3 minuty czytania
Spis treści
  1. Bliźnięta dwujajowe- jak powstają?
  2. Bliźnięta dwujajowe- płeć
  3. Bliźnięta dwujajowe- powikłania ciąży
  4. Bliźnięta dwujajowe- poród

Bliźnięta dwujajowe- jak powstają?

Bliźnięta dwujajowe (dwuzygotyczne), jak nazwa wskazuje, powstają z dwóch różnych komórek jajowych zapłodnionych przez dwa różne plemniki. Najczęściej związane jest to z obecnością dwóch komórek jajowych uwolnionych w trakcie jednej owulacji. W bardzo rzadkich przypadkach plemniki pochodzą od dwóch mężczyzn. Powstałe zygoty rozwijają się później niezależnie, w dwóch workach owodniowych. Praktycznie wszystkie bliźniaki dwujajowe mają również własne łożysko- są to ciąże dwukosmówkowe (poza paroma wyjątkami). Ciąża mnoga, nawet dwujajowa, zawsze uznawana jest za ciąże o podwyższonym ryzyku i wymaga częstszych wizyt u ginekologa.

Bliźnięta dwujajowe- płeć

Bliźnięta dwujajowe, w przeciwieństwie do jednojajowych, mogą mieć różne płcie. Wynika to z faktu, że dwie komórki jajowe są zapłodnione przez osobne plemniki, a dalsze podziału komórkowe zachodzą niezależnie od siebie. Bliźnięta dwujajowe mogą więc być dwiema dziewczynkami, dwoma chłopcami lub chłopcem i dziewczynką. Szansa na każdy z tych układów jest taka sama. Dzieci te, w przeciwieństwie do bliźniąt jednojajowych, różnią się również wyglądem. Są do siebie podobne jak rodzeństwo, jednak nie są identyczne.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Bliźnięta dwujajowe- powikłania ciąży

Ciąże bliźniacze wiążą się z większym ryzykiem powikłań. Wśród nich wymienia się najczęściej:

  • Poród przedwczesny
  • Ograniczenie wzrastania
  • Wielowodzie
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Niepowściągliwe wymioty u ciężarnej

W ciąży dwukosmówkowej zalecane jest powtarzanie badań USG co 4 tygodnie od 20. tygodnia ciąży. Dzięki temu możliwe jest lepsze monitorowanie wzrastania płodów.

Bliźnięta dwujajowe- poród

W przypadku ciąż mnogich, poród często odbywa się wcześniej niż w 40. tygodniu. Dla ciąż dwukosmówkowych dwuowodniowych jest to najczęściej 37-39. tydzień ciąży. Dłuższy czas trwania ciąży doprowadzić mógłby do poważnych powikłań w postaci np. obumarcia jednego lub obu płodów. Poród siłami natury jest możliwy w przypadku ciąż dwuzygotycznych jeśli pierwszy bliźniak ma położenie główkowe. Ważne jest także, aby nie było zbyt dużej dysproporcji mas między dziećmi (<20%). Decyzja dotycząca czasu i drogi porodu zależy od sytuacji położniczej i obecności ewentualnych powikłań, a także dobrostanu dzieci.

 


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....