3 minuty czytania
Spis treści
  1. Dlaczego obniża się brzuch w ciąży?
  2. Kiedy obniża się brzuch w ciąży?
  3. Obniżenie brzucha w ciąży- czy oznacza poród?

Dlaczego obniża się brzuch w ciąży?

Wraz z rozwojem dziecka w jamie macicy brzuch przyszłej mamy stopniowo powiększa się. Wpływ na jego rosnący obwód ma nie tylko płód, ale też łożysko czy produkowany płyn owodniowy. W kolejnych tygodniach dno macicy unosi się. W przeszłości kiedy ultrasonografia nie była powszechnie wykorzystywana, na podstawie lokalizacji dna macicy określano wiek ciąży. Uważa się bowiem, że np. na wysokości pępka dno macicy znajduje się w 24. tygodniu, a najwyżej sięga w 36. tygodniu  przylegając do łuków żebrowych. Brzuch w ciąży obniża się z powodu przygotowania do porodu. Dziecko, aby móc urodzić się siłami natury, musi odpowiednio „ustawić” się w kanale rodnym. W przypadku ciąży wielopłodowej do obniżenia brzucha często nie dochodzi z uwagi na fakt, że dzieci potrzebują dużo więcej miejsca. Podobnie jak skurcze przepowiadające, obniżenie brzucha w ciąży zalicza się do objawów zwiastujących poród. 

Kiedy obniża się brzuch w ciąży?

Dno macicy oddala się od spojenia łonowego stopniowo wraz z kolejnymi tygodniami ciąży. Brzuch kobiety ciężarnej powiększa się aż do około 36. tygodnia. W tym czasie wiele przyszłych mam zauważa obniżenie się brzucha w ciąży. Dzięki temu, macica mniej uciska na narządy jamy brzusznej, przez co objawy zgagi czy duszność mogą się zmniejszyć. Z drugiej strony, wiele kobiet ciężarnych zgłasza wtedy poczucie ucisku na spojenie łonowe i kanał rodny, przez co częściej musi również korzystać z toalety. To, w przypadku położenia główkowego, główka dziecka wstawia się w kanał, aby możliwy był poród drogami natury. Duża część przyszłych mam, szczególnie gdy szacowana masa płodu jest duża, nie zauważa obniżenia się brzucha pod koniec ciąży. Jest to więc kwestia indywidualna i dosyć subiektywna.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Obniżenie brzucha w ciąży- czy oznacza poród?

Obniżenie brzucha w ciąży może być jednym z objawów zbliżającego się porodu. Nie jest jednak jednoznacznym symptomem. Najczęściej pojawia się około miesiąc przed terminem porodu. Do grupy objawów pojawiających się przed narodzinami dziecka zalicza się również m.in.:

  • Skurcze przepowiadające
  • Odejście czopa śluzowego
  • Biegunkę, wymioty
  • Odpłynięcie płynu owodniowego

Przeczytaj więcej: Objawy zbliżającego się porodu


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....