7 minut czytania
Spis treści
  1. Czop śluzowy- czym jest i jak powstaje?
  2. Co czuje przyszła mama, gdy czop śluzowy odchodzi?
  3. Jak wygląda czop śluzowy?
  4. Czop śluzowy z krwią – postępowanie
  5. Czop śluzowy – ile przed porodem się go spodziewać?
  6. Czop przed porodem – kiedy zgłosić się do lekarza?
  7. Czego nie robić, gdy odchodzi czop śluzowy?
  8. Objawy zbliżającego się porodu – na co zwrócić uwagę?
  9. FAQ:

Czop śluzowy- czym jest i jak powstaje?

Na początku ciąży zbiera się wydzielina pochwowa, która pod wpływem hormonów ulega kondensacji, tworząc tym samym uszczelniający korek, blokujący kanał szyjki macicy. Wynikiem tego jest powstanie struktury, która stanowi fizyczną barierę o właściwościach immunologicznych. Czop w ciąży zabezpiecza jamę tego narządu oraz rozwijające się dziecko przed wnikaniem licznych drobnoustrojów z zewnątrz (np. z pochwy). W ten sposób zapobiega powstawaniu różnego rodzaju infekcji, które mogą nieść groźne konsekwencje dla płodu. Jeśli dojdzie do utraty części czopa śluzowego, powstająca wydzielina pochwowa od razu uzupełnia ewentualne ubytki.

Czop śluzowy nazywany jest też czopem Kristellera na cześć ginekologa, który w XIX wieku opisał jako pierwszy jego funkcję.

Co czuje przyszła mama, gdy czop śluzowy odchodzi?

U niektórych kobiet, noszących w sobie przyszłe życie, odklejenie się czopu manifestuje się charakterystycznymi objawami, do których zaliczamy:

  • niepokój i stres,
  • przyspieszone bicie serca,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia apetytu,
  • dolegliwości trawienne (wymioty, biegunka),
  • bóle kręgosłupa lub w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Jak wygląda czop śluzowy?

Jak wygląda poprawny czop porodowy? Jest to nic innego jak zbita masa gęstej wydzieliny pochwowej. Najczęściej jego odejście kobiety zauważają na podstawie dużej ilości bezwonnego śluzu podbarwionego krwią. Od zwykłej wydzieliny odróżnia go m.in. to, że jest on gęstszy oraz bardziej obfity. Brązowy czop śluzowy z małą ilością krwi nie stanowi powodu do niepokoju, ponieważ jej obecność jest efektem uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy. W dodatku wypchnięty w całości śluz ma kształt kanału szyjki macicy. Należy pamiętać, że jego odejście stanowi jeden z objawów nadchodzącego porodu, więc warto mieć już przygotowaną wyprawkę do szpitala.

U niektórych kobiet czasem pojawia się zielony czop śluzowy. Takie zabarwienie nierzadko wynika z równoczesnego wypadnięcia korka wraz z wodami płodowymi. Jeśli odejście czopu śluzowego manifestuje się takim zabarwieniem, należy niezwłocznie umówić się na konsultację ginekologiczną. Zjawisko może wskazywać na niebezpieczeństwo w postaci infekcji bądź też obecności smółki w płynie owodniowym, co jest m.in. objawem niedotlenienia dziecka.

Szczególnie niepokojąca powinna być wodnista forma śluzu, która często świadczy o problemach, m.in. o pęknięciu pęcherzyka płodowego.

Czop śluzowy z krwią – postępowanie

Pojawienie się silniejszego krwawienia może być związane z odklejeniem się łożyska, które stanowi bardzo poważne powikłanie i bezpośrednio zagraża ciąży, jak i kobiecie ciężarnej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się na izbę przyjęć.

Czop śluzowy – ile przed porodem się go spodziewać?

Kiedy odchodzi czop śluzowy? Dochodzi do tego w momencie, gdy szyjka macicy stopniowo skraca się oraz rozwiera, przygotowując tym samym organizm kobiety do rozwiązania i wydania na świat potomstwa. Może to nastąpić w dniu porodu lub jakiś czas przed nim. W większości przypadków ma to miejsce po 37. tygodniu ciąży. Jeśli zaobserwowano czop śluzowy wcześniej (przed 36 tygodniem ciąży), należy wówczas zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, gdyż może być to związane ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego. Naturalny korek może wypaść także podczas stosunku seksualnego pod koniec ciąży, a w niektórych przypadkach nawet w trakcie badania ginekologicznego.

Czop przed porodem – kiedy zgłosić się do lekarza?

Czop znajdujący się w kanale szyjki macicy zazwyczaj odchodzi przed porodem, co nie powinno stanowić powodu do zmartwień. Nie zwiastuje to bowiem rozpoczęcia akcji porodowej od razu, a szczególnie przy pierwszej ciąży. Niektóre przyszłe mamy mogą funkcjonować z delikatnym rozwarciem, które jest wystarczające do wypadnięcia czopu, aczkolwiek cały ten proces trwa ok. dwóch tygodni. Z tego powodu natychmiastowa interwencja lekarska nie jest konieczna, zwłaszcza gdy śluz ma prawidłowe zabarwienie, a przy jego wypływaniu nie towarzyszą żadne dolegliwości, takie jak skurcze macicy czy ból. Mimo to warto umówić się na wizytę do swojego lekarza prowadzącego, który dokładnie sprawdzi szyjkę macicy i jej stan.

Do szpitala bez zwłoki powinny zgłosić się kobiety, u których czop śluzowy zawierał duże ilości krwi lub gdy wcześniejsza ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym.

Czego nie robić, gdy odchodzi czop śluzowy?

W trakcie tego procesu jest jedno szczególne wskazanie, a mianowicie sumienne zachowanie zasad higieny. Wynika to z faktu, iż czop stanowi barierę ochronną dla dziecka, która wraz z odejściem śluzu zanika. Wówczas w szyjce macicy zabezpieczenie jest znacznie ograniczone, dlatego też matka, jak i jej maluch są bardziej narażeni na zakażenie różnego typu patogenami.

Jakie zatem są zalecenia? Pierwszą kwestią jest współżycie, którego w tym czasie należy unikać. Warto również nosić odpowiednią bieliznę z wysokiej jakości materiału, który charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością. Takie tekstylia dają gwarancję, że rozmnażanie bakterii czy grzybów na odzieży będzie znacznie utrudnione.

Objawy zbliżającego się porodu – na co zwrócić uwagę?

Wśród objawów porodu, poza odejściem krwiście podbarwionego czopu śluzowego, wymienia się też obniżenie brzucha. Dno macicy znajduje się najwyżej około 36. tygodnia. Pod koniec ciąży obniża się zaś o około 2 centymetry na wysokość, jaką osiągnęło w 32. tygodniu. Poza tym, do zwiastunów porodu zalicza się także odpłynięcie wód płodowych. Część kobiet ciężarnych skarży się również na biegunki i wymioty pojawiające się pod koniec ciąży. Szyjka macicy rozwiera się stopniowo, dlatego nasilają się m.in. bóle pleców oraz okolicy krzyżowej.

Ponadto, przed porodem pojawiają się skurcze przepowiadające. Są one mniej intensywne i bolesne od właściwych skurczy porodowych. Mijają one najczęściej po ciepłym prysznicu czy zażyciu leku rozkurczowego.

FAQ:

  • Czym jest czop śluzowy?

Czop śluzowy jest pewnego rodzaju korkiem kształtującym się u ujścia szyjki macicy. Jego zadaniem jest ochrona jamy macicy przed czynnikami chorobotwórczymi, które mogłyby stanowić zagrożenie dla przyszłego członka rodziny. Co więcej, kiedy czop odchodzi, daje sygnał przyszłej mamie, że to najwyższy czas, by przygotować się do porodu.

  • Czop śluzowy odchodzi na raty – co to znaczy?

Nie jest to zdecydowanie żaden powód do niepokoju. Czop śluzowy może bowiem odrywać się po kawałku. W takiej sytuacji śluz wydobywający się z pochwy jest bardziej gęsty, co może zmylić matkę, ponieważ w III trymestrze ciąży pochwa produkuje znacznie więcej wydzieliny.

  • Kiedy czop śluzowy odchodzi?

Jest to kwestia indywidualna. Zdarza się, że czop śluzowy odchodzi dopiero na porodówce, natomiast u innych przyszłych mam jego wypadnięcie następuje kilka godzin, a nawet i tygodni, przed porodem.


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....