4 minuty czytania
Spis treści
  1. Plamienie we wczesnej ciąży- przyczyny
  2. Plamienie we wczesnej ciąży- czy jest groźne?
  3. Plamienie we wczesnej ciąży- kiedy do lekarza?
  4. Plamienie we wczesnej ciąży- leczenie

Plamienie we wczesnej ciąży- przyczyny

Zgodnie z danymi The American College of Obstetricians and Gynecologists, poronienia w ciągu pierwszych 13 tygodni ciąży dotykają nawet 10% objawowych ciąż. Z tego powodu też dla wielu kobiet ciężarnych, plamienie z dróg rodnych jednoznacznie kojarzy się z wysokim ryzykiem straty ciąży. Faktycznie, jednym z objawów poronienia jest krwawienie lub plamienie. Jeśli dojdzie do obumarcia, a w efekcie, do krwawienia z dróg rodnych, mamy do czynienia z poronieniem w toku. Należy jednak pamiętać, że nie każde poronienie objawia się krwawieniem. Może być to bowiem poronienie zatrzymane, które diagnozuje ginekolog w trakcie badania USG, gdy zarodek nie rośnie czy nie pojawia się czynność jego serca. Tak samo, nie każde krwawienie jest jednoznacznym objawem poronienia. Może być to m.in. plamienie implantacyjne lub tzw. poronienie zagrażające, gdy nie doszło do obumarcia ciąży. Krwawienie we wczesnej ciąży może być również związane z nieprawidłową lokalizacją ciąży, czyli tzw. ciążą pozamaciczną (ektopową).

Kurs Srodtekstowy v1 1

Plamienie we wczesnej ciąży- czy jest groźne?

Każde krwawienie czy plamienie w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Dzięki temu kobieta ciężarna uzyska informację na temat rozwoju ciąży i ewentualnych nieprawidłowości. W przypadku poronienia w toku lub dokonanego, niemożliwa jest jakakolwiek interwencja z uwagi na fakt, że do obumarcia już doszło. Jeśli jednak jest to poronienie zagrażające, kiedy to dochodzi do plamienia bez obumarcia ciąży, możliwa jest próba niedopuszczenia do poronienia np. poprzez stosowanie progesteronu. Jeśli krwawienie jest obfite i przedłuża się, może dojść do rozwinięcia niedokrwistości przez kobietę, co grozi omdleniem i złym samopoczuciem. W takiej sytuacji konieczna może być hospitalizacja, nawodnienie lub suplementacja żelaza.

Plamienie we wczesnej ciąży- kiedy do lekarza?

Każda kobieta ciężarna u której występuje plamienie z dróg rodnych powinna udać się na wizytę do lekarza prowadzącego. Jeśli krwawienie nie jest obfite, nie ma konieczności wizyty w SOR ginekologiczno- położniczym. Gdy zaś terminy do lekarza ginekologa są odległe, jedyną możliwością dla wielu kobiet jest przyjechanie na SOR w szpitalu położniczym. Tam po wykonaniu USG oraz koniecznych badań laboratoryjnych, przyszła mama uzyska informację dotyczącą aktualnego stanu ciąży i zaleceń dotyczących dalszego postępowania. Jeśli dojdzie do poronienia zatrzymanego lub istnieje podejrzenie ciąży pozamacicznej, zawsze konieczna jest wizyta w szpitalu, w której odbędzie się zabieg np. łyżeczkowania lub farmakologiczna indukcja poronienia.

Plamienie we wczesnej ciąży- leczenie

Postępowanie w przypadku plamienia we wczesnej ciąży zależy przede wszystkim od jego przyczyny. Jeśli jest to poronienie w toku, najczęściej wystarczy kontrola stężenia beta- hcg po kolejnej miesiączce i wizyta kontrolna u lekarza ginekologa z USG. W sytuacji poronienia zatrzymanego konieczne jest oczyszczenie jamy macicy poprzez zabieg łyżeczkowania lub za pomocą farmakoterapii. Jeśli przyczyną plamienia z dróg rodnych jest ciąża pozamaciczna, niezbędna może okazać się operacja lub próby leczenia przy użyciu metrotreksatu.

Warto pamiętać, że plamienie we wczesnej ciąży nie jest równoznaczne z utratą ciąży i dotyka nawet 25% kobiet ciężarnych. 10% spośród z nich zakończy się obumarciem, natomiast w pozostałych przypadkach ciąża będzie rozwijać się prawidłowo.


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....