3 minuty czytania
Spis treści
  1. Zespół policystycznych jajników a ciąża
  2. PCOS a owulacja
  3. Jak zajść w ciążę przy PCOS?

 Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym, które występuje w wieku reprodukcyjnym. Szacuje się, że zmaga się z nim nawet 15% kobiet. Jego przyczyną jest nadmierna stymulacja jajników przez męskie hormony płciowe (głównie testosteron) lub insulinę. Uważa się, że na rozwój PCOS wpływają czynniki genetyczne oraz styl życia. W jego przebiegu obserwuje się dolegliwości ze strony całego organizmu. Kobiety zgłaszają zaburzenia cyklu menstruacyjnego, trądzik, ból w miednicy, nadmierne owłosienie i wzrost masy ciała. Jednym z objawów jest także niepłodność. Dlatego wiele kobiet interesuje kwestia „zespół policystycznych jajników a ciąża”.

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Zespół policystycznych jajników a ciąża to często poruszana kwestia. Faktem jest, że schorzenie to jest jedną z przyczyn niepłodności i przedłużających się starań o dziecko. Nie oznacza to jednak, że kobiety, u których je zdiagnozowano, nie mają szansy na zostanie mamą.

Zajście w ciążę jest możliwe, gdy zostanie wdrożone odpowiednie leczenie PCOS. Istnieje kilka metod terapii – wybiera się ją indywidualnie do każdego przypadku. Bardzo ważne jest, aby kobieta, która dowiedziała się, że choruje na zespół policystycznych jajników, nie odkładała decyzji o podjęciu starań o dziecko. Wraz z wiekiem nasilają się objawy i zmniejsza się szansa na ciążę.

PCOS a owulacja

Trudności z zajściem w ciążę przy PCOS są wynikiem zaburzeń owulacji – a właściwie jej braku. Nieprawidłowe stężenia hormonów powodują, że w jajniku zatrzymane jest dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego. W efekcie nie zostaje uwolniona komórka jajowa, a więc nie może dojść do zapłodnienia.

Cykle menstruacyjne u kobiet w PCOS nie tylko są bezowulacyjne, ale często też nie występują lub pojawiają się nieregularnie. Jakiekolwiek zaburzenia na tej płaszczyźnie (brak miesiączki, obfite krwawienie) należy zawsze skonsultować z lekarzem. Osoby, które zastanawiają się, czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę, powinny wiedzieć, że im wcześniej będzie postawiona diagnoza, tym większe są szanse na macierzyństwo.

Jak zajść w ciążę przy PCOS?

Pary, które chcą wiedzieć, jak zajść w ciążę przy PCOS, powinny przede wszystkim udać się do ginekologa, a następnie rozpocząć odpowiednią terapię. Jest ona dostosowana indywidualnie do każdej pacjentki. Pod uwagę branych jest kilka czynników: wiek kobiety, długość starań, objawy kliniczne, ogólny stan zdrowia, rezerwa jajnikowa.

W pierwszej kolejności kobiecie zalecana jest normalizacja masy ciała, ponieważ dzięki temu w wielu przypadkach możliwe jest przywrócenie owulacji. Spadek wagi można osiągnąć dzięki codziennej aktywności fizycznej oraz odpowiednio zbilansowanej diecie. Aby zapobiec utrzymywaniu się wysokiego stężenia insuliny, zalecane jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym (np. brązowy ryż, kasza gryczana, pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, ciecierzyca, jabłka, awokado, szpinak, kalafior) oraz wyeliminowanie z jadłospisu cukru i żywności przetworzonej.

Niekiedy konieczne jest farmakologiczne leczenie PCOS. Zajście w ciążę jest możliwe dzięki stymulacji jajeczkowania. Lekiem z wyboru jest klomifen. Brak powodzenia terapii jest wskazaniem do podania gonadotropin. W przypadku dalszych niepowodzeń w staraniach o dziecko para może skorzystać ze wspomaganego rozrodu. Jedną z metod jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro.

Zobacz także: Endometrioza a ciąża

Świętuj z nami 18 urodziny
Skorzystaj z rabatu

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Metody łagodzenia bólu porodowego

Ból jest od wieków nieodzowną częścią każdego porodu. Jest to powodem strachu u dużej ilości...

Niedokrwistość w ciąży

Niedokrwistość w ciąży, powszechnie nazywana anemią, jest stosunkowo częstym schorzeniem...

Mity dotyczące zabezpieczania krwi pępowinowej

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 roku Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required