Baby blues- jak sobie z nim radzić?
Kinga Żebrowska
Okres po urodzeniu dziecka jest wyjątkowy, ale też bardzo trudny dla wielu mam. Emocje takie jak szczęście i radość przeplatają się ze strachem związanym z nową rolą i obowiązkami. Jest to zupełnie normalne i wielu kobiet po porodzie dotyka baby blues. Ważne jednak, aby znać jego objawy i wiedzieć jak odróżnić go od depresji poporodowej.

13 wrzesień 2021

- Baby blues- przyczyny
- Baby blues- objawy
- Baby blues- jak sobie pomóc?
- Baby blues a depresja poporodowa
Baby blues, czyli tzw. smutek poporodowy, pojawia się u ponad 80% kobiet po porodzie. Najczęściej pojawia się około 3-5. dnia połogu i znika w ciągu kolejnych kilkunastu dni. Związany jest on z nową rolą kobiety, obowiązkami, a także obawami z tym związanymi. Baby blues mija samoistnie i nie wymaga leczenia. Jeśli zaś objawy się utrzymują dłużej, może być to depresja poporodowa, która ma poważniejszy przebieg i konsekwencje. Niezbędna jest też w jej przypadku pomoc psychologiczna.
Baby blues- przyczyny
Przyczyny zarówno baby blues, jak i depresji poporodowej, nie są do końca poznane. Wśród możliwych wymienia się m.in. przyczyny hormonalne związane ze spadkiem progesteronu, a także zmianami poziomu oksytocyny, prolaktyny czy endorfin w organizmie kobiety. Na baby blues wpływają również dolegliwości związane z okresem połogu, ból, a także problemy z laktacją np. nawał pokarmu. Poza tym kobietom dokucza ciągłe zmęczenie oraz niewsypanie, które także ma bardzo duży wpływ na obniżenie ich nastroju. Objawy nasilają się również w przypadku braku wsparcia bliskich osób, a także, gdy ciąża była nieplanowana lub kobieta jest bardzo młoda.
Baby blues- objawy
W czasie baby blues kobieta odczuwa najczęściej:
- przygnębienie i smutek,
- płaczliwość i rozdrażnienie,
- obniżenie nastroju,
- poczucie winy,
- zmęczenie,
- brak wiary w siebie.
Ponadto kobiety po porodzie mające baby blues wątpią w swoje umiejętności rodzicielskie oraz martwią się, że nie dadzą sobie rady z nowymi obowiązkami. Mają te poczucie bycia złą mamą. Poza huśtawką nastrojów pojawić mogą się także bóle głowy i uczucie ciągłego zmęczenia.
Baby blues- jak sobie pomóc?
Dla kobiety po porodzie niezwykle ważne jest wsparcie i obecność najbliższych. Pomoc kogoś bliskiego może bowiem istotnie zmniejszyć objawy związane z baby blues. Tata dziecka, dziadkowie czy przyjaciele mogą odciążyć kobietę i zająć się dzieckiem, kiedy mama chce odpocząć. Kobieta mimo natłoku nowych obowiązków nie powinna bowiem zapominać o sobie i swoich własnych potrzebach, takich jak odpoczynek, spacer, regularne posiłki i sen. Poza tym warto nie być dla siebie zbyt surową i dać sobie przyzwolenie na smutek czy płacz. Wielu kobietom pomaga również rozmowa z innymi mamami, dzielenie się tym, co czują i jakie są ich obawy związane z nową rolą. Świadomość, że baby blues jest normalnym stanem dotykającym większość kobiet po porodzie ułatwia przejście przez ten wymagający czas.
Baby blues a depresja poporodowa
Baby blues dotyka większość kobiet po porodzie i mija samoistnie po około 2 tygodniach. Depresja poporodowa zaś związana jest z dłuższym utrzymywaniem się objawów. Może też pojawić się dopiero po kilku tygodniach od porodu. W przebiegu depresji poporodowej, w przeciwieństwie do baby blues, u kobiety pojawić mogą się myśli rezygnacyjne, a nawet samobójcze. Długo utrzymujące się objawy lub niepokojące symptomy wymagają konsultacji z psychologiem. W wielu przypadków psychoterapia jest wystarczająca, ale czasami niezbędne jest też włączenie leczenia farmakologicznego. Niezwykle ważne jest, aby w porę zauważyć niepokojące objawy i zgłosić się po pomoc do specjalisty.
Przeczytaj również: Depresja poporodowa- objawy i leczenie
Zainteresują Cię również:
Leukocyty w ciąży
W ostatnim czasie liczba wykonywanych cięć cesarskich znacząco wzrosła. To zaś przyczynia się do...
Bliźnięta dwujajowe
W opinii publicznej często pojawiające się określenie związane z ciążą mnogą to bliźnięta jedno- i...
Jakie choroby wykrywa test PAPP-A? Kiedy należy go wykonać?
Test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które ma za zadanie...
17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos
W siedemnastym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać głos...