalecić również kontrolę stomatologiczną oraz badanie cytologiczne, jeśli nie miało ono miejsca w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Warto wykonywać wszystkie obowiązkowe badania w ciąży, aby nie tylko kontrolować prawidłowy jej przebieg, ale też uniknąć rozwoju groźnych chorób takich jak np. rak szyjki macicy, który może dotknąć kobietę ciężarną.

Przeczytaj więcej: Test PAPP-A jego nowe zastosowanie

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również