3 minuty czytania
Spis treści
  1. Pierwsza miesiączka po porodzie- kiedy się pojawia
  2. Pierwsza miesiączka po porodzie- czy jest inna niż wcześniej?
  3. Pierwsza miesiączka po porodzie- owulacja po porodzie

Pierwsza miesiączka po porodzie- kiedy się pojawia

Każda kobieta jest inna i w odmienny sposób przechodzi przez czas połogu, a organizm wraca we własnym tempie do stanu sprzed ciąży. Dlatego też, trudno jednoznacznie określić, kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie. Zakłada się, że nie występuje ona w czasie połogu, czyli w ciągu pierwszych 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka. Jeśli w tym czasie pojawi się krwawienie, zalecana jest pilna konsultacja z lekarzem. Może to być bowiem związane z resztkami obecnymi po porodzie w jamie macicy. Dużo zależy od tego, czy kobieta karmi piersią dziecko. Im dłużej odbywa się regularne karmienie, tym później w większości przypadków pojawi się miesiączka. U niektórych mam, okres wraca nawet po roku od porodu. Zależy to m.in. od wysokiego poziomu prolaktyny w organizmie kobiety karmiącej. Zdarza się jednak, że nawet przy wyłącznym karmieniu dziecka piersią może pojawić się miesiączka co oczywiście nie stanowi przeciwwskazania do dalszego karmienia maluszka.

Pierwsza miesiączka po porodzie- czy jest inna niż wcześniej?

Miesiączka po porodzie może wyglądać tak samo jak wcześniej lub różnić się od okresu sprzed ciąży. Wszystko jest indywidualną kwestią danej kobiety. Jeszcze do niedawna uważano, że poród „leczy” z obfitych i bolesnych miesiączek. Nie jest to jednak reguła. Miesiączki po porodzie mogą również pojawiać się nieregularnie, szczególnie jeśli kobieta nadal karmi piersią dziecko. Jeśli jednak pojawi się coś niepokojącego, warto odwiedzić lekarza ginekologa. Gdy miesiączki przestaną się pojawiać, zalecane jest wykonanie testu ciążowego.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Pierwsza miesiączka po porodzie- owulacja po porodzie

Wiele osób uważa, że brak miesiączki po porodzie oznacza brak owulacji. Niektórzy traktują karmienie piersią jako „naturalną” antykoncepcję. Należy jednak pamiętać, że wysoki poziom hormonów blokujących owulację utrzymuje się tylko w przypadku regularnego i wyłącznego karmienia piersią. Nie można więc traktować laktacji jako metody zabezpieczającej przed kolejną ciążą. Jest to szczególnie ważne po cięciu cesarskim, kiedy odradzana jest następna ciążą w bliskim odstępie czasu od porodu. Dla kobiet karmiących piersią zalecaną antykoncepcją jest m.in. tabletka jednoskładnikowa jednak warto zapytać swojego lekarza ginekologa o najlepszą dla siebie metodę.


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....