4 minuty czytania
Spis treści
  1. Co robi położna środowiskowa?
  2. Kiedy zgłosić się do położnej środowiskowej?
  3. Jak wybrać położną środowiskową?
  4. Położna środowiskowa- w ciąży
  5. Położna środowiskowa- po porodzie

Co robi położna środowiskowa?

Położna środowiskowa opiekuje się kobietami poza szpitalem. Do zakresu jej obowiązków zalicza się opiekę nad kobietami w każdym wieku. Dba o edukację i zdrowie zarówno nastolatek, jak i kobiet po menopauzie. Niezwykle ważną rolę odgrywa w trakcie ciąży oraz po porodzie. Wykonuje nie tylko wizyty patronażowe u noworodków, ale również zajmuje się kobietami po operacjach ginekologicznych oraz pobiera wymazy cytologiczne. 

Kiedy zgłosić się do położnej środowiskowej?

Wiele kobiet zgłasza się do położnej środowiskowej dopiero po porodzie, gdy obowiązkowe są wizyty patronażowe. Dzieje się tak, ponieważ nie wszyscy zdają sobie sprawę, że każdej kobiecie ciężarnej przysługują także bezpłatne wizyty położnej jeszcze w trakcie ciąży. Najlepiej jest więc zgłosić się do niej w pierwszej połowie ciąży, aby mieć czas na poznanie się i ewentualną zmianę w razie niedopasowania. Decyzję o wybranej położnej można zmienić bezpłatnie 2 razy w ciągu roku i za każdy razem w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Każda kolejna zmiana to koszt 80 zł.

Jak wybrać położną środowiskową?

Często kobiety wybierają położną pracującą w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, do której przynależą. Nie ma jednak takiej konieczności, podobnie jak nie ma obecnie rejonizacji. W wyborze położnej jest więc pełna dowolność. Warunkiem jest, aby miała podpisaną umowę z NFZ.

Najlepiej jest porozmawiać z koleżankami lub spytać na grupach internetowych, które położne są polecane przez inne mamy. Dzięki temu istnieje większa szansa, że trafi się na położną, z która przyszła mama będzie czuła się swobodnie, a ona sama wzbudzi jej zaufanie.

 

Położna środowiskowa- w ciąży

Prowadzący ciążę lekarz ginekolog kieruje kobietę ciężarną do położnej środowiskowej po 21. tygodniu ciąży. To właśnie od tego momentu przysługują przyszłej mamie bezpłatne wizyty położnej raz w tygodniu. Od 31. tygodnia do porodu liczba wizyt może zwiększyć się do dwóch tygodniowo. Nie jest szczegółowo określone jaką formę ma mieć edukacja przedporodowa. Mogą to być spotkania indywidualne lub grupowe w postaci tzw. szkoły rodzenia na NFZ. Do zakresu obowiązków położnej środowiskowej w czasie ciąży należy edukacja, która ma kobietę ciężarną przygotować ją do porodu i rodzicielstwa, a także omówienie kwestii połogu i karmienia piersią. NFZ w zakresie obowiązków położnej środowiskowej wymienia także rozpoznanie problemów zdrowotnych oraz zaplanowanie i realizację świadczeń profilaktycznych.

Ponadto położna środowiskowa wykonywać może badanie położnicze, a także prowadzi obserwację kobiety pod kątem wystąpienia ewentualnej depresji w ciąży. Może również wykonywać z kobietą ciężarną ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przygotowujące do porodu.

Położna środowiskowa- po porodzie

Położna środowiskowa opiekuje się dzieckiem do ukończenia przez niego 2. miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu - do 42. dnia po porodzie. W tym czasie zobowiązana jest do wykonania od 4 do 6 wizyt patronażowych. Pierwsza z nich powinna odbyć się do 48 godzin po opuszczeniu szpitala przez kobietę i dziecko. Podczas wizyt patronażowych położna bada dziecko, wykonuje niezbędne pomiary masy i długości ciała, obserwuje rozwój dziecka, a także pomaga kobiecie przystawiać noworodka do piersi. Ocenia również relacje rodziny z nowonarodzonym dzieckiem. Jej zadaniem jest też udzielenie rodzicom porad w zakresie szczepień ochronnych czy badań profilaktycznych. Ponadto położna środowiskowa może zdjąć kobiecie szwy jeśli miało miejsce np. szycie krocza po porodzie.

 

Przeczytaj również: Połóg- co warto o nim wiedzieć


Oceń artykuł

4,0

wg. 6 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....