3 minuty czytania
Spis treści
  1. Amotaks- co to za lek
  2. Amotaks w ciąży- czy jest bezpieczny?
  3. Amotaks w ciąży- wskazania do stosowania
  4. Amotaks w ciąży- dawkowanie

Amotaks- co to za lek

Amotaks to nazwa handlowa popularnego antybiotyku beta- laktamowego- amoksycyliny. Mechanizm jego działania opiera się przede wszystkim na działaniu na ścianę komórkową bakterii, co doprowadza do jej śmierci. Z tego względu, amoksycylina zaliczany jest do substancji bakteriobójczych. Jak każdy preparat zawierający w swoim składzie tytułowy antybiotyk, Amotaks dostępny wyłącznie na receptę. Stosowany jest przeciwko bakteriom tlenowym gram- dodatnim oraz paciorkowcom i dostępny jest w formie tabletek, kapsułek oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej co umożliwia jego stosowanie również w przypadku niemowląt.

Amotaks w ciąży- czy jest bezpieczny?

Amoksycylina jest antybiotykiem beta- laktamowym, które uznawane są za grupę leków bezpiecznych dla kobiet ciężarnych. Nie wykazano jego szkodliwego wpływu na rozwijający się płód. Amotaks stosowany powinien być jednak tylko w przypadku, gdy istnieją ku temu wskazania w postaci infekcji o etiologii bakteryjnej. Warto podkreślić, iż nie wolno stosować Amotaksu u kobiet u których stwierdzono uczulenie na amoksycylinę. W takiej sytuacji należy sięgnąć po inny antybiotyk beta-laktamowy np. cefuroksym.

Sprawdź również: Zinnat w ciąży

Kurs Srodtekstowy v1 1

Amotaks w ciąży- wskazania do stosowania

Amotaks w ciąży stosowany jest w przypadku zakażenia wywołanego bakteriami wrażliwymi na amoksycylinę. Wskazaniami do zastosowania amotaksu są m.in.:

  • Angina paciorkowcowa,
  • Zapalenie płuc oraz oskrzeli w przypadku podejrzenia etiologii bakteryjnej
  • Bezobjawowy bakteriomocz
  • Ostre zapalenie ucha środkowego
  • Bakteryjne zapalenie zatok
  • Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Przeczytaj więcej: Bakterie w moczu w ciąży- czy są groźne?

Amotaks w ciąży- dawkowanie

Dawkowanie Amotaksu zależy od rodzaju zakażenia i ciężkości przebiegu. Najczęściej stosuje się dawkę 500 mg 3 razy dziennie. W każdym przypadku lekarz dostosowuje jednak dawkę oraz czas trwania leczenia do występującej infekcji. Nie wolno zażywać antybiotyków na własną rękę, a także przerywać stosowania w razie poprawy stanu klinicznego i zmniejszenia objawów. Może dojść wtedy do nabycia oporności przez bakterie na daną substancję leczniczą. Zawsze należy zażywać lek zgodnie z zaleceniami lekarza aż do końca antybiotykoterapii. Jednym wyjątkiem jest reakcja alergiczna na antybiotyk. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska oraz modyfikacja leczenia.


Oceń artykuł

4,0

wg. 2 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....