4 minuty czytania
Spis treści
  1. Poród lotosowy- czym jest?
  2. Poród lotosowy- przebieg
  3. Poród lotosowy- zagrożenia

Według obecnych wytycznych i rekomendacji odcięcie pępowiny zalecane jest po ustaniu jej tętnienia- najczęściej po około 1 minucie. Część rodziców decyduje się na późne odpępnienie z racji jego możliwych pozytywnych skutków dla dziecka. Osobną, dużo mniejszą grupę stanowią rodzice chcący, aby poród przebiegał jak najbardziej naturalnie, unikając jakichkolwiek ingerencji medycznych, m.in. przecięcia pępowiny. Idea porodu na jaki się decydują, czyli porodu lotosowego, opiera się na odczekaniu na samoistne wysuszenie i odpadnięcie pępowiny oraz łożyska. Specjaliści są jednak sceptyczni co do tej metody.

Poród lotosowy- czym jest?

Poród lotosowy i cała jego ideologia istnieje od 1974 roku, kiedy odbył się on po raz pierwszy. Jest elementem jak najbardziej naturalnego i fizjologicznego podejścia do narodzin dziecka. Po urodzeniu noworodka pępowina nie jest przecinana, lecz czeka się do samoistnego odpadnięcia pępowiny wraz z łożyskiem. Zwolennicy porodów lotosowych jako ich zaletę wymieniają naturalne i bezinwazyjne przejście dziecka z życia płodowego do świata zewnętrznego. Mimo braku naukowych dowodów wspominają także o ryzyku bólu, jakie nieść mogłoby za sobą przecięcie pępowiny. Specjaliści są jednak zgodni i w większości przeciwni porodom lotosowym z uwagi na brak literatury naukowej na ten temat oraz możliwe ryzyko zakażenia. Porody lotosowe są popularne w krajach, gdzie medykalizacja narodzin jest mniejsza, a dostęp do szpitali i sal porodowych jest gorszy. Poród lotosowy odbywa się najczęściej w warunkach domowych i towarzyszą mu inne wybrane przez rodziców rytuały. Jeśli ma on miejsce w szpitalu, rodzice z reguły podpisują oświadczenie związane ze swoją odpowiedzialnością za decyzję, jaką jest chęć odbycia porodu lotosowego i jego ewentualne konsekwencje.

Poród lotosowy- przebieg

Poród lotosowy ma podobny przebieg do innych porodów. Częściej jednak unika się podczas porodu lotosowego jakiejkolwiek medykalizacji np. podawania oksytocyny czy nacinania krocza. Odbywa się on w warunkach przyjaznych kobiecie i zapewniających jej maksymalny komfort- obecności muzyki czy aromaterapii. Ważne, aby podczas porodu obecna była położna, która wspiera decyzję o porodzie lotosowym i szanuje wybór rodziców.

Do momentu narodzenia dziecka, przebieg porodu jest taki jak w przypadku innych porodów. Po urodzeniu nie dochodzi jednak do przecięcia pępowiny. Łożysko, po dokładnej ocenie przez położną (czy jest kompletne), jest kładzione na sitku i przykrywane np. gazą. Aby uniknąć procesów gnilnych posypuje się je sol. Niektórzy posypują je także wybranymi mieszankami ziół. Takie nieodcięte łożysko odpada samoistnie po kilku dniach.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Poród lotosowy- zagrożenia

Poród lotosowy w większości przypadków jest nadal porodem domowym. Wiążą się z tym jednak różnego rodzaju zagrożenia. Jednym z nich jest odległość od placówki medycznej w razie konieczności jakichkolwiek interwencji. Mimo obecności położnej przy porodzie domowym, niezbędna może okazać się także szybka pomoc lekarzy ginekologów czy neonatologów. W takiej sytuacji, jeśli para zdecydowana jest na poród lotosowy, ale chce być pod opieką specjalistów, skorzystać może z takiej możliwości w niektórych szpitalach. Jeden z nich znajduje się w Olsztynie.

Przeciwnicy porodów lotosowych podkreślają ryzyko infekcji i zakażenia wynikające z nieodciętej pępowiny i łożyska. Dostępne są doniesienia o wyższym ryzyku żółtaczki oraz zapalenia pępka u noworodka. Brak jest także udowodnionych korzyści dla dziecka z takiego postępowania. Jeśli rodzice chcą, aby dziecko skorzystało z pozytywnych skutków takich jak wzrost poziomu hemoglobiny czy zapasów żelaza, mogą poprosić personel o tzw. późne odpępnienie, które ma miejsce po około 3 minutach od urodzenia.

Przeczytaj więcej: Późne odpępnianie, a pobranie krwi pępowinowej. Czy to możliwe?

 

 


Oceń artykuł

3,0

wg. 7 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....