Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Masaż w ciąży

Z pomocy i opieki fizjoterapeutów korzysta obecnie wiele osób. Ta forma leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, ze względu na brak konieczności stosowania leków, zyskuje coraz większą popularność. Czas ciąży to również okres dolegliwości bólowych tej części ciała, więc przyszłe mamy często pytają, czy masaż w ciąży jest bezpieczny.

Masaż w ciąży- zalety

Masaż w ciąży ma wiele zalet, jeśli jest wykonywany przez doświadczonego specjalistę. Może on redukować dolegliwości bólowe jednocześnie zapewniając relaks i odprężenie. Może rozluźnić mięśnie oraz pomóc w przypadku nawracającej rwy kulszowej, która dotyka wiele kobiet ciężarnych. Z uwagi na zmianę środka ciężkości w czasie ciąży, częstą dolegliwością są bóle kręgosłupa, które odpowiednio wykonany masaż może załagodzić. Zabiegi fizjoterapeutyczne są również pomocne w przypadku obrzęków kończyn dolnych czy żylaków. Masaż w ciąży oraz odprężenie i relaks przyszłej mamy pozytywnie wpływać może również na dziecko w jamie macicy. Pamiętać należy, że masaż uznawany jest za formę niefarmakologicznego łagodzenia bólu porodowego. Wykonywany przez osobę bliską np. partnera może złagodzić skurcze przepowiadające lub te podczas porodu.

Masaż w ciąży- czy jest bezpieczny

Zawsze wybierając się na jakikolwiek zabieg warto wybierać osoby doświadczone. Nie wszyscy fizjoterapeuci zajmują się na co dzień kobietami ciężarnymi. Jest to specyficzna grupa pacjentek, więc najlepiej jest wybrać specjalistę w tej dziedzinie. Najczęściej osoby te zajmują się również fizjoterapią uroginekologiczną, dzięki czemu pomagają także przygotować się kobiecie ciężarnej do porodu. Przed wybraniem się na masaż warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, szczególnie w przypadku występowania powikłań w ciąży oraz ciąży zagrożonej. Odradza się zabiegów z użyciem igieł oraz fal. Ważny jest także odpowiedni nacisk oraz masowanie w bezpieczny dla przebiegu ciąży sposób.

Masaż w ciąży- kiedy?

Z uwagi na fakt, że I. trymestr to okres zwiększonego ryzyka straty ciąży odradza się w tym czasie korzystanie z różnego rodzaju zabiegów. Ich szkodliwość nie została udowodniona, jednak lepiej jest „dmuchać na zimne”. W momecie, kiedy kobieta znajduje się w II. i III. trymestrze ciąży i nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza prowadzącego, przyszła mama może korzystać z masażu. Najlepiej jest wykonywać go regularnie, ale nie częściej niż raz w tygodniu. Powinien on być dopasowany do dolegliwości kobiety ciężarnej oraz jej stanu. Relaksacyjny masaż wykonywany przez np. partnera warto wykonywać od II. trymestru aż do porodu. Łagodzi on skurcze przepowiadające i rozluźnia ciało przyszłej mamy. Poza tym, para uczy się siebie nawzajem, co znacznie ułatwia ich współpracę podczas porodu. Buduje to także więź między Rodzicami.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również