3 minuty czytania
Spis treści
  1. Węgiel aktywny w ciąży- czy jest bezpieczny?
  2. Węgiel aktywny w ciąży- kiedy stosować
  3. Węgiel aktywny w ciąży- zastosowanie
  4. Co na biegunkę w ciąży?

Węgiel aktywny w ciąży- czy jest bezpieczny?

Nie wykazano wpływu węgla aktywnego na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Uważa się, że może być on bezpiecznie stosowany jeśli są ku temu wskazania. Należy jednak pamiętać, że używa się go w szczególności w przypadku biegunek, które mogą wywołać chociażby zaburzenia elektrolitowe u ciężarnej. Z tego powodu, jeśli przyszła mama zmaga się z problemami żołądkowymi, powinna skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne dożylne nawodnienie lub uzupełnienie utraconych jonów. Ważna jest także przyczyna pojawiających się objawów. Szczególnie groźne dla kobiet ciężarnych mogą być biegunki spowodowane przez pałeczki Salmonella.

Węgiel aktywny w ciąży- kiedy stosować

Po węgiel aktywny najczęściej sięga się w przypadku biegunki. Jego zadaniem jest absorpcja szkodliwych substancji, toksyn czy patogenów. Nie wchłania się on z przewodu pokarmowego, przez co uznawany jest za bezpieczny w trakcie trwania ciąży.  Stosowany powinien być wyłącznie w przypadku łagodnych dolegliwości, braku objawów odwodnienia czy innych symptomów m.in. gorączki. W takich sytuacjach bowiem konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu w  trakcie biegunki. Węgiel aktywny warto mieć w apteczce w przypadku podróży, kiedy występuje ryzyko tzw. biegunki podróżnych.

Przeczytaj więcej: Biegunka a ciąża. Czy biegunka może być objawem ciąży i co stosować na biegunkę w ciąży?

Węgiel aktywny w ciąży- zastosowanie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że węgiel aktywny ma też  inne zastosowania oprócz „leczenia” w czasie biegunki. Filtry w dzbankach na wodę lub popularnych w ostatnim czasie butelkach są wykonane przy użyciu węgla aktywnego. Występuje on również jako dodatek w pastach do zębów, które w ostatnich latach zaczęły przybierać z tego powodu czarne zabarwienie. Poza tym, węgiel wykorzystywany jest także w kosmetyce. Szczególnie często producenci korzystają z niego w produktach przeznaczonych do skóry trądzikowej.

Co na biegunkę w ciąży?

Biegunka w ciąży może mieć różne przyczyny. Jeśli to jednorazowy epizod spowodowany błędem dietetycznym, nie ma powodu do niepokoju. Szczególnie narażone na biegunkę są kobiety ciężarne, których starsze dzieci uczęszczają do żłobka i przedszkola i łatwo zarażają się np. rotawirusami. Czasami infekcja ma na tyle ciężki przebieg, że konieczna jest wizyta przyszłej mamy w izbie przyjęć, odpowiednie nawodnienie, a niekiedy również leczenie w warunkach oddziału patologii ciąży.

W zależności od etiologii, leczenie biegunki w ciąży może się różnić. Najczęściej opiera się ono jednak na nawodnieniu i zastosowaniu diety łatwostrawnej. W razie konieczności stosowane są leki zalecane przez lekarza. Biegunka pod koniec III. trymestru, pojawia się najczęściej jako objaw zbliżającego się porodu. Nie wymaga leczenia, jest ona m.in. skutkiem działania hormonów.

 

 


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....