Strefa
kobiet w ciąży
Darmowe leki w ciąży
Kinga Żebrowska
Kobiety ciężarne od 2020 roku mogą otrzymać leki bezpłatnie dzięki programowi Ciążą Plus. Lista ta jest wciąż aktualizowana przez NFZ. Sprawdź, jakie leki przysługują przyszłej mamie za darmo i jak je otrzymać.

25 wrzesień 2023

- Darmowe leki w ciąży - jakie?
- Darmowe leki w ciąży - komu przysługują?
Darmowe leki w ciąży - jakie?
Lista darmowych leków dostępna jest na stronach Ministerstwa Zdrowia. Wśród nich dostępne są najczęściej stosowane przez przyszłe mamy leki. Do grup objętych całkowitą refundacją zalicza się leki przeciwzakrzepowe, stosowane w leczeniu cholestazy ciężarnych czy niedoczynności tarczycy. Poza tym, przyszłym mamom przysługuje darmowa szczepionka w kierunku grypy, która znajduje się na liście zalecanych szczepień w czasie ciąży przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Bezpłatne są także insuliny, które muszą być przyjmowane przez kobiety ciężarne z cukrzycą niepoddającą się regulacji dietą (GDM G2). Za darmo otrzymać może także kobieta w ciąży często przyjmowaną w tym okresie Luteinę. Na liście znajdują się również leki przeciwpsychotyczne, przeciwpadaczkowe i stosowane w leczeniu astmy. Lista aktualizowana jest co około 2 miesiące, dlatego warto na bieżąco sprawdzać, czy dany lek znajduje się na liście. O informację dotyczącą preparatów znajdujących się na liście warto zapytać również prowadzącego ciążę lekarza ginekologa.
Darmowe leki w ciąży - komu przysługują?
Zgodnie z informacjami które można uzyskać od NFZ, darmowe leki dla kobiety w ciąży przysługują od stwierdzenia ciąży do 15 dni po terminie porodu. Ciąża musi zostać stwierdzona przez specjalistę ginekologii i położnictwa, będącego w trakcie specjalizacji lekarza, a więc rezydenta, lub położną POZ z poradni położniczo- ginekologicznej. Co ciekawe, kobiecie ciężarnej przysługują darmowe leki w ciąży bez względu na to czy jest ona ubezpieczona czy też nie. Aby otrzymać darmowe leki, na recepcie znajdować się powinno oznaczenie literą „C”. Należy też pamiętać, że wiele leków w trakcie ciąży przysługuje na tzw. ryczałt, co oznacza, że są one zdecydowanie tańsze niż w przypadku pełnej odpłatności.
Przeczytaj więcej: Przeziębienie w ciąży
Zainteresują Cię również:
Bankowanie krwi pępowinowej
Sprawdź ile kosztuje?
Zyskaj szansę leczenia 80 chorób Twojego dziecka
Odkryj potencjał krwi pępowinowej
Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…
Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową
Bezpłatny kurs online
Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....