3 minuty czytania
Spis treści
  1. Czop śluzowy-  czym jest?
  2. Jak wygląda czop śluzowy?
  3. Kiedy odchodzi czop śluzowy?
  4. Inne objawy zbliżającego się porodu

Czop śluzowy-  czym jest?

Czop śluzowy nazywany jest też czopem Kristellera na cześć ginekologa, który w XIX wieku opisał jako pierwszy jego funkcję.

Na początku ciąży wydzielina pochwowa zbiera się u ujścia szyjki macicy tworząc swego rodzaju uszczelniający ją korek. Zabezpiecza on jamę macicy oraz rozwijające się dziecko przed wnikaniem licznych drobnoustrojów z zewnątrz (np. z pochwy). W ten sposób zapobiega powstawaniu różnego rodzaju infekcji, które mogą nieść groźne konsekwencje dla rozwijającego się dziecka. Jeśli dojdzie do utraty części czopa śluzowego, powstająca wydzielina pochwowa uzupełni ewentualne ubytki.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy to nic innego jak zbita masa gęstej wydzieliny pochwowej. Najczęściej jego odejście kobiety zauważają na podstawie dużej ilości bezwonnego śluzu podbarwionego krwią. Od zwykłej wydzieliny pochwowej w czasie ciąży odróżnia go m.in. to, że jest on gęstszy oraz bardziej obfity. Ślad krwi nie stanowi powodu do niepokoju, ponieważ jej obecność jest efektem uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy. Samo odejście czopu nie stanowi również konieczności niezwłocznego udania się do szpitala. Należy mieć jednak na uwadze, że jego odejście stanowi jeden z objawów nadchodzącego porodu. Pojawienie się silniejszego krwawienia może być związane z odklejeniem się łożyska, które stanowi bardzo poważne powikłanie i bezpośrednio zagraża ciąży jak i kobiecie ciężarnej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się na izbę przyjęć. 

Kurs Srodtekstowy v1 1

 

Kiedy odchodzi czop śluzowy?

Czop śluzowy odchodzi na skutek skracania i rozwierania się szyjki macicy. Może to nastąpić w dniu porodu lub jakiś czas przed nim. W większości przypadków ma to miejsce po 37. tygodniu ciąży. Jeśli odejście czopu śluzowego nastąpi wcześniej, należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, gdyż może być to związane ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego. Czop śluzowy może odejść także podczas stosunku seksualnego pod koniec ciąży, a w niektórych przypadkach nawet w trakcie badania ginekologicznego.

Inne objawy zbliżającego się porodu

Wśród objawów porodu, poza odejściem krwiście podbarwionego czopu śluzowego, wymienia się również obniżenie brzucha. Dno macicy znajduje się najwyżej około 36. tygodnia. Pod koniec ciąży  obniża się zaś o około 2 centymetry, na wysokość jaką osiągnęło w 32. tygodniu. Poza tym, do objawów porodu zalicza się także odpłynięcie wód płodowych. Część kobiet ciężarnych skarży się również na biegunki i wymioty pojawiające się pod koniec ciąży. Nasilają się także bóle pleców oraz okolicy krzyżowej.

Ponadto, przed porodem pojawiają się skurcze przepowiadające. Są one mniej intensywne i mniej bolesne od właściwych skurczy porodowych. Mijają one najczęściej po ciepłym prysznicu czy zażyciu leku rozkurczowego.

Przeczytaj również: Objawy zbliżającego się porodu


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Leczenie niepłodności komórkami macierzystymi

Niepłodność jest problemem, który dotyczy około 15% par na świecie. Z tego też względu specjaliści...

Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę dotyczy nawet co 5 pary. Warto znać możliwe ich przyczyny , a także w...

Maliny w ciąży

Dieta przyszłej mamy powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niestety, w...

Etapy ciąży- jak przebiega rozwój dziecka?

Fizjologiczna ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Dzieli się ją na 3 etapy-trymestry. Każdy z...